Oddział XI ,,Kolorowe motylki”

GODZINY PRACY ODDZIAŁU: 6.30-16.30

ZAJĘCIA DODATKOWE:

Religia: wtorek, czwartek  9.00-9.30

Teniec z elem. rytmiki: 
miesiące nieparzyste: czwartek 9.30-10.00
miesiące parzyste: 
poniedziałek 13.35-14.00

Język angielski: 
miesiące nieparzyste: 
wtorek, środa 12.00-12.25
miesiące parzyste: wtorek, środa 9.35-10.00

Fitness: 
miesiące nieparzyste: 
czwartek: 12.30-13.00
miesiące parzyste: czwartek: 11.00- 11.30

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC CZERWIEC:  

Wszystkie dzieci nasze są
Zwierzęta duże i małe
Lato
Wakacyjny odpoczynek

 PIOSENKA

 Niech żyją wakacje
(Jerzy Wesołowski)

Niech żyją wakacje 
Niech żyje pole, las 
I niebo i słońce 
Wolny swobodny czas.

Gorące złote słońce 
na czarno nas opali 
w przejrzystej bystrej rzece 
będziemy się kąpali.

Niech żyją wakacje 
Niech żyje pole, las 
I niebo i słońce 
Wolny swobodny czas.

Pojedzie z nami piłka 
i pajac i skakanka, 
będziemy się bawili 
od samiutkiego ranka.

Niech żyją wakacje 
Niech żyje pole, las 
I niebo i słońce 
Wolny swobodny czas.

 

WIERSZ

,,Jedziemy na wakacje”
(Cz. Janczarski)

Jedziemy na wakacje
do lasu, nad wodę.
Prosimy ciebie, słonko
o piękną pogodę.

 Jedziemy na wakacje
nad morze, na plażę.
Kolorowe muszelki
przynieś, falo, w darze.

 Jedziemy na wakacje
w te góry wysokie.
Nie chowajcie się, szczyty,
za mgłą, za obłokiem.

 Jedziemy na wakacje
Na Mazury? Może!
Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku,
czekaj na nas w borze

Wycieczka do piekarni

W miesiącu maju  ,,Kolorowe motylki’’ wybrały się na wycieczkę do piekarni, gdzie z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy piekarni pokazywali sposoby zaplatania chałek i rogali. W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne piece, misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica i wielkie łopaty do wysadzania pieczywa.  Samodzielnie formowaliśmy i dekorowaliśmy bułeczki  ziarenkami słonecznika, sezamu i dyni, które po upieczeniu zabraliśmy do domu. Wykonaliśmy ozdoby z masy marcepanowej. Pięknie podziękowaliśmy Panu Rafałowi, dzięki któremu mogliśmy zgłębić tajniki wypieku pieczywa.

 

,,Czytajmy dzieciom, aby były mądre, dobre i szczęśliwe.’’
W ramach ,,Tygodnia Czytania Dzieciom’’ gościliśmy  w naszym oddziale chętnych rodziców, którzy przeczytali przedszkolakom książeczki wybrane z własnego, domowego  księgozbioru. Ponadto odwiedziły nas dzieci z oddziału IX wraz z ciocią Marzenką, które pięknie czytając zabrały nas w interesujący świat bajkowych bohaterów. Przedszkolacy z wielkim zainteresowaniem słuchały, a także oglądały kolorowe ilustracje  w książkach.Bardzo dziękujemy mamom: Ani, Gabrysia, tacie Jasia S., oraz  dziewczynkom  i cioci Marzence  za poświęcony czas i zaangażowanie w życie naszej grupy.

 

Pyszne i pachnące pierniki

Kolorowe motylki zamieniły się w prawdziwych cukierników-dekoratorów. Dzieci  lukrowały i dekorowały kolorowymi i jadalnymi posypkami piernikowe zajączki i jaja,  a na zakończenie warsztatów za piękne efekty swojej pracy otrzymały medale, oczywiście też z piernika. Zajęcia sprawiły przedszkolakom wiele radości, a w naszej sali jeszcze przez długi czas unosił się korzenny zapach pysznych pierników.

