Jesteśmy Ekocyrkularni!
Jesteśmy Ekocyrkularni!
Nasze przedszkole w terminie od 2 stycznia do 2 października 2023 r. uczestniczyło w konkursie „Ekocyrkularni” popularyzującym wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym. Konkurs zorganizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Celem konkursu było przybliżanie dzieciom zasad Gospodarki Cyrkularnej.
Gospodarka cyrkularna jest wyzwaniem dla całego społeczeństwa i wymaga od każdego z nas zmiany myślenia o wykorzystywaniu zasobów naturalnych oraz funkcjonowaniu gospodarki odpadami.
W przedszkolu podejmujemy szereg działań, które skupiają się wokół problemów ekocyrkularności i od najmłodszych lat promują popularyzację wiedzy o gospodarce ekocyrkularnej. Prowadzimy też działania edukacyjne wpływające na wzrost świadomości ekologicznej dzieci i rodziców. Oto realizacje, niektórych naszych działań:
1.Śmieci segregujemy i wiemy, że recyklingowi je poddajemy.
2.Zanim wyrzucimy – w ekologicznych konstruktorów się bawimy.
3.Sprzątamy Świat – by innym przykład dać!
4 . Światowy Dzień Ziemi obchodzimy, jak dbać o planetę się uczymy!
5.Wycieczka do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku w Kobiernikach.
6. Drugie życie przedmiotom dajemy do zabawy i nauki je wykorzystujemy!
7. Nakrętki zbieramy chorym dzieciom pomagamy!
8.Projekty edukacyjne realizujemy – ekologiczne nawyki kształtujemy!
9. „Nie kupuj – przynieś – wypożycz – przeczytaj’’ czyli przedszkolny Klub Wędrującej książki!
10.Drzewa sadzimy – przyrodę chronimy!
11. Krany zakręcamy i wodę oszczędzamy!
12. Gdy zabawka nam się zepsuje – to pan Grzesiu zreperuje!
Od lat prowadzimy różne działania edukacyjne wpływające na wzrost świadomości ekologicznej dzieci i rodziców. Oto, niektóre z naszych działań:
1.Realizowanie podczas zajęć edukacyjnych i różnych form aktywności działań związanych z pogłębianiem wiedzy i kształtowaniem świadomości dzieci na temat gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym i ekologicznych zachowań.
2.Wykonywanie z dziećmi prac plastycznych opartych na idei recyklingu „Pomyślmy zanim wyrzucimy”. Tworzenie z materiałów wtórnych tj. butelki po wodzie i jogurtach, rolki po papierze, korków, słomek, talerzyków jednorazowych, kartonów prac plastycznych-organizowanie wystawek dla rodziców. Wykonywanie toreb ekologicznych i zabawek sensorycznych do wielokrotnego użytku.
3. Dzieci 5-6 letnie, cyklicznie co roku biorą udział w Ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie Świata’’. W tym roku razem z Fundacją Nasza Ziemia świętowaliśmy jubileusz 30-lecia akcji w Polsce! Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
4. Organizowanie uroczystości przedszkolnej z okazji „Światowego Dnia Ziemi’’. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach i różnych formach aktywności dzięki którym pogłębiały wiedzę na temat segregacji śmieci, dbania o przyrodę czy oszczędzania wody i energii. Z radością pokonywały ścieżkę sensoryczną wykonaną z surowców wtórnych przeznaczonych do recyklingu: rolki, gąbki, wytłaczanki po jajkach, sznurki.
5. Zorganizowanie dla dzieci z oddziału X i VII 6-latki wycieczki do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku w Kobiernikach. Zapoznawanie dzieci z nowoczesną ścieżkę edukacyjną, gdzie dowiedziały się, co to są odpady, co robić żeby ich wytwarzać jak najmniej. Poznały zasady segregacji i recyklingu czyli sposoby przygotowania śmieci do powtórnego przetwarzania. Z satysfakcją przeszły przez ścieżkę edukacyjną wykazując się umiejętnościami i wiedzą na temat przetwarzania odpadów.
6. Wykorzystywanie surowców wtórnych (np. kartonów, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, sznurków, wełny folii bombelkowej) do różnych form aktywności w czasie pobytu dzieci w przedszkolu tj. zabawy: tematyczne, ruchowe, plastyczne, integracyjne, prowadzenie zestawów ćwiczeń gimnastycznych z nietypowym przyborem typu butelka, gazeta, rolka po papierze.
