Opiekunowie: Bożena Jędrzejewska, Elżbieta Dobrowolska
Od października 2017 r. ponownie rozpoczyna swoją działalność koło plastyczne „Twórczy przedszkolak”. Zajęcia będą się odbywały minimum raz w miesiącu …….
Głównym celem koła „Twórczy przedszkolak” jest kształtowanie twórczej postawy dzieci w różnych sferach osobowości, a w szczególności:
– rozwijanie własnych zainteresowań dzieci,
– stymulowanie samodzielnego myślenia,
– zaspokojenie potrzeby tworzenia.
Dzieci będą miały możliwość posługiwania się różnymi technikami plastycznymi: wycinanka, kalkografia, frotaż, rysowanie pastelami, składanki z figur geometrycznych – origami, malowanie kulką, sznurkiem, brikolaż, retusz, tworzenie prac przestrzennych, projektowanie i kolorowanie mandali.
Wprowadzane będą zabawy rozwijające myślenie wyobrażeniowe oparte na słowie np. wiersze, bajki i baśnie, rymowanki, tworzenie definicji, nadawanie nowych nazw, znaczeń.
Spotkania będą uatrakcyjnione zabawami i tańcami integracyjnymi, masażykami relaksacyjnymi, zabawami paluszkowymi oraz zabawami z chustą animacyjną.
Na kolejnym spotkaniu koła plastycznego dzieci wykonały pracę na temat „Kolekcjoner motyli”. Była to praca wieloelementowa, ale dzieci poradziły sobie z nią doskonale. Wielobarwne motyle przypominają, że to już wiosna.
Na pierwszym spotkaniu Koła Plastycznego, dzieci wykonały pracę na temat „Jesienne drzewo” wykorzystując suche pastele w jesiennych kolorach i szablony liści. Palcem rozcierały pastele na przygotowanym konturze drzewa. Pracę wykonywały z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.
Na kolejnym spotkaniu koła plastycznego dzieci wykonały pracę pt. ,,Sowy na drzewie” techniką origami płaskie z koła.
Na kolejnym spotkaniu koła plastycznego dzieci wykonały pracę na temat ,,Zimowa jodła” z pasków papieru w różnych odcieniach zieleni i pasków białych. Naklejały je na trójkątną tekturkę tworząc ciekawą, paskową kompozycję.
Przedszkolne koło czytelnicze prowadzą: Lidia Dusza i Sylwia Drozdowska
„Czasami wystarczy przeczytana bajka,
aby dać naszemu dziecku pieszczotę,
która pozostaje w sercu na całe życie.”
Pino Pellegrino
Głównym celem koła czytelniczego „Książkowe moliki” jest:
– wprowadzenie dzieci w świat literatury,
– rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
– zainteresowanie dziecka książką.
Przedszkolaki zapoznają się z tekstami literackimi – wierszami, opowiadaniami, baśniami, bajkami i legendami dla dzieci. Spotkania z książką uatrakcyjnione będą zabawami muzycznymi i plastycznymi inspirowanymi poznanymi utworami literackimi oraz ćwiczeniami ortofonicznymi.
Działalność koła czytelniczego „Książkowe moliki” będzie odbywała się minimum raz w miesiącu
Przedszkolne koło patriotyczno-krajoznawcze „Mali traperzy z 5” prowadzą nauczycielki:
Małgorzata Walaszek
Beata Wojciechowska
Aleksandra Sitkiewicz
Działalność koła ma na celu rozwijanie poczucia przynależności narodowej, zapoznanie z zabytkami, legendami, historią kraju oraz najbliższej okolicy.
Członkowie przedszkolnego Koła „Mali traperzy z 5-tki” w nowym roku szkolnym 2020/2021 w związku z panującą pandemią COVID-19, nie będą uczestniczyć rajdach pieszych organizowanych przez Płocki oddział PTTK.
W związku z tym proponujemy dzieciom i ich Rodzicom indywidualne wycieczki do najciekawszych miejsc rozrywki i nauki w bliższej i dalszej okolicy naszego regionu. Wszystkie propozycje wycieczek można znaleźć na tablicy w holu przedszkola oraz na stronie internetowej przedszkola w zakładce Koło patriotyczno- turystyczne „Mali traperzy z 5-tki” Naszym hasłem przewodnim jest: „Mali traperzy wędrują po Polsce”.
„Mali traperzy z 5-tki” w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 będą uczestniczyli w cyklu zajęć:
NASZ PŁOCK
„Poznaj swój kraj w legendach znad Wisły”.
W każdym miesiącu będą poznawali jedną legendę związaną z nadwiślańskim miastem.
Jednak pierwsza opowieść to legenda nie o mieście, ale o najdłuższej polskiej rzece –Wiśle i uroczym zakątku naszego kraju –Baraniej Górze.
Dzieci dowiedzą się skąd rzeka WISŁA bierze swój początek, poznają piękne zakątki Beskidu Śląskiego oraz miejsca warte zwiedzania podczas rodzinnych wycieczek po Polsce.
https://rodzinnywyjazd.pl/legenda-o-powstaniu-wisly
Sandomierz
Jedną z pierwszych atrakcji na które trafia większość turystów na sandomierskiej starówce jest Brama Opatowska. To główne, reprezentacyjne wejście do zabytkowej części miasta, a jednocześnie jedyna zachowana do dziś spośród czterech bram, które niegdyś strzegły wjazdu do Sandomierza.
