Dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 5 w Płocku
Procedura funkcjonowania Miejskiego Przedszkola nr 5 w Płocku, w czasie epidemii COVID- 19,
opracowana na podstawie wytycznych GIS
z 19 listopada 2020, aktualnych przepisów prawa, uwzględniająca specyfikę placówki
Podstawy prawne
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U.2020. poz.1320)
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2021.poz.1082)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.
U. z 2020 r. poz.1327, z 2021 r. poz. 4, 1237),Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2021 poz. 1525),
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst. jedn. Dz.U. 2020 poz. 1386),
1
Organizacja pracy przedszkola
Przedszkole pracuje w godzinach 6.00 – 17.00.
Dzieci mogą być przyprowadzane do 8.20, a odbierane w godzinach: 12.00 – 12.30 oraz 15.00 -17.00, / w indywidualnych przypadkach do uzgodnienia z nauczycielem oddziału/.
Wszyscy pracownicy zobowiązani są do wchodzenia do placówki wyznaczonym, bocznym wejściem.
Rodzice wchodzą do przedszkola głównym wejściem, a wychodzą wyznaczonym wyjściem.
Jedna grupa dzieci w miarę możliwości organizacyjnych, przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
Go grupy, w miarę możliwości organizacyjnych, przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia na zbiorowy pobyt dzieci ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2 , jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
2
Organizacja opieki
Z sali, w której przebywa grupa zostały usunięte przedmioty i sprzęt, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) są one dokładnie umyte, wyczyszczone lub zdezynfekowane.
Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
Sale zajęć są wietrzone co najmniej raz na godzinę.
W miarę możliwości organizacyjnych zapewniamy taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci. /różne godziny pobytu na placu zabaw/
Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni przedszkolu, wynoszący min. 1,5m.
Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej przedszkola, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi, w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Dzieci do przedszkola są przyprowadzane / odbierane przez osoby zdrowe.
Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówkach do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
Rodzic wypisuje w oświadczeniu numery telefonów, które mają zapewnić szybką komunikację z rodzicami / opiekunami dziecka.
Przedszkole posiada termometry bezdotykowe, które są dezynfekowane po użyciu w danej grupie.
Przedszkole uzyskuje pisemną zgodę rodziców / opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby będzie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu /izolatce/ z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Rodzice/opiekunowie dziecka zostaną niezwłocznie powiadomieni w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
Dzieci będą korzystały z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich – optymalnie na terenie przedszkola.
Sprzęt na placu zabaw, należącym do przedszkola, będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany
3
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
Przed wejściem do budynku osoby dorosłe, wchodzące do przedszkola powinny skorzystać z płynu dezynfekującego do rąk.
Wyznaczeni pracownicy przedszkola pilnują, aby rodzice / opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.
Wszyscy pracownicy przedszkola często powinni myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
Dyrektor monitoruje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów
w salach, klawiatury, włączników.
Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, przyłbice na usta i nos, a także fartuch z długim rękawem ( do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
Jest zapewniona bieżąca dezynfekcja toalet.
4
Gastronomia
Przy organizacji żywienia (kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
Korzystanie z posiłków jest bezpieczne, odbywa się w salach każdego oddziału , Przedszkole dysponuje wielorazowymi naczyniami i sztućcami, które są myte
z dodatkiem detergentu, a potem wyparzane.
5
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola
Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakikolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
Zostało wyznaczone i przygotowane (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
Została opracowana procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która uwzględnia następujące założenia:
Pracownicy/obsługa przedszkola są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem.
Powinni na bieżąco śledzić informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnego na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujące przepisy prawa.
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie będzie odsunięty od pracy i poproszony o kontakt z lekarzem.
W przypadku, gdy lekarz podejrzewa u pracownika zachorowanie na COVID-19, obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, będzie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami
Dyrektor zastosuje się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
Na polecenie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego ustalona zostanie lista osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/korona wirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
6
Zalecenia w strefie czerwonej/żółtej
W przypadku objęcia przedszkola strefą czerwoną lub żółtą w organizacji pracy przedszkola dodatkowo można:
ustalić godziny przychodzenia dzieci do przedszkola (np. co 5-10 minut);
ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych;
wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między dziećmi w przestrzeniach wspólnych przedszkola lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia);
wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między pracownikami w przestrzeniach wspólnych przedszkola lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz);
w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u dziecka lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała;
jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców dziecka w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka z przedszkola) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,5