Oddział IX ,,Roztańczone elfy”

 

  Godziny pracy oddziału:    

religia: wtorek-  10.30- 11.00

piątek- 10.30- 11.00;

taniec z elem. rytmiki: w m-cach:IX, XI,I,III, - poniedziałek,czwartek - 10.25- 10.55

                                                                                  w m-cach:X,XII,II,IV, - wtorek,czwartek-12.00-12.30

j. angielski: w m-cach: IX, XI, I ,III, V, -wtorek,środa – 12.25-12.55  

                          w m-cach: X, XII, II, IV, VI, -wtorek,środa -  10.00- 10.30

Fitness: w m-cach: IX, XI, I, III,V - środa – 11.00- 11.30;piątek- 12.00-12.30

                                                         w m-cach: X, XII, II, IV, VI - środa – 10.30- 11.00; piątek- 11.00-11.

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC GRUDZIEŃ:

Skąd się to bierze-historia produktów.

Zawody naszych bliskich.

Polskie tradycje Bożego Narodzenia.

PIOSENKA

,,Nie  miały  aniołki ‘’

1. Nie miały aniołki choinki na święta,
o choince dla nich nikt tam nie pamiętał.
Popatrzyły się na siebie,
wywierciły dziurę w niebie
ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho!


2.Złapały za czubek największą choinkę,
przywiązały do niej bardzo dużą linę
i wciągnęły ją na górę, 
przez tę dziurę, w niebie dziurę - 
ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho!

3.Stanęła choinka w samym środku nieba,
teraz tę choinkę pięknie ubrać trzeba,
więc skoczyły przez tę dziurę
po orzech do wiewiórek - 
ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho!

4.Chciały pozapalać świeczki choinkowe,
święty Florian - strażak złapał się za głowę
i zawołał: - Matko Boża, 
chcą mi w niebie zrobić pożar - 
ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho, ho!

5.Spojrzał na choinkę święty Florian - strażak
zamiast świeczek gwiazdy pozapalać kazał
i zaśpiewał święty Florian z aniołkami - 
Gloria, gloria, gloria!

AUTOR TEKSTU: Wanda Chotomska

"Wesołych Świąt" W.  Melzacki

 
Wesołych Świąt!
Bez zmartwień,
z barszczem, z grzybami, z karpiem,
z gościem, co niesie szczęście!
Czeka nań przecież miejsce.
Wesołych Świąt!
A w Święta,
niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
niech Wam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt!
A z Gwiazdką! -
pod świeczek łuną jasną
życzcie sobie - najwięcej:
zwykłego, ludzkiego szczęścia. 

                           ANDRZEJKI

30 listopada w naszym oddziale odbyły się Andrzejki. Gościliśmy panią Agnieszkę z Książnicy, które przybliżyła dzieciom początki tradycji andrzejkowych. Dzieci w wesołych nastrojach brały udział w andrzejkowych wróżbach oraz wspólnie bawiły się przy muzyce.

 

W dn. 10. 11. 2018 r. dzieci z naszej grupy uczestniczyły w  XXVII  rajdzie  organizowanym  przez  PTTK Płock . Rajd ten  został  zorganizowany pod hasłem  ,,Rajd dla Niepodległej - szlakiem płockich  legionistów ‘’. Następnie  dzieci wzięły udział  w   Konkursie Piosenki  Legionowej  prezentując dwie piosenki o treści  patriotycznej. Zdobyły I  miejsce   w konkursie piosenki  oraz  puchar i dyplomy za udział w rajdzie.

22 października w ramach przystąpienia do  projektu  „Płock na Szlaku Książąt   Mazowieckich”, odwiedzili   nas niezwykli goście z  Nadwornym  Kronikarzem Księcia Bolesława” – przewodnikiem turystycznym  i  Bajkowymi Rycerzami z Płockiej Drużyny Kuszniczej. Dzieci   z entuzjazmem  odpowiadały  na pytania Nadwornego Kronikarza Księcia Bolesława i oglądały pokazywane  stroje i  rekwizyty.  Poznały historię i  barwy naszego  miasta,  dowiedziały się o różnicy między szablą, a mieczem.  Z radością przymierzały rycerskie rekwizyty i trzymały miecz .  Dla każdego uczestnika przygotowana została kolorowanka dotycząca historii   Płocka .