7. Przeprowadzenie przy współpracy z członkami rodzin dzieci zbiórki plastikowych korków w ramach akcji charytatywnej „Wkręć się w pomaganie”- plastikowe nakrętki wymienione zostały na pieniądze, które pomogą sfinansować kosztowne leczenie chorych dzieci z Fundacji „Serca dla maluszka”.
8. Realizujemy od wielu lat cyklicznie projekty edukacyjne wpływające na pogłębianie świadomości ekologicznej u dzieci i rodziców;
* „Czyste powietrze wokół nas” organizowany przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku.
*„Skąd się biorą produkty ekologiczne” – Ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli opracowany przez GIS i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
* „Mamo, Tato wolę wodę” zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój.
* Ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury’’ organizowany przez markę Kubuś. Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, a także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu.
9. Zorganizowanie w terminie marzec-maj 2023 w oddziałach X ,VI akcji „Klub wędrującej książki” popularyzowanie zasady „Nie kupuj – przynieś – wypożycz – przeczytaj’’. Wprowadzenie do obiegu przy współpracy z rodzicami przeczytanych książek, wymiana sztuka za sztukę, dzielenie się domowymi zbiorami z kolegami z grupy przedszkolnej.
10. Sadzenie drzew i krzewów przez grupy przedszkolne, wdrażanie do opiekowania się przyrodą uświadomienie znaczenia drzew dla środowiska i człowieka.
11. 22 marca co roku obchodzimy w każdej grupie wiekowej Światowy Dzień Wody – pogadanki, zabawy edukacyjne i eksperymenty z wodą. Dzieci poznają obieg wody w przyrodzie, znaczenie dla ludzi, zwierząt, roślin i przemysłu, sposoby jej racjonalnego stosowania i oszczędzania.
12. Zorganizowanie spotkania z konserwatorem przedszkola – ukazanie dzieciom, że niektóre zabawki, meble, przedmioty można naprawić i ponownie z nich korzystać. Uświadomienie, że można ograniczyć ciągłe kupowanie nowych rzeczy a niektóre po naprawie można używać przez wiele lat.
13. W przedszkolu funkcjonuje koło zainteresowania Liga Ochrony Przyrody, gdzie podczas różnorodnych form aktywności dzieci rozwijają zainteresowania światem przyrody i sposobami jej ochrony.
14. W przedszkolu znajdują się kosze do selektywnej zbiórki odpadów, do której zbierane są posegregowane przez pracowników odpady. W salach przedszkolnych mamy umieszczone pojemniki do segregacji śmieci, kształtujemy u dzieci nawyk racjonalnego gospodarowania odpadami.
15. Przygotowanie dla rodziców gazetki tematycznej „Jesteśmy ekocyrkularni ’’ w celu inspirowania środowiska rodzinnego dziecka do zainteresowania się tematyką gospodarki obiegu zamkniętego oraz wdrażania jej zasad w życiu codziennym.
16. Podejmowanie działań na co dzień wdrażających dzieci i personel do oszczędzanie energii (światła w salach zapalane są tylko wtedy gdy naturalne światło słoneczne nie jest wystarczające, sprzęt komputerowy, drukarki itp. jest wyłączany kiedy nie jest używany).
17. Zbieranie makulatury przez dzieci i personel, gromadzenie jej w odpowiednich pojemnikach zgromadzonych w każdej sali.
18. Wykorzystywanie podczas zajęć zasobów internetowych typu; prezentacje, filmy edukacyjne, bajki i piosenki pozwalające na pogłębianie wiedzy i kształtowanie proekologicznych postaw u dzieci oraz na budowanie wspólnej odpowiedzialności za środowisko lokalne i naszą planetę.
19. Obieg informacji i dokumentów między dyrekcją a pracownikami odbywa się za pośrednictwem linii telefonicznej i skrzynki elektronicznej.
20. W przedszkolu oszczędzana jest woda (instalacje hydrauliczne są stale konserwowane, aby zapobiegać awariom, uregulowana jest temperatura wody zużywanej przez dzieci w celu ograniczenia jej zużycia)
21. Kupujemy produkty spożywcze od lokalnych dostawców w dużych zbiorczych opakowaniach i skrzynkach, które oddawane są do ponownego zastosowania.
Wszelkie działania edukacyjno-wychowawcze i organizacyjne naszego przedszkola skierowane do dzieci i rodziców, miały na celu podnoszenie świadomości na temat konieczności podejmowania działań na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami i ograniczenia nadmiernej eksploatacji naszej Zielonej Planety.