Oddział X ,,Tropiciele przygód”

  Godziny pracy oddziału:   
Poniedziałek- 6.30- 15.30
Wtorek- 7.00- 15. 30
Środa- 7.00- 16.00
Czwartek- 7.00- 16.00
Piątek- 7.00- 15.30

ZAJĘCIA DODATKOWE:

religia:  poniedziałek, czwartek- 9.30- 10.00

taniec z elem. rytmiki:
miesiące nieparzyste: wtorek, piątek: 10.00- 10.30
miesiące parzyste: wtorek, czwartek: 12.30- 13.00

j. angielski:
miesiące nieparzyste: wtorek, środa: 13.00- 13.30
miesiące parzyste: wtorek, środa: 10.20- 10-50

fitness:       
miesiące nieparzyste: wtorek, czwartek: 11.00-11.30
miesiące parzyste: 
wtorek- 11.00- 11.30, czwartek- 10.00- 10.30

 TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC KWIECIEŃ:

Dbamy o Ziemię, naszą planetę

Nadchodzi Wielkanoc

Praca rolnika

PIOSENKA:

„Wielkanocne zajączki”

sł. Anna Bomba,

muz. Miłosz Konarski

 
Jak dobrze być zajączkiem
Z koszyczkiem iść na łączkę
I szukać wśród sasanek
 malowanych pisanek

Ref. Wielkanocny koszyczek
pełen wiary i życzeń
nasycony radością
 i wzajemną miłością  x2

    Jak dobrze być zajączkiem
Z koszyczkiem iść na łączkę
I razem z rodzicami
weselić się świętami

Ref. Wielkanocny koszyczek
pełen wiary i życzeń
nasycony radością
i wzajemną miłością  x2

WIERSZ
T. Fiutowska

 „Szalona wyliczanka”

Wielkie dziś sprzątanie świata,
Czarownica z miotłą lata,
Z nią czarownic innych chmara
Łysą Górę sprzątnie zaraz.


Baby Jagi nie próżnują
I łopaty już szykują,
Zamiast straszyć małe dzieci
Na łopaty wezmą śmieci.


W piekle diabły też pracują
Wszystkie kotły w nim szorują
Ogonami wycierają
I już czysto w piekle mają


Dzielne skrzaty to krasnale
Także się nie lenią wcale,
A, że długie brody mają
To świat nimi zamiatają

16 kwietnia w przedszkolu zapachniało świętami. I to dosłownie! A wszystko za sprawą warsztatów piernikowych, w których uczestniczyły dzieci. Efekty naszej pracy można zobaczyć w poniższej galerii.

 

W pierwszych dniach kwietnia dzieci z oddziału X uczestniczyły  w zajęciach projektu Akademii Zdrowego Przedszkolaka „Podróż do Eko-krainy”. Każdego dnia dzieci uczyły się właściwych zachowań proekologicznych, które należy wdrożyć w codziennym życiu by nasze środowisko było zdrowsze, a planeta Ziemia czysta. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego segregacja śmieci  jest ważna, co się dzieje z odpadami i jak je można wykorzystać oraz co oznacza słowo „recykling”. Rozmawialiśmy także o źródłach energii, skąd się bierze i w jaki sposób należy ją oszczędzać. Odbył się również pokaz mody ekologicznej. Dzieci prezentowały stroje, które wykonały z pomocą nauczyciela. Małe modelki i modele prezentowały  na przedszkolnym wybiegu swoje „ekokreacje”. Była to świetna zabawa, która miała pokazać przedszkolakom jak należy dbać o naszą planetę.

 

27 i 29 marca Tropicielom Przygód udało się zrealizować kolejne dwa zadania z projektu organizowanego przez Bliżej przedszkola, „Piękna Nasza Polska Cała II”, m. in. zadanie nr  9- „A ja kocham moje miasto”- narysowanie laurki oraz zadanie nr 6- założenie Słownika Gwary Regionalnej. Poniżej przedstawiamy efekty naszej pracy.

1

 

28 marca dzieci z oddziału Tropiciele przygód wybrały się do kina na bajkę pt: „Corgi, psiak Królowej”. Była to wesoła opowieść o  Rexie, rozpuszczonym,  ślicznym  małym  Corgi, ulubionym  piesku brytyjskiej królowej.  Rex odkryje, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę. Uśmiechnięte i zadowolone buzie przedszkolaków były potwierdzeniem, iż bajka bardzo się podobała.

 

22 marca obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień Wody”. Poprzez wspólne zabawy, doświadczenia zgłębiliśmy wiedzę na temat wody.