   

19 października dzieci z oddziału  ,,Roztańczone elfy’’ odwiedziły nowo otwartą  salę  zabaw  „Fikołki ‘’ w galerii Mazovia .  Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej.  Na początku spotkania dzieci  zostały  zapoznane  przez animatora  z zasadami  bezpiecznej zabawy w sali .  Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów  ,zjeżdżalni na oponach  i linie .  Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika  w którym można było odpocząć, pobawić na interaktywnym ekranie .  Nasz radosny pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do  przedszkola.

17  października po  raz kolejny    odwiedziliśmy    Książnicę   Płocką nr  7   .   Pani  Agnieszka  zaprosiła nas  na zajęcia  pt.. ,,Dary   jesieni   ‘’. Słuchaliśmy wierszy i opowiadań o jesiennej tematyce . Oglądaliśmy dary jesieni w książkach i encyklopediach i podziwialiśmy  makietę  zrobioną  z jesiennych okazów  . Oglądaliśmy  kilkuminutowy  film edukacyjny pt.,,Piramida żywieniowa ‘’, która przypomniała nam o wartościach odżywczych  owoców ,warzyw i innych produktów spożywczych  .

 

W październiku  jesień i  przyniosła nam w koszyku mnóstwo kolorowych niespodzianek..

Podczas zajęć  omawialiśmy  zmiany zachodzące  jesienią  w przyrodzie , poznawaliśmy wartości odżywcze warzyw i owoców . Wiemy  dlaczego  jesienią spadają liście z drzew i całkiem nieźle wychodzi  nam rozpoznawanie kasztanowca, dębu, jarzębiny .Kasztany, kolorowe liście, żołędzie, szyszki i inne dary jesieni natchnęły nas  do zabaw plastycznych, matematycznych, językowych, rytmiczno-muzycznych oraz zabaw badawczych . Zabawy było co niemiara, kiedy liczyliśmy kasztany, szyszki i orzechy, układaliśmy z nich postacie ,  oglądaliśmy pod lupą   korę  i   przekrój  drzew . Każdy dzień był  okazją do  wyśmienitej wspólnej jesiennej  zabawy.

Modelowe  Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku Zielona Szkoła w Sendeniu

W czwartek  11 X 2018 r.  odwiedziliśmy  Modelowe  Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku Zielona Szkoła w Sendeniu. Uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjno – ekologicznych „Od ziarenka do bochenka”. Dowiedzieliśmy się  z czego wypieka się chleb ,badaliśmy właściwości mąki, próbowaliśmy smacznych dodatków do pieczywa, np. ziaren słonecznika, dyni , siemienia lnianego.  Samodzielnie wyrabialiśmy z zakwasu i mąki małe chlebki ,  bułeczki i rogaliki ,które po upieczeniu  zabraliśmy  do  domu .  Z zaciekawieniem  słuchaliśmy opowieści  p. Olgi  o odnawialnych źródłach energii. Podziwialiśmy zabawki działające na baterie słoneczne, oglądaliśmy  hotel dla dzikich owadów. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy pomnik przyrody - 135-letni  jałowiec i za pomocą lornetek i lup  obserwowaliśmy środowisko leśne.   Na koniec odbyło się ognisko i wspólna zabawa na świeżym powietrzu .

21 września dzieci z naszej grupy wzięły udział w akcji: „Sprzątanie świata”. Wypowiadały się, że wszyscy powinni dbać o swoje środowisko i nie zanieczyszczać go rzucając byle gdzie śmieci. Korzystając z rękawiczek chętnie napełniały worek śmieciami. Były zadowolone, że dzięki nim jest czyściej i ładniej w naszej okolicy.

  

Dzieci po wakacyjnej przerwie brały udział w zajęciu w Książnicy nr 7 nt. „Chcę się czuć bezpieczny”.  Obejrzały filmik dydaktyczny, z którego dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, np. gdy ktoś potrzebuje pomocy i trzeba zadzwonić na nr alarmowy 112 lub jak zachować się w kontaktach z nieznajomymi. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zapamiętały nr alarmowy i sposób wzywania pomocy. Uczestniczyły we wspólnych zabawach i rozwiązywały zagadki.