Oddział IX ,,Roztańczone elfy”

 

  Godziny pracy oddziału:    

religia: wtorek-  10.30- 11.00

piątek- 10.30- 11.00;

taniec z elem. rytmiki: w m-cach:IX, XI,I,III, - poniedziałek,czwartek - 10.25- 10.55

                                                                                  w m-cach:X,XII,II,IV, - wtorek,czwartek-12.00-12.30

j. angielski: w m-cach: IX, XI, I ,III, V, -wtorek,środa – 12.25-12.55  

                          w m-cach: X, XII, II, IV, VI, -wtorek,środa -  10.00- 10.30

Fitness: w m-cach: IX, XI, I, III,V - środa – 11.00- 11.30;piątek- 12.00-12.30

                                                         w m-cach: X, XII, II, IV, VI - środa – 10.30- 11.00; piątek- 11.00-11.

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC LUTY:

Śladami  przeszłości.

                                                                            Czyste  powietrze  wokół nas.                                                                         

(projekt profilaktyki  antynikotynowej)

PIOSENKA

                                                                                      "Piosenka o Dinku"                                                                                    

I         

Żył dinozaur, mały Dinek,

co przyjaciół ma w przedszkolu,

na wycieczki chodzi z nami,

                                                                             czasem w lesie, w parku, w polu.                                                                             

Ref.

Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek

Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.

Papieros to nasz wróg , zdrowie zabiera.

Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!

II

Raz się wybrał na wakacje –

zaraz pociąg szybko ruszy,

a w wagonie pech – palący,

zmienić miejsce Dinek musi.

 Ref.

Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek

Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.

Papieros to nasz wróg, zdrowie zabiera.

Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!

Wiersz: „Babcia”

Dosyć już palenia (fragm.A. Makarewicz)


Wielką akcję ogłaszamy.

Do palaczy przemawiamy.
Oto nadszedł czas najwyższy,
Zrobić prezent swym najbliższym,
Czas pożegnać się z paleniem,
Zaciąganiem i dymieniem.
Już nie trujcie otoczenia.
Koniec. Dosyć już palenia,

Zimno, mroźno…..  a  w serduszkach   przedszkolaków gorąco, bo 21 stycznia obchodziliśmy  w naszej grupie  Dzień Babci i Dziadka. Na uroczystość bardzo licznie przybyli  nasi kochani ,,dziadkowie’’. Dzieci  przedstawiły  dla nich  program artystyczny, w którym wyraziły swoją miłość,  przywiązanie i szacunek .Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  i nagradzali brawami  występy swoich milusińskich. Na zakończenie uroczystości,  dzieci  wręczyły ukochanym babciom i  dziadkom  przygotowane wcześniej  laurki.

15 stycznia 2019 r. dzieci  z oddziału IX odwiedziły Muzeum   Mazowieckie w  Płocku. Podczas  lekcji muzealnej "Płock na przestrzeni wieków " dzieci miały możliwość   obejrzeć wykopaliska geologiczne,   historyczne stroje,  zdjęcia, obrazy związane dziejami naszego  miasta.  Z zainteresowaniem słuchały  opowieści ,  legend i  wyjaśnień   p.  przewodnik dotyczących życia w dawnych czasach . Szczególne zainteresowanie wzbudziła wśród dzieci  makieta pradawnego miasta,  poszukiwanie wśród dukatów  współczesnej  złotówki  oraz hepisferium z  XVII w  jako praprzodek współczesnych filmów animowanych. Dzieci  wróciły  z muzeum zadowolone  i pełne wrażeń.


W styczniu  nasze dzieci z radością odpowiedziały na apel  mamy  6-letniej  Mariki  Zielińskiej  zamieszczonym  na portalu  społecznościowym. Od 3 lat dziewczynka  choruje na  białaczkę  limfoblastyczną i na swoje urodziny poprosiła mamę tylko o  kartki urodzinowe. Dzieci  po zapoznaniu się  z historią Mariki wykonały dla niej 23  kartki z życzeniami urodzinowymi, które wysłaliśmy na adres dziewczynki. Dziękujemy bardzo serdecznie dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie niespodzianki dla Mariki J.

Święta   Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i radosnymi  świętami,  dlatego  dzieci   jak i dorośli z niecierpliwością oczekują  ich  nadejścia. W czwartek 20  grudnia   dzieci z naszego oddziału    zaprosiły swoich bliskich  na   Jasełka  Bożonarodzeniowe.   Przedstawienie było wyjątkowe!  Dzieci  przedstawiły  historię narodzin Dzieciątka Jezus,  tańczyły, śpiewały polskie kolędy  i pastorałki. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i otrzymały  za to  od najbliższych  gromkie brawa. Cieszymy  się, że wspólnie  mogliśmy przeżywać  magię Świąt Bożego Narodzenia.

Dnia 17.12.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z rolą i zadaniami pracowników Straży Miejskiej. Dzieci  z zainteresowaniem słuchały opowieści i wyjaśnień o obowiązkach i pracy strażników. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć i dotknąć munduru, czapki, lizaka, kajdanek i pałki.  Podczas rozmowy  utrwalały wiedzę na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu. Na zakończenie spotkania dzieci odwiedził Lew Honorek, a w nagrodę   dzieci dostały kolorowanki dotyczące bezpieczeństwa.

30 listopada w naszym oddziale odbyły się Andrzejki. Gościliśmy panią Agnieszkę z Książnicy, które przybliżyła dzieciom początki tradycji andrzejkowych. Dzieci w wesołych nastrojach brały udział w andrzejkowych wróżbach oraz wspólnie bawiły się przy muzyce.