 

Śledząc trendy w modzie Tropiciele przygód 21 marca postanowiły uczcić nadejście wiosny Pokazem Mody Wiosennej. Wszystkie stroje były wyjątkowe, a przede wszystkim kolorowe i oryginalne. Również tego dnia udało Nam się zrealizować zadanie nr 10 z II części projektu organizowanego przez Bliżej Przedszkola pt: „Piękna Nasza Polska cała”. Wspólnie malowaliśmy suknie Pani Wiosny.

 

12 marca dzieci z naszego oddziału uczestniczyły w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Dzięki pokazom, dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak wygląda wszechświat, Układ Słoneczny. Pokaz odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Przedszkolaki odbywając tę niezwykłą  podróż przez Układ Słoneczny, dowiedziały się wielu cennych informacji o każdej z planet. Mogliśmy w jednej chwili przenieść się w zagadkowy świat kosmosu.

 

18 lutego „Tropiciele Przygód” wybrali się na zajęcia dydaktyczne do biblioteki, Książnicy Płockiej filii nr 7 na zajęcia o tematyce zimowej. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki o zabawach zimowych, słuchaliśmy opowiadania, a na koniec obejrzeliśmy bajkę pt: „ Bouli”.

 

„Kto zawsze o zęby dba, ten uśmiech wesoły na twarzy ma”

15 lutego nasze przedszkole odwiedziła higienistka stomatologiczna. Dzieci  z zainteresowaniem słuchały na czym  polega praca pani higienistki stomatologicznej oraz jak wygląda wizyta u stomatologa. Rozmowy dotyczyły prawidłowej higieny jamy ustnej, jak należy właściwie myć zęby oraz  jaki wpływ ma żywienie na stan uzębienia. Higienistka omówiła także przyniesione narzędzia, którymi posługuje się dentysta i wyjaśniła do czego one służą.  Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Mamy nadzieję, że zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby i sprawi, że  wizyta na fotelu  w gabinecie dentystycznym będzie dla przedszkolaków mniej stresująca. 

 

Dnia 19 lutego gościliśmy w przedszkolu Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne „BabaLuda”. Podczas spotkania z właścicielami gospodarstwa dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych  „Od owieczki do czapeczki”. Przedszkolaki poznały proces obróbki wełny. Zapoznały się z tradycyjnymi narzędziami, służącymi do gręplowania i przędzenia. Wspólnie z prowadzącymi warsztaty gręplowali owcze runo oraz przędli czesankę na kołowrotku. Jednak największą atrakcją warsztatów była bez wątpienia owieczka Pola, którą dzieci głaskały i przytulały.

 

Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to dzień, który na stałe został wpisany do kalendarza imprez i uroczystości przedszkolnych. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, gdyż to dzięki nim nasze dzieciństwo jest udane i szczęśliwe. W podziękowaniu za ich wielkie serce przedszkolaki przygotowały występ artystyczny. Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swoich wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Atmosfera uroczystości była ciepła i rodzinna.

 

7 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki, Książnicy Płockiej filii nr 7.  Podczas zajęć przedszkolaki poznały florę i faunę najzimniejszych terenów na Ziemi. Dowiedziały się jak nazywają się ludzie tam występujący i jak wygląda ich codzienne życie na terenach Arktyki. Obejrzeliśmy zdjęcia, na których przedstawiono stacje badawcze na Antarktydzie. Dzieci poznały również zwierzęta żyjące na tych obszarach. Były to ciekawe i interesujące zajęcia.

 

Dnia 19 grudnia w naszym przedszkolu  zapanował radosny i świąteczny nastrój. Tradycyjnie nadchodzące Święta Bożego Narodzenia dzieci uświetniły przedstawieniem przy choince. Śpiew kolęd,  pastorałek  oraz dekoracja przypomniały zgromadzonym, że już niedługo święta. Na to uroczyste spotkanie zaproszono najbliższych członków rodzin naszych dzieci. Przedszkolaki  zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Występ był niesamowitym przeżyciem zarówno dla małych aktorów, jak również dla rodziców. Był to wyjątkowy czas…

 

Dnia 17.12.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej. Z wielką przyjemnością i zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy, zadaniach i obowiązkach jakie wykonują. Pokazali również wiele ciekawych atrybutów pracy Strażnika Miejskiego. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć i dotknąć jak wygląda mundur, czapka, lizak, kajdanki i pałka. Celem spotkania było również utrwalenie wiedzy na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania.  Przedszkolaki w nagrodę dostały od naszych gości kolorowanki utrwalające wiadomości z przeprowadzonej prelekcji.