 

Z wizytą w bibliotece

2 kwietnia uczestniczyliśmy w zajęciach bibliotecznych nt. ,,Zdrowie na talerzu’’.

 

Kuferek Kreatywności Małego Misia

W miesiącu marcu realizowaliśmy przedostatni już moduł związany  z Małym Misiem. Przedszkolacy wykorzystując materiały zgromadzone przez rodziców przygotowały np. pracę plastyczną z wykorzystaniem plastikowych korków czy dwa rodzaje grzechotek, które z pewnością wielokrotnie przydadzą nam się podczas zajęć w przedszkolu. Trzeba podkreślić, że nic tak nie cieszy, jak coś zrobionego własnoręcznie.

 

Biblioteka

W marcu ,,Kolorowe motylki” odwiedziły Książnicę Płocką, Filia Nr 7 i uczestniczyły w zajęciu edukacyjnym pt. ,,Zwiastuny wiosny”. Przedszkolaki obejrzały film i wysłuchały opowiadania o pracy i pielęgnacji ogrodu wiosną. Układały również w grupach obrazek z części oraz uczestniczyły w zabawach integracyjnych.

 

Warsztaty z robotyki

27 marca ,,Kolorowe motylki’’ wybrały się na warsztaty z robotyki.  Dzieci pracowały w parach budując swojego robota według schematów przedstawionych na komputerze,  a następnie „ożywiały” je programując. Poradziły sobie z wyzwaniem doskonale. Zajęcia kształtowały wyobraźnię przestrzenną,  rozwijały zainteresowania techniczne oraz sprawność manualną.

 

Ogólnopolski Projekt dla przedszkolaków

„Tydzień bajek polskich”

Od 11.03.2019r.-15.03.2019r. ,,Kolorowe motylki’’ brały udział w realizacji ogólnopolskiego projektu dla przedszkolaków pod nazwą „Tydzień Bajek Polskich”.   Celem projektu było zapoznanie i zainteresowanie dzieci bajkami wartościowymi, pięknymi, godnymi uwagi. Dzieci poznały następujące bajki: „Reksio”, „Miś Uszatek”, „Bolek i Lolek”, „Koziołek Matołek”. Każdy dzień zawierał ciekawe aktywności, które miały na celu przybliżyć dzieciom daną postać. Przedszkolaki poznały bohaterów bajek, oglądały filmy animowane, słuchały tekstów czytanych przez nauczycielki, a także wykonywały tematyczne prace – projektowały budę dla Reksia, kolorowały kolorowanki, rozwiązywały zagadki.  Ponadto, przy okazji realizacji zagadnień zawartych w projekcie miały okazję poznać funkcje psa, uświadomiły sobie, że psy są bardzo inteligentnymi zwierzętami i mogą pomagać ludziom. Dowiedziały się również jak należy zachowywać się i czego nie należy robić w kontaktach z tymi zwierzętami, przećwiczyły bezpieczne pozycje wobec agresywnego psa: pozycje: ,,drzewa’’ i ,,żółwia’’.  Dzieci uczestniczyły w „zabawie w detektywów” polegającej na odszukiwaniu ukrytych w sali przedmiotów. Ostatni dzień realizacji projektu stanowił podsumowanie całego tygodnia- zorganizowano bajkowy quiz, który sprawdzał wiedzę naszych przedszkolaków.

 

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej
,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS’’

W naszym oddziale od 18.02.2019r. do 22.02.2019r. odbył się cykl zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci składających się z 5 zajęć warsztatowych. Celem programu było zwiększenie wiedzy dziecka na temat skutków palenia papierosów oraz nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.  Aby ukierunkować uwagę dzieci na źródła i rodzaje dymów wybraliśmy się na spacer po okolicy. Następnie rozmawialiśmy o różnych źródłach dymu w oparciu o swoje spostrzeżenia oraz ilustracje, określaliśmy rodzaje oraz przyczyny wydobywania się dymu. Układaliśmy historyjkę obrazkową pt. O kominie, który przestał dymić’’.  Nauczyliśmy się piosenki, która opowiadała o  podróży Dinusia pociągiem i jego przygodach z dymem papierosowym.  Ponadto  dzieci dowiedziały się o szkodliwości dymu papierosowego, poznały konsekwencje palenia papierosów, dowiedziały się w jakich miejscach mogą być narażone na dym tytoniowy i jak w takiej sytuacji mogą się zachować. Podczas zabaw z wykorzystaniem technik relaksacyjnych i opowiadaniu nauczyciela, dzieci „wdychały” czyste, pachnące powietrze na pięknie ukwieconej łące. Miną, gestem, kaszlem pokazały jak się czują wdychając dym papierosowy. Wykonały znaczek  ,,NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ’’ oraz pracę plastyczną w parach pt. ,,Brzydki świat’’ i ,,Zielony świat’’.