Brama Opatowska zbudowana została w stylu gotyckim, około 1362 roku za panowania Kazimierza Wielkiego, ale jej zwieńczenie, czyli attykę, dobudowano w wieku XVI. Na szczycie wieży, mniej więcej na wysokości 32 metrówznajduje się dostępny dla zwiedzających taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto i otaczające go okolice.
Zobacz sandomierski Rynek i urocze kamienice
Idąc prosto od Bramy Opatowskiej ulicą Opatowską, traficie wprost na sandomierski, nietypowy – bo spadzisty – Rynek. Przez wielu uważany jest on za najpiękniejszy w Polsce. Ze wszystkich stron otoczony jest pięknymi kolorowymi kamienicami.
W południowo-zachodnim rogu rynku ustawiono w 2004 roku ogromną kotwicę z łańcuchem sterczącym ku górze i symbolicznie sięgającym ku niebu. Instalację nazwano Zakotwiczeniem Nieba i jak się okazuje ma ona wielu zwolenników, ale także przeciwników! Musicie więc sami ocenić czy pasuje do sandomierskiego rynku.
W 2017 roku sandomierską starówkę uznano za pomnik historii, mający szczególne znaczenie dla narodowego dziedzictwa Polski. Zamówcie kawę lub ciasto w jednej z okolicznych kawiarni i znajdźcie swoją ulubioną kamienicę na rynku!
Rozbudowany system piwnic i tuneli powstawał na
przestrzeni XIV i XV wieku.
Według jednej z legend tunele przyczyniły się też do obrony miasta przed najazdem Tatarów. działań zabezpieczających i zalanie niektórych tuneli.
Zajrzyj do Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP
Przemierzając kolejne ulice sandomierskiej starówki i podążając w kierunku Wisły, z całą pewnością dojdziecie w końcu do Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP. W Sandomierzu znajduje się wiele pięknych kościołów – kościół św. Jakuba, kościół św.Ducha, św. Michała i św. Józefa, jednak zdecydowanie najokazalsza i najbardziej charakterystyczna w panoramie miasta jest Bazylika wzniesiona w stylu gotyckim. W jej murach wielokrotnie gościł Władysław Jagiełło i to właśnie z jego fundacji powstały w prezbiterium wspaniałe freski, które stanowią jeden z najcenniejszych zabytków katedry.
Znajdź pierścień z krzemieniem pasiastym
Ziemia Sandomierska to jedyne na świecie miejsce występowania krzemienia pasiastego. Dlatego tak jak Gdańsk jest stolicą bursztynu, tak Sandomierz jest stolicą właśnie tego charakterystycznego kamienia. Biżuteria z krzemieniem pasiastym stała się jedną z najpopularniejszych i najcenniejszych pamiątek z tych okolic.
Pomysłodawcą wykonania “pomnika” – pierścienia z krzemieniem był Cezary Łutowicz, który jako pierwszy, w 1972 r., zastosował ten kamień w biżuterii. Pierścień z krzemieniem pasiastym można podziwiać nieopodal sandomierskiego rynku. Nietypowa rzeźba waży 80 kg, a obwód samego pierścienia ma aż 100 cm!
Ucho Igielne to nic innego jak Furta Dominikańska, ostatnia istniejąca furta w murach obronnych Sandomierza. Znajduje się przy ulicy Zamkowej i jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie miasta. Wąskie przejście umożliwiało ucieczkę i ukrycie się w murach Sandomierza, a niegdyś stanowiło także komunikację między dwoma klasztorami dominikańskimi stojącymi po obu stronach murów. To bez wątpienia jeden z najczęściej fotografowanych zakątków miasta!
Koło ekologiczno-badawcze ,,Eko-Przedszkolak’’
Nauczycielka: Justyna Lewandowska
„Uczmy miłości do przyrody,
uczmy spostrzegać jej piękno,
cieszyć się nim, podziwiać je,
a jednocześnie przestrzegajmy dzieci,
by tego piękna nie niszczyły”.
(Hanna Zdzitowiecka)
Celem Koła ekologiczno –badawczego ,,Eko-Przedszkolak’’ jest dostarczenie wiedzy na temat podstawowych pojęć ekologicznych, wykształcenie umiejętności mądrego korzystania z zasobów natury, rozumienia mechanizmów zjawisk przyrodniczych, kształtowania postaw proekologicznych oraz wyrobienia u dzieci świadomości przyrodniczej. Program koła stwarza warunki do działania w obszarze aktywności poznawczej, zabaw badawczych i eksperymentów, które pozwolą przedszkolakom rozwijać myślenie przyczynowo-skutkowe, porównywać i zgłębiać fascynujący świat przyrody.
Działalność koła będzie odbywała się minimum raz w miesiącu
,,Sympatyczny zwierz, nasz przyjaciel jeż’’
W listopadzie dzieci na zajęciach koła poszerzały wiadomości na temat: wyglądu jeża, jego sposób poruszania się, odżywiania, przygotowania się do zimy. Obejrzały film edukacyjny o tych sympatycznym zwierzątku. Uczestniczyły w zabawie rytmiczno-ruchowej ,,Idzie jeż’’. Na koniec rysowały drogę ,,od startu do mety’’ w jeżowym labiryncie i kolorowały obrazek. Przedszkolacy zrozumieli, że jeże są pożytecznymi zwierzątkami.