 

Dziś przedszkolaki zamieniły się w małych naukowców i przeprowadzały eksperymenty, dzięki którym poznawały właściwości fizyczne wody oraz powietrza. Przedszkolne doświadczenia są świetnym pomysłem na wspólną, radosną zabawę, gdzie każdy może samodzielnie wykonać wszystkie czynności i obserwować zachodzące reakcje. 

 

13 grudnia Tropiciele przygód wybrały się na wycieczkę do kina HELIOS na bajkę pt. „Misja Yeti”. Przed seansem dzieci poznały nazwy i funkcje poszczególnych części kina: kasa biletowa, widownia, ekran. Dzieci ogromnie przeżywały to wydarzenie. Ciemna sala, wygodne czerwone fotele i ogromny ekran wzbudziły ogólne zainteresowanie. Zaciekawione dzieci zasiadły wygodnie w fotelach i dały się wciągnąć magii kina. Dzieci z ogromną uwagą i zainteresowaniem oglądały bajkę, a do przedszkola wróciły bardzo zadowolone.

 

W miniony piątek (30.11) nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską,  i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radością oraz integracji grupy.

 

Dzieci z oddziału X, 16 października uczestniczyły w zajęciu ekologicznym na temat „Co to jest powietrze?” przeprowadzonym przez pracownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Przedszkolaki poznały właściwości powietrza, a także poznały źródła zanieczyszczeń, wiedzą również jak można im przeciwdziałać.

Dzieci z oddziału X, 16 października uczestniczyły w zajęciu ekologicznym na temat „Co to jest powietrze?” przeprowadzonym przez pracownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Przedszkolaki poznały właściwości powietrza, a także poznały źródła zanieczyszczeń, wiedzą również jak można im przeciwdziałać.

 

Zajęcia w bibliotece

15 października wybraliśmy się do biblioteki, Książnicy Płockiej filii nr 7. na zajęcia edukacyjne o tematyce patriotycznej. Podczas zajęć Pani starała się przybliżyć dzieciom słowo patriotyzm, a także uświadomić im, co oznacza słowo Ojczyzna. Ponadto dzieci wymieniły poznane wcześniej symbole narodowe: Flagę, Godło, Hymn. Obejrzeliśmy również legendę „Złota kaczka”. Podczas zabawy ruchowej zadaniem przedszkolaków było ułożenie wspólnie flagi Polski z kartoników biało-czerwonych. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki z symbolami narodowymi. Mamy nadzieję, że ta lekcja na bardzo długo pozostanie w ich pamięci.

 

Tym razem udało nam się zrealizować, aż 4 zadania zaproponowane przez organizatorów projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, a mianowicie: zadanie nr 4- uroczyście zaśpiewaliśmy piosenkę „Rodzinny kraj”, zadanie nr 9- wszyscy bawiliśmy się w ludową zabawę „Jawor”, zadanie nr 15- zorganizowaliśmy pokaz mody patriotycznej, zadanie nr 20- zorganizowaliśmy zawody sportowe biało- czerwone.

 

9 listopada udało nam się zrealizować aż trzy zadania projektu: Piękna Nasza Polska Cała, a mianowicie, uroczyście odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu (zadanie nr 1), zatańczyliśmy taniec ludowy- polonez (zadanie nr 5) oraz wyrecytowaliśmy piękny wiersz patriotyczny pt. „Katechizm polskiego dziecka” (zadanie nr 6).

 

W czwartek, 8 listopada odbył  się „XIII Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej”. W wydarzeniu wzięło udział ok 100 dzieci, poszczególne placówki reprezentowane były przez kilkuosobowych artystów. W Festiwalu wzięli również udział ks. biskup Roman Marcinkowski, ks. kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Przedszkolaki z oddziału X: Łucja, Gabryś, Jaś i Weronika- zaśpiewały piosenkę pt. „Z dawna Polski Tyś Królową”. Na zakończenie Festiwalu wszyscy odśpiewaliśmy ulubiony utwór papieża Jana Pawła II- Barkę. Były również wspólne zdjęcia. Organizatorem Festiwalu jak co roku jest Miejskie Przedszkole nr 15 „Pod Aniołami”.

 

6 listopada przedszkolaki z oddziału X zrealizowały kolejne zadanie z projektu: Piękna Nasza Polska Cała- zadanie nr 16, tzn. zasadzenie „Drzewa Pamięci” w ogrodzie przedszkolnym, które jest symbolem życia i wolności. Dziękujemy rodzicom za zakup sadzonki- brzozy. 

 

Tropiciele przygód od października realizują projekt pt. „Piękna Nasza Polska Cała”, organizowany przez Bliżej przedszkola, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, a także kształtowanie tożsamości narodowej. Projekt zawiera 20 zadań do realizacji. W poniższej galerii przedstawiamy pierwsze zadania jakie udało nam się zrealizować, a mianowicie: zadanie nr 7- zorganizowanie kącika patriotycznego, oraz zadanie nr 8- wykonanie stroju ludowego.

