Marzec w Muzeum Mazowieckim w Płocku – warsztaty dla rodziców
Moda na warsztat! Zapraszamy na rodzinne zajęcia kreatywne
Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Kolegialna 6
1 marca, godz. 12.00
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza dzieci od 5 lat wraz z rodzicem lub opiekunem na rodzinne zajęcia muzealne „Moda na warsztat”. Zajęcia odbędą się 1 marca o godzinie 12:00 w Muzeum przy ulicy Tumskiej 8.
Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą muzealną ekspozycję secesyjną – Sklepik modniarski oraz nową wystawę czasową „Barbara Munzer. Teatr postaci-Akt II”. Zwiedzaniu towarzyszyć będzie rozmowa o strojach dawnych i dzisiejszych, różnorodnych modowych inspiracjach, biżuterii powstałej z recyklingowych materiałów oraz drugim życiu odzieży. W części warsztatowej wykonamy prace w technice kolażu inspirowane muzealnymi wystawami oraz modą. Wykorzystamy do tego kolorową prasę, bibułę, papier kolorowy, farby, złote i srebrne folie.
Koszt zajęć to 25 zł od jednego dziecka. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 24 364-70-72/73.
Więcej o naszych wydarzeniach
Wernisaż wystawy „Trzeba zostawić coś światu. Poza kartami dziennika Reni Spiegel”
Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 74 marca, godz. 18.00
Dziennik Reni Spiegel, pisany w Przemyślu od stycznia 1939 do lipca 1942 roku, jest cennym źródłem historycznym i ważnym dziełem literatury dokumentu osobistego Żydów polskich. To niezwykły zapis ostatnich lat życia tej młodej, utalentowanej, ambitnej kobiety; poetki zamordowanej przez niemieckich nazistów w lipcu 1942 roku.
Wystawa – przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie we współpracy z Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie (krewni Reni Spiegel mieszkają w USA) – stworzona jest w formie podświetlanych paneli, na których znajdują się informacje o losach Reni Spiegel i jej najbliższych, także jej dziennika. Umieszczono na nich również reprodukcje cennych i unikatowych rodzinnych fotografii oraz wycinków prasowych.
Renia Spiegel zostawiła światu bardzo wiele: osobistą opowieść o miłości, przywiązaniu, empatii, szacunku, ogólnoludzkich wartościach. Również ważne przesłanie o zagrożeniach dla tych wartości: o nienawiści, wykluczeniu, prześladowaniach. To ona jest autorką słów: „Teraz trzeba jeszcze żyć, trzeba się starać, próbować, trzeba zostawić coś światu”.
Podczas wernisażu w Muzeum Żydów Mazowieckich po wystawie oprowadzi jej kuratorka Anna Wencel z Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Ponadto wyświetlony zostanie półgodzinny film w reżyserii Miłosza Kozioła i Tomasza Głodka, w którym w metaforyczny sposób opowiedziana jest historia Reni Spiegel.
Zapraszamy.
Więcej o naszych wydarzeniach
Szczawińskie zapusty! Świętuj koniec karnawału!
Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Kolegialna 6
4 marca, godz. 17.00
Gminny Ośrodek Kultury w Szczawinie Kościelnym i Muzeum Mazowieckie w Płocku zapraszają na „Szczawińskie zapusty”, spektakl na ostatnie dni karnawału, związany z tradycją kłusoków, przebierańców, chodzenia po domach, zabaw i tłustego jedzenia.
„Szczawińskie zapusty” to międzypokoleniowe przedstawienie w reżyserii Renaty Mosiołek z muzyką na żywo. W tym roku poznamy jego trzecią odsłonę, tym razem zatytułowaną „Babski comber w Płocku, czyli szczawiński traktat o szczęściu”.
Wstęp jest wolny! Zapraszamy do auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku – ul. Kolegialna 6.
Więcej o naszych wydarzeniach
A gdyby Picasso urodził się dziewczynką i koncert zapomnianych kompozytorek, czyli Dzień Kobiet w Muzeum Mazowieckim
Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Tumska 8
6 marca, godz. 17.00
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na artystyczno-muzyczne spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Widzimy się 6 marca, o godz. 17.00, na patio secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8.
Wstęp na nasze spotkanie jest darmowy, po okazaniu wejściówki.
O wejściówki należy pytać w muzealnym sklepiku przy ul. Tumskiej 8.
Pierwsza część wieczoru przeznaczona będzie na połączoną z prezentacją opowieść kustosz MMP Agnieszki Kaniewskiej-Płocieniak zatytułowaną „A gdyby Picasso urodził się dziewczynką?”.
Druga część spotkania będzie to koncert zatytułowany „Safony muzyki polskiej”. To projekt poświęcony polskim kompozytorkom. Obok nazwisk takich jak Bacewicz czy Bądarzewska, odkryjemy utwory kompozytorek utalentowanych, a zupełnie lub częściowo zapomnianych. Muzyce towarzyszyć będzie opowieść o jej autorkach.