W dn. 10. 11. 2018 r. dzieci z naszej grupy uczestniczyły w  XXVII  rajdzie  organizowanym  przez  PTTK Płock . Rajd ten  został  zorganizowany pod hasłem  ,,Rajd dla Niepodległej - szlakiem płockich  legionistów ‘’. Następnie  dzieci wzięły udział  w   Konkursie Piosenki  Legionowej  prezentując dwie piosenki o treści  patriotycznej. Zdobyły I  miejsce   w konkursie piosenki  oraz  puchar i dyplomy za udział w rajdzie.

22 października w ramach przystąpienia do  projektu  „Płock na Szlaku Książąt   Mazowieckich”, odwiedzili   nas niezwykli goście z  Nadwornym  Kronikarzem Księcia Bolesława” – przewodnikiem turystycznym  i  Bajkowymi Rycerzami z Płockiej Drużyny Kuszniczej. Dzieci   z entuzjazmem  odpowiadały  na pytania Nadwornego Kronikarza Księcia Bolesława i oglądały pokazywane  stroje i  rekwizyty.  Poznały historię i  barwy naszego  miasta,  dowiedziały się o różnicy między szablą, a mieczem.  Z radością przymierzały rycerskie rekwizyty i trzymały miecz .  Dla każdego uczestnika przygotowana została kolorowanka dotycząca historii   Płocka .

   

19 października dzieci z oddziału  ,,Roztańczone elfy’’ odwiedziły nowo otwartą  salę  zabaw  „Fikołki ‘’ w galerii Mazovia .  Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.  Na początku spotkania dzieci  zostały  zapoznane  przez animatora  z zasadami  bezpiecznej zabawy w sali .  Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów  ,zjeżdżalni na oponach  i linie .  Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika  w którym można było odpocząć, pobawić na interaktywnym ekranie .  Nasz radosny pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do  przedszkola.

17  października po  raz kolejny    odwiedziliśmy    Książnicę   Płocką nr  7 .   Pani  Agnieszka  zaprosiła nas  na zajęcia  pt.. ,,Dary   jesieni". Słuchaliśmy wierszy i opowiadań o jesiennej tematyce. Oglądaliśmy dary jesieni w książkach i encyklopediach i podziwialiśmy  makietę  zrobioną  z jesiennych okazów. Oglądaliśmy  kilkuminutowy  film edukacyjny pt.,,Piramida żywieniowa ‘’, która przypomniała nam o wartościach odżywczych  owoców ,warzyw i innych produktów spożywczych  .

 

W październiku  jesień i  przyniosła nam w koszyku mnóstwo kolorowych niespodzianek..

Podczas zajęć  omawialiśmy  zmiany zachodzące  jesienią  w przyrodzie , poznawaliśmy wartości odżywcze warzyw i owoców . Wiemy  dlaczego  jesienią spadają liście z drzew i całkiem nieźle wychodzi  nam rozpoznawanie kasztanowca, dębu, jarzębiny .Kasztany, kolorowe liście, żołędzie, szyszki i inne dary jesieni natchnęły nas  do zabaw plastycznych, matematycznych, językowych, rytmiczno-muzycznych oraz zabaw badawczych . Zabawy było co niemiara, kiedy liczyliśmy kasztany, szyszki i orzechy, układaliśmy z nich postacie ,  oglądaliśmy pod lupą   korę  i   przekrój  drzew . Każdy dzień był  okazją do  wyśmienitej wspólnej jesiennej  zabawy.

Modelowe  Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku Zielona Szkoła w Sendeniu

W czwartek  11 X 2018 r.  odwiedziliśmy  Modelowe  Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku Zielona Szkoła w Sendeniu. Uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjno – ekologicznych „Od ziarenka do bochenka”. Dowiedzieliśmy się  z czego wypieka się chleb ,badaliśmy właściwości mąki, próbowaliśmy smacznych dodatków do pieczywa, np. ziaren słonecznika, dyni , siemienia lnianego.  Samodzielnie wyrabialiśmy z zakwasu i mąki małe chlebki ,  bułeczki i rogaliki ,które po upieczeniu  zabraliśmy  do  domu .  Z zaciekawieniem  słuchaliśmy opowieści  p. Olgi  o odnawialnych źródłach energii. Podziwialiśmy zabawki działające na baterie słoneczne, oglądaliśmy  hotel dla dzikich owadów. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy pomnik przyrody - 135-letni  jałowiec i za pomocą lornetek i lup  obserwowaliśmy środowisko leśne.   Na koniec odbyło się ognisko i wspólna zabawa na świeżym powietrzu .

21 września dzieci z naszej grupy wzięły udział w akcji: „Sprzątanie świata”. Wypowiadały się, że wszyscy powinni dbać o swoje środowisko i nie zanieczyszczać go rzucając byle gdzie śmieci. Korzystając z rękawiczek chętnie napełniały worek śmieciami. Były zadowolone, że dzięki nim jest czyściej i ładniej w naszej okolicy.

  

Dzieci po wakacyjnej przerwie brały udział w zajęciu w Książnicy nr 7 nt. „Chcę się czuć bezpieczny”.  Obejrzały filmik dydaktyczny, z którego dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, np. gdy ktoś potrzebuje pomocy i trzeba zadzwonić na nr alarmowy 112 lub jak zachować się w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zapamiętały nr alarmowy i sposób wzywania pomocy. Uczestniczyły we wspólnych zabawach i rozwiązywały zagadki.