 

Przedszkolandia

20 lutego  ,,Kolorowe motylki’’  wzięły udział w zabawach ruchowych z piłkami prowadzonymi przez ,, Przedszkolandię’’. Było dużo radosnej zabawy, ruchu i sportowej rywalizacji.

 

Dnia 19 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne ,,Babaluda”. ,,Kolorowe motylki” miały możliwość uczestniczyć w zajęciu edukacyjnym ,,Od owieczki do czapeczki. Przedszkolaki poznały proces obróbki wełny oraz zapoznały się z tradycyjnymi narzędziami służącymi do gręplowania i przędzenia. Wielką atrakcją była
owieczka Pola, którą chętnie karmiły sianem.

 

 

MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK
TO WSPANIALI SĄ DZIADKOWIE

Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby, które zawsze mają czas na zabawę ze swoimi wnukami, opowiadanie bajek czy pójście na spacer. Dlatego tak niecierpliwie nasze przedszkolaki czekały na te święto, aby złożyć życzenia seniorom rodu i obdarować ich laurkami. Występy małych artystów sprawiły radość jednocześnie wnukom, jak i dziadkom. Od lat przekonujemy się, iż Babcie i Dziadkowie to najwdzięczniejsza publiczność, o czym świadczy, że każdy występ oklaskiwany był gromkimi brawami.

 

,,Zdrowe zęby mam, bo zawsze o nie dbam’’

15 lutego nasz oddział odwiedziła higienistka stomatologiczna. Celem wizyty była rozmowa na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u stomatologa, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. W czasie tego spotkania nasze przedszkolaki  dowiedziały się, jaki rodzaj szczoteczki i pasty jest potrzebny dzieciom do mycia zębów, oraz po czym poznać, że szczoteczka jest już zużyta i trzeba ją wymienić. Następnie, pani zademonstrowała prawidłową  technikę mycia zębów na zestawie tzw. „dużej szczęki”. Ponadto dzieci zapoznały się z bardzo ciekawymi i niezbędnymi akcesoriami stomatologa i nie tylko np.: obcęgami, wiertłami, lusterkami stomatologicznymi, szczoteczkami  międzyzębowymi, nićmi stomatologicznymi, szczoteczkami elektrycznymi. Wizyta odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła wszystkie dzieci.

 

Spotkanie z Pchłą Szachrajką- wycieczka do teatru w Płocku

9 stycznia wybraliśmy się  na wycieczkę do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Dzieci miały przyjemność obejrzeć spektakl pt. „Pchła Szachrajka”. Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka. Tak zaczęła się barwna opowieść o małej Pchle, znanej ze swych zwariowanych psot. Spektakl powstał  na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Rezolutna Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów. Ale czy najlepszych? Dużym atutem przedstawienia był kontakt aktorów z publicznością. Podczas wielu scen aktorzy wchodzili pośród dzieci, podawali im ręce, przybijali piątki, głaskali po głowie.  Bajka bardzo podobała się dzieciom- były ogromne brawa i owacje na stojąco.

 

Jasełka Bożonarodzeniowe

20 grudnia dzieci z naszego oddziału zaprezentowały swoim rodzicom przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Organizacja programu artystycznego pozwala dzieciom rozwijać indywidualne predyspozycje i zdolności. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem, recytowały wiersze, śpiewały piosenki świąteczne, grały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły z wykorzystaniem różdżek. Dodatkowo spotkanie to było świetną okazją do integracji dzieci i rodziców. Występy dzieci nagradzane były gromkimi brawami.