Więcej o naszych wydarzeniach
Wernisaż wystawy „Głowy” Piotra Krawczyka
Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul. Kolegialna 6
7 marca, godz. 17.00
Wystawa Głowy Piotra Krawczyka oferuje widzowi obrazy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się proste, ale kryją w sobie złożone narracje i symbolikę. Artysta mówiąc o swoich obrazach wręcz zachęca widza do zabawy w odgadywanie znaczeń poszczególnych prac, co staje się sposobem na zrozumienie jego sztuki, w której każdy szczegół ma swoje znaczenie. Jego obrazy nie tylko przyciągają wzrok, ale również angażują umysł, skłaniając do poszukiwania znaczeń i ukrytych przesłań. Prezentując prace malarskie Piotra Krawczyka udostępniamy jednocześnie fragment prywatnej kolekcji malarstwa – Piotra Krakowskiego, którego zbiór, oparty na dziełach płockich twórców, utrwalających na płótnie, między innymi, urodę Płocka, powstał z pasji i zamiłowania do sztuk pięknych.
Wystawa twórczości Piotra Krawczyka to prezentacja twórczości płocczanina, absolwenta L.O. im. Władysława Jagiełły należącego do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie, członka i animatora Płockiej Grupy Plastyków Rama 79. Piotr Krawczyk pracował jako plastyk-dekorator w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, a wcześniej w latach 1979-1992, był zatrudniony w Pracowni Konserwatorskiej Muzeum Mazowieckiego w Płocku i krótko w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Uprawia malarstwo sztalugowe i na wystawie w muzeum zobaczymy około 40 prac z ostatnich lat.
Na wernisaż zapraszamy 7 marca, o godz. 17.00 do małej sali wystaw czasowych przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku. Wstęp wolny.
Wystawę oglądać będzie można do 27 kwietnia 2025 roku.
Więcej o naszych wydarzeniach
„Nic nowego pod słońcem” – monodram teatralny Sławomira Hollanda na święto Purim
Muzeum Żydów Mazowieckich
ul. Kwiatka 7
11 marca, godz. 18.00
Sławomir Holland jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie-Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu. Współpracował z teatrami warszawskimi, wśród nich z Teatrem Ateneum. Wziął udział w blisko 150 filmach i serialach, współpracował m.in. ze Stevenem Spielbergiem, Agnieszką Holland, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim. Również z Krzysztofem Pendereckim, który zaprosił go m.in. do wykonania partii Narratora w swoich utworach „Siedem bram Jerozolimy” i „Pasja św. Łukasza”. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.
Jego monodram „Nic nowego pod słońcem” to literacko-satyryczno-kabaretowa mozaika utworów wybitnych twórców polskich pochodzenia żydowskiego, m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Antoniego Słonimskiego, Jerzego Jurandota, Mariana Hemara. Program ułożony został tak, by wzruszać, wywoływać refleksję nad życiem, pobudzać do uśmiechu i śmiechu – czyli stawiać na emocje tożsame ze świętem Purim, które w 2025 roku obchodzone jest w marcu.
Więcej o naszych wydarzeniach
Warsztaty ludowych pająków
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim 22 marca, godz. 11
Zapraszamy na warsztaty wykonywania pająków ludowych, czyli dekoracji z żytniej słomy, kolorowych bibułek oraz innych materiałów m.in., grochu, fasoli, płótna, włóczki, piór czy mchu,
w postaci przestrzennych konstrukcji przypominających żyrandole. Naszą propozycją jest pająk krystaliczny wykonany ze słomy i bibuły.Dawniej wierzono, że ich wielobarwność oraz wieczny ruch przynoszą domowi szczęście i dobrobyt. Pająki ludowe to nie tylko ciekawa dekoracja, to również tradycja, którą pragniemy przekazać dalej dodając nieco współczesnej świeżości.
Prowadzenie warsztatów – Anna Chrząszczewska
Termin – 22.03.2025, godz. 11.00 – 14.00.
Miejsce – Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Wiek uczestników od 15 lat.
Zapisy: a.bartosiak@muzeumplock.eu lub tel. 608 632 852.
Koszt udziału w warsztatach – 15 zł/os. (przedpłata na rachunek bankowy 88 1020 1026 0000 1102 0233 3797, po potwierdzeniu zapisu, w terminie do 18.03.25).
Liczba miejsc ograniczona!
Więcej o naszych wydarzeniach
Rodzinne warsztaty wikliniarskie. Wielkanocne koszyki
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Ul. Kolegialna 6
30 marca, godz. 10.00
Serdecznie zapraszamy na rodzinne warsztaty wikliniarskie.
Zajęcia poprowadzi pan Stanisław Gołębiowski, jeden z nielicznych rękodzielników, który podtrzymują tradycje plecionkarskie z regionu nadwiślańskiego (chodzi o teren między Czerwińskiem a Kępą Polską).
Uczestnicy warsztatów muzealnych pod okiem pana Stanisława wykonają koszyczki wielkanocne. Zapewniamy wiklinę:)
W zajęciach może wziąć udział 15 dzieci (w wieku od 10 lat) – każde z jednym dorosłym opiekunem.Koszt – 25 zł od dziecka. Zapisy pod numerem telefonu: 24 364 70 72.
Serdecznie zapraszamy!
Więcej o naszych wydarzeniach
newsletter.muzeummazowieckie@gmail.com
Tumska 8, Płock