Oddział XI ,,Kolorowe motylki”

GODZINY PRACY ODDZIAŁU: 6.30-16.30

ZAJĘCIA DODATKOWE:

Religia: wtorek, czwartek  9.00-9.30

Teniec z elem. rytmiki: 
miesiące nieparzyste: czwartek 9.30-10.00
miesiące parzyste: 
poniedziałek 13.35-14.00

Język angielski: 
miesiące nieparzyste: 
wtorek, środa 12.00-12.25
miesiące parzyste: wtorek, środa 9.35-10.00

Fitness: 
miesiące nieparzyste: 
czwartek: 12.30-13.00
miesiące parzyste: czwartek: 11.00- 11.30

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC LUTY:  

Bale, bale w karnawale

Czyste powietrze wokół nas
(realizacja Programu Edukacji Antynikotynowej)
  

Wynalazki i odkrycia, które zmieniły świat

PIOSENKA  

"Piosenka o Dinku"
(słowa A. Dobrowolska)

Był dinozaur, mały Dinek,
co przyjaciół ma w przedszkolu,
na wycieczki chodzi z nami,
czasem w lesie, w parku, w polu.

Raz się wybrał na wakacje -
zaraz pociąg szybko ruszy,
a w wagonie pech – palący,
zmienić miejsce Dinek musi.

Ref. Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek
Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.
Papieros to nasz wróg, zdrowie zabiera.
Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!

WIERSZ 

Karnawał
(Marcin Brykczyński)


Od Trzech Króli, po ostatki,
wszędzie bale i prywatki.
Piękne stroje, dziwne maski,
śpiew, tańce i oklaski.
Od dziadunia aż po malca,
każdy chce zatańczyć walca,
Wszyscy bawią się wspaniale,
jak co roku w karnawale.

Spotkanie z Pchłą Szachrajką- wycieczka do teatru w Płocku

9 stycznia wybraliśmy się  na wycieczkę do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Dzieci miały przyjemność obejrzeć spektakl pt. „Pchła Szachrajka”. Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka. Tak zaczęła się barwna opowieść o małej Pchle, znanej ze swych zwariowanych psot. Spektakl powstał  na podstawie przezabawnej wierszowanej historyjki mistrza Jana Brzechwy o sprytnej pchełce, która wiecznie wszystkim robiła psikusy. Rezolutna Szachrajka stale miała głowę pełną pomysłów. Ale czy najlepszych? Dużym atutem przedstawienia był kontakt aktorów z publicznością. Podczas wielu scen aktorzy wchodzili pośród dzieci, podawali im ręce, przybijali piątki, głaskali po głowie.  Bajka bardzo podobała się dzieciom- były ogromne brawa i owacje na stojąco.

 

Jasełka Bożonarodzeniowe

20 grudnia dzieci z naszego oddziału zaprezentowały swoim rodzicom przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Organizacja programu artystycznego pozwala dzieciom rozwijać indywidualne predyspozycje i zdolności. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem, recytowały wiersze, śpiewały piosenki świąteczne, grały na instrumentach perkusyjnych oraz tańczyły z wykorzystaniem różdżek. Dodatkowo spotkanie to było świetną okazją do integracji dzieci i rodziców. Występy dzieci nagradzane były gromkimi brawami.

Pomoc zwierzętom

W naszym przedszkolu była zorganizowana akcja na rzecz czworonogów z płockiego schroniska. W pomoc zwierzętom postanowiły włączyć się ,,Kolorowe motylki”. Przyniosły suchą i mokrą karmę dla psów i kotów.

,,Kolorowe motylki” wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez kino ,,Helios” pt. ,,Ozdoby Bożonarodzeniowe”. Wspólnie wykonały pracę ,,Świąteczna choinka”. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

,,Andrzejki w przedszkolu”

30 listopada w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane  były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, losowania karteczek z wróżbą, tańca z miotłą czy też ,,numer życia”. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Andrzejki można uznać za udane. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.

Wycieczka do przedszkolnej kuchni

21 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do przedszkolnej kuchni w ramach warsztatów kulinarnych z Małym Misiem. Na początku dzieci zapoznane zostały z zasadami bezpieczeństwa. Pani Małgosia szefowa kuchni opowiadała dzieciom jak obywa się przygotowywanie posiłków, gdzie są przechowywane i jakich używają urządzeń kuchennych do usprawnienia swojej pracy. Pokazała dzieciom, jak wyglądają wielkie garnki do gotowania zupy, patelnie do smażenia kotlecików i naleśników, ogromne piece.  Dzieci zobaczyły również inne sprzęty kuchenne np. maszynkę do mielenia mięsa, lodówkę, wagę kuchenną,  naświetlacz do jajek. Okazało się, iż miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic. Dziękujemy Paniom z kuchni za ciepłe przyjęcie, a przede wszystkim za pyszne jedzonko, które dla nas przygotowują!

Kulinarne warsztaty z Małym Misiem

W grudniu rozpoczęliśmy cykl  zajęć o tematyce kulinarnej. Pierwszym etapem realizacji tego modułu było przyniesienie przez dzieci różnych książek kucharskich, wspólne ich oglądanie oraz stworzenie „Kącika książki kucharskiej”. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych potrawach i wykonały karty z potrawami do  Misiowej książki kucharskiej. Następnym celem było stworzenie dzieciom okazji do samodzielnego przygotowania zdrowego i pysznego posiłku-sałatki owocowo-warzywnej. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem kroiły, obierały, mieszały. Sałatka była pyszna, kolorowa, a przede wszystkim zdrowa. Ach, co to była za uczta!