 

Pomoc zwierzętom

W naszym przedszkolu była zorganizowana akcja na rzecz czworonogów z płockiego schroniska. W pomoc zwierzętom postanowiły włączyć się ,,Kolorowe motylki”. Przyniosły suchą i mokrą karmę dla psów i kotów.

,Kolorowe motylki” wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez kino ,,Helios” pt. ,,Ozdoby Bożonarodzeniowe”. Wspólnie wykonały pracę ,,Świąteczna choinka”. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

,,Andrzejki w przedszkolu”

30 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane  były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, losowania karteczek z wróżbą, tańca z miotłą czy też ,,numer życia”. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Andrzejki można uznać za udane. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.

Wycieczka do przedszkolnej kuchni

21 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do przedszkolnej kuchni w ramach warsztatów kulinarnych z Małym Misiem. Na początku dzieci zapoznane zostały z zasadami bezpieczeństwa. Pani Małgosia szefowa kuchni opowiadała dzieciom jak obywa się przygotowywanie posiłków, gdzie są przechowywane i jakich używają urządzeń kuchennych do usprawnienia swojej pracy. Pokazała dzieciom, jak wyglądają wielkie garnki do gotowania zupy, patelnie do smażenia kotlecików i naleśników, ogromne piece.  Dzieci zobaczyły również inne sprzęty kuchenne np. maszynkę do mielenia mięsa, lodówkę, wagę kuchenną,  naświetlacz do jajek. Okazało się, iż miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic. Dziękujemy Paniom z kuchni za ciepłe przyjęcie, a przede wszystkim za pyszne jedzonko, które dla nas przygotowują!

Kulinarne warsztaty z Małym Misiem

W grudniu rozpoczęliśmy cykl  zajęć o tematyce kulinarnej. Pierwszym etapem realizacji tego modułu było przyniesienie przez dzieci różnych książek kucharskich, wspólne ich oglądanie oraz stworzenie „Kącika książki kucharskiej”. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych potrawach i wykonały karty z potrawami do  Misiowej książki kucharskiej. Następnym celem było stworzenie dzieciom okazji do samodzielnego przygotowania zdrowego i pysznego posiłku-sałatki owocowo-warzywnej. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem kroiły, obierały, mieszały. Sałatka była pyszna, kolorowa, a przede wszystkim zdrowa. Ach, co to była za uczta!

Wycieczka do Muzeum Mazowieckiego

Chcąc lepiej poznać tradycje i zwyczaje związane z Świętami Bożego Narodzenia wybraliśmy się 14 grudnia na wycieczkę do Muzeum Mazowieckiego- Spichlerza w Płocku na zajęcia edukacyjne pt. ,,Boże Narodzenie’’. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu wielu ciekawych informacji od pani przewodnik zwiedziliśmy wystawę prezentującą np. dawny wystrój domu, urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach domowych, zobaczyliśmy piękne, kolorowe stroje noszone dziesiątki lat temu. Wycieczka do Spichlerza dostarczyła dzieciom bogatego zasobu wiedzy i wielu pozytywnych wrażeń. 

OGÓLNOPOLSKA AKCJA ŚWIĄTECZNA
”SERCE ZA ODWAGĘ”

Nasz oddział przyłączył się do III edycji akcji „Serce za Odwagę” organizowanej przez Stowarzyszenia „Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. Celem akcji było przygotowanie kartek świątecznych dla Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Przedszkolaki z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy, której efektem są niepowtarzalne kartki świąteczne. W środku każdej kartki zamieszczone zostały życzenia dla kombatantów.
W ten symboliczny sposób dzieci złożyły podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczali się Bohaterowie w czasach wojny. Oddali hołd osobom, dzięki którym na co dzień mogą bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

 

SALA ZABAW FIKOŁKI

 