22 października w naszym przedszkolu gościliśmy Nadwornego Kronikarza Księcia Bolesława wraz z Bajkowymi Rycerzami z płockiej drużyny kuszniczej. Goście przybyli do nas w ramach realizowanego projektu "Płock na Szlaku Książąt Mazowieckich". Projekt ten realizuje Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. Dzieci poznały historię miasta Płocka. Miały również okazję przymierzać rycerskie rekwizyty. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało kolorowankę, która zawierała historyczną opowieść naszego miasta.

 

Sala zabaw „Fikołki”

19 października wybraliśmy się na wycieczkę do nowo otwartej sali zabaw „Fikołki” w galerii Mazovia. Na dzieci czekały różne atrakcje: m.in. kilka rodzajów zjeżdżalni, tyrolka, sieć Spidermana, tor przeszkód, 8 tras ścianki wspinaczkowej oraz boisko do piłki nożnej. Pobyt w bawialni dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń i wprawił w doskonały humor. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Zmęczone, lecz uśmiechnięte powróciły do przedszkola.

 

Warsztaty dietetyczno – ruchowe

12.10.2018r. przedszkolaki z oddziału X uczestniczyły w warsztatach dietetyczno – ruchowych. Zajęcia poprowadziła Pani Ewa Kępczyńska. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom zasad zdrowego odżywiania oraz potrzebę ruchu. Przedszkolaki wspólnie tworzyły dzieła z owoców oraz wykonywały ćwiczenia ruchowe pod okiem Pani Ewy. Na koniec nastąpiła oczekiwana przez dzieci degustacja. Dzieciaki chętnie uczestniczyły w zajęciach, była radość oraz  świetna zabawa.  

 

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

Tropiciele przygód z oddziału X jak co roku, biorą udział w akcji promującej czytanie, to znaczy,  realizujemy projekt pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Powitaliśmy już misia Bruna, który tym razem przygotował dla nas kilka zadań. Pierwsze z nich właśnie realizujemy, każdy z przedszkolaków zabiera na jedną noc misia Grzesia do swojego domku, gdzie rodzice, czytają mu bajeczkę i razem z dzieckiem uzupełniają dzienniczek podróży. 

Kolejnym zadaniem misia Bruna, było zapoznanie wszystkich naszych dzieciaków z zasadami dobrego i bezpiecznego zachowania w przedszkolu. Nasi Tropiciele przygód świetnie się spisali, ich wiedza na ten temat jest bardzo duża, w końcu już nie jesteśmy maluszkami  i to właśnie one mogą z nas brać przykład ;)


2 października wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki, Książnicy Płockiej filii nr 7. Zajęcia odbywały się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Wspólnie bawiliśmy się przy muzyce, rozwiązywaliśmy jesienne zagadki, obejrzeliśmy bajkę o Misiu Uszatku, a na koniec czekały na nas bardzo ciekawe kolorowanki.

 

ZIELONA SZKOŁA

We wtorek, 9 października dzieci z oddziału X wybrały się na wycieczkę do SSM Zielonej Szkoły w Sendeniu. Swoją przygodę rozpoczęły od wizyty w Nadleśnictwie w Łącku w Izbie Przyrodniczo- Leśnej, wędrowały po lesie z panem leśniczym, który opowiadał nam o drzewach, roślinach i zwierzętach zamieszkujących las. Natomiast już w Sendeniu miały okazję upiec swój własny chlebek. Pani opowiedziała przedszkolakom legendę o powstaniu Sendenia, a także pokazała hotel dla dzikich owadów i zapoznała z odnawialnymi źródłami energii.


21 września przedszkolaki z oddziału X uczestniczyły w sprzątaniu świata pod hasłem AKCJA- SEGREGACJA. Wszystkie dzieci otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie zapełnione worki zostały odłożone przy bramie wjazdowej do przedszkola, gdzie czekały na odbiór . Tropiciele przygód na pewno będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę.

Dzień Jesieni
24 września Mali Odkrywcy z oddziału X powitały wyjątkowego gościa- Panią Jesień, która w swoim koszu przyniosła wiele jesiennych darów. Wspólnie rozwiązywaliśmy wiele matematycznych łamigłówek. Nie zabrakło również wspólnych zabaw ruchowych, czy też tańca. Na koniec malowaliśmy farbami kolorowe, jesienne listki i stemplowaliśmy nimi kartki. Wspólne świętowanie zachęciło dzieci do poznawania i odkrywania jesiennej przyrody.