Wycieczka do Muzeum Mazowieckiego

Chcąc lepiej poznać tradycje i zwyczaje związane z Świętami Bożego Narodzenia wybraliśmy się 14 grudnia na wycieczkę do Muzeum Mazowieckiego- Spichlerza w Płocku na zajęcia edukacyjne pt. ,,Boże Narodzenie’’. Po obejrzeniu prezentacji i wysłuchaniu wielu ciekawych informacji od pani przewodnik zwiedziliśmy wystawę prezentującą np. dawny wystrój domu, urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach domowych, zobaczyliśmy piękne, kolorowe stroje noszone dziesiątki lat temu. Wycieczka do Spichlerza dostarczyła dzieciom bogatego zasobu wiedzy i wielu pozytywnych wrażeń. 

OGÓLNOPOLSKA AKCJA ŚWIĄTECZNA
”SERCE ZA ODWAGĘ”

Nasz oddział przyłączył się do III edycji akcji „Serce za Odwagę” organizowanej przez Stowarzyszenia „Pro Patria – Lokalni Patrioci” i „Głos Bohatera” oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku. Celem akcji było przygotowanie kartek świątecznych dla Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Przedszkolaki z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy, której efektem są niepowtarzalne kartki świąteczne. W środku każdej kartki zamieszczone zostały życzenia dla kombatantów.
W ten symboliczny sposób dzieci złożyły podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczali się Bohaterowie w czasach wojny. Oddali hołd osobom, dzięki którym na co dzień mogą bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju.

ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

 

SALA ZABAW FIKOŁKI

 

Zajęcia biblioteczne

30 października wybraliśmy się do Książnicy Płockiej Filia Nr 7 w Płocku na zajęcia edukacyjne pt. „Skarby jesieni”. Z uwagą słuchaliśmy opowiadania pt. ,,Przygody Fenka-skarby jesieni’’, rozwiązywaliśmy zagadki, obejrzeliśmy  film pt.: „Miś Uszatek”, kolorowaliśmy obrazki i tańczyliśmy z kolorowymi wstążkami przy „Jesiennym kujawiaczku”

Z wizytą w aptece

W ramach realizacji tematyki zdrowotnej ,,Dbajmy o zdrowie” 22 października wybraliśmy się do apteki. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Pierwsza część apteki to ekspedycja – to tu pacjent spotyka się z farmaceutą. Druga część to receptura w tej części pracownicy apteki wykonują lekarstwa. Leki z antybiotykiem robi się w specjalnym urządzeniu, które zabija bakterie i wirusy.  Ta część apteki jest niewidoczna dla pacjentów. Inną częścią apteki jest komora przyjęć tu pracownicy apteki przyjmują lekarstwa oraz magazyn i lodówka gdzie leki są przechowywane. Aby łatwo było znaleźć potrzebny specyfik wszystkie preparaty ułożone są w szufladach alfabetycznie. Dzieci ochoczo słuchały o tym, że przyjmowanie leków i witamin jest ważne do osiągnięcia zdrowia, a podawanie leków to zadanie wyłącznie dla rodziców.

,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa w całej Polsce i za granicą. Poprzez przystąpienie do projektu nasze przedszkole chce zachęcić wszystkich dorosłych do głośnego czytania dzieciom, które powoduje wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych u dzieci. Nasz Miś ,,Gucio’’ już odwiedza domy dzieci, gdzie wspólnie słuchają czytanych przez rodziców książek z literatury dziecięcej. W dzienniku podróży misia  dziecko ilustruje wysłuchaną treść książeczki i odrysowuje swoją rączkę. W naszej grupie przy udziale naszego pluszowego przyjaciela wspólnie czytaliśmy z zaproszonymi gośćmi, zapoznaliśmy się  zasadami dobrego zachowania i stworzyliśmy swój kodeks. Przed nami czekają już kolejne tematy do zrealizowania związane z projektem. Nie możemy się doczekać!!!

Wycieczka do Zielonej Szkoły w Sendeniu

10 października wybraliśmy się  na wycieczkę do SSM Zielonej Szkoły w Sendeniu. Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie siedziby Izby Przyrodniczo-Leśnej Nadleśnictwa w Łącku. Spacerując po ścieżce edukacyjnej w lesie pan leśniczy opowiedział nam wiele ciekawostek o lesie i jego  mieszkańcach. Następnie pojechaliśmy do  Sendenia  na warsztaty pt. ,,Od ziarenka do bochenka’’ podczas, których dzieci miały okazję upiec swoje bułeczki. Pani Olga opowiedziała przedszkolakom legendę o powstaniu Sendenia, pokazała hotel dla dzikich owadów i zapoznała z odnawialnymi źródłami energii. Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski nad ogniskiem i pobawiliśmy się na placu zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze ,,Dzieciaki- Sadzeniaki’’

19 września wzięliśmy  udział w warsztatach ekologiczno – przyrodniczych ,,Dzieciaki – Sadzeniaki’’ zorganizowanych przez hipermarket budowlany Leroy Merlin  w Płocku. Celem akcji jest uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzenie w nich zainteresowań przyrodą. Na miejscu czekała na nas Pani Edyta, która zaprosiła nas do specjalnej sali w, której odbyła się pierwsza część warsztatów, a mianowicie bardzo ciekawa prezentacja o roślinach i ich znaczeniu w naszym życiu codziennym. Następnie mieliśmy okazję poznać tajemnice sadzenia roślin. Każdy z nas otrzymał kolorową doniczkę i piękną roślinkę-wrzosa, którego dzieci samodzielnie zasadziły. Możliwość bezpośredniego kontaktu z roślinką była ogromną frajdą dla każdego dziecka i na pewno niezapomnianą lekcją przyrody. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, słodki upominek oraz swojego wrzosa, którą będzie mógł pielęgnować w domu. Serdecznie dziękujemy...