Zajęcia biblioteczne

30 października wybraliśmy się do Książnicy Płockiej Filia Nr 7 w Płocku na zajęcia edukacyjne pt. „Skarby jesieni”. Z uwagą słuchaliśmy opowiadania pt. ,,Przygody Fenka-skarby jesieni’’, rozwiązywaliśmy zagadki, obejrzeliśmy  film pt.: „Miś Uszatek”, kolorowaliśmy obrazki i tańczyliśmy z kolorowymi wstążkami przy „Jesiennym kujawiaczku”

Z wizytą w aptece

W ramach realizacji tematyki zdrowotnej ,,Dbajmy o zdrowie” 22 października wybraliśmy się do apteki. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Pierwsza część apteki to ekspedycja – to tu pacjent spotyka się z farmaceutą. Druga część to receptura w tej części pracownicy apteki wykonują lekarstwa. Leki z antybiotykiem robi się w specjalnym urządzeniu, które zabija bakterie i wirusy.  Ta część apteki jest niewidoczna dla pacjentów. Inną częścią apteki jest komora przyjęć tu pracownicy apteki przyjmują lekarstwa oraz magazyn i lodówka gdzie leki są przechowywane. Aby łatwo było znaleźć potrzebny specyfik wszystkie preparaty ułożone są w szufladach alfabetycznie. Dzieci ochoczo słuchały o tym, że przyjmowanie leków i witamin jest ważne do osiągnięcia zdrowia, a podawanie leków to zadanie wyłącznie dla rodziców.

,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa w całej Polsce i za granicą. Poprzez przystąpienie do projektu nasze przedszkole chce zachęcić wszystkich dorosłych do głośnego czytania dzieciom, które powoduje wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych u dzieci. Nasz Miś ,,Gucio’’ już odwiedza domy dzieci, gdzie wspólnie słuchają czytanych przez rodziców książek z literatury dziecięcej. W dzienniku podróży misia  dziecko ilustruje wysłuchaną treść książeczki i odrysowuje swoją rączkę. W naszej grupie przy udziale naszego pluszowego przyjaciela wspólnie czytaliśmy z zaproszonymi gośćmi, zapoznaliśmy się  zasadami dobrego zachowania i stworzyliśmy swój kodeks. Przed nami czekają już kolejne tematy do zrealizowania związane z projektem. Nie możemy się doczekać!!!

Wycieczka do Zielonej Szkoły w Sendeniu

10 października wybraliśmy się  na wycieczkę do SSM Zielonej Szkoły w Sendeniu. Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie siedziby Izby Przyrodniczo-Leśnej Nadleśnictwa w Łącku. Spacerując po ścieżce edukacyjnej w lesie pan leśniczy opowiedział nam wiele ciekawostek o lesie i jego  mieszkańcach. Następnie pojechaliśmy do  Sendenia  na warsztaty pt. ,,Od ziarenka do bochenka’’ podczas, których dzieci miały okazję upiec swoje bułeczki. Pani Olga opowiedziała przedszkolakom legendę o powstaniu Sendenia, pokazała hotel dla dzikich owadów i zapoznała z odnawialnymi źródłami energii. Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski nad ogniskiem i pobawiliśmy się na placu zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze ,,Dzieciaki- Sadzeniaki’’

19 września wzięliśmy  udział w warsztatach ekologiczno – przyrodniczych ,,Dzieciaki – Sadzeniaki’’ zorganizowanych przez hipermarket budowlany Leroy Merlin  w Płocku. Celem akcji jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzenie w nich zainteresowań przyrodą. Na miejscu czekała na nas Pani Edyta, która zaprosiła nas do specjalnej sali w, której odbyła się pierwsza część warsztatów, a mianowicie bardzo ciekawa prezentacja o roślinach i ich znaczeniu w naszym życiu codziennym. Następnie mieliśmy okazję poznać tajemnice sadzenia roślin. Każdy z nas otrzymał kolorową doniczkę i piękną roślinkę-wrzosa, którego dzieci samodzielnie zasadziły. Możliwość bezpośredniego kontaktu z roślinką była ogromną frajdą dla każdego dziecka i na pewno niezapomnianą lekcją przyrody. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, słodki upominek oraz swojego wrzosa, którą będzie mógł pielęgnować w domu. Serdecznie dziękujemy...