Oddział X ,,Tropiciele przygód”

  Godziny pracy oddziału:   
Poniedziałek- 6.30- 15.30
Wtorek- 7.00- 15. 30
Środa- 7.00- 16.00
Czwartek- 7.00- 16.00
Piątek- 7.00- 15.30

ZAJĘCIA DODATKOWE:

religia:  poniedziałek, czwartek- 9.30- 10.00

taniec z elem. rytmiki:
miesiące nieparzyste: wtorek, piątek: 10.00- 10.30
miesiące parzyste: wtorek, czwartek: 12.30- 13.00

j. angielski:
miesiące nieparzyste: wtorek, środa: 13.00- 13.30
miesiące parzyste: wtorek, środa: 10.20- 10-50

fitness:       
miesiące nieparzyste: wtorek, czwartek: 11.00-11.30
miesiące parzyste: 
wtorek- 11.00- 11.30, czwartek- 10.00- 10.30 

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC GRUDZIEŃ:

Czekamy na Mikołaja

Coraz bliżej święta

Kim będę, gdy dorosnę?

PIOSENKA:

 sł. Urszula Piotrowska, muz. Magdalena Melnicka - Sypko

 „Idzie Święty Mikołaj”

 Idzie święty Mikołaj,
grudzień go wita ukłonem,
Dywan ze śniegu przed nim rozwija,
zdobi choinki zielone.

Idzie święty Mikołaj,
gwiazdy mrugają przyjaźnie.
Mróz nie dokucza, cichnie zadymka,
będzie wędrować mu raźniej.

Idzie święty Mikołaj,
dźwięczą sopelki na drzewach.
Skaczą bałwanki, tańczą śnieżynki,
a ja piosenkę zaśpiewam.

Idzie święty Mikołaj,
wszyscy na niego czekamy.
Niesie prezenty i dobre słowa
dla mnie, dla taty, dla mamy.

 

WIERSZ

H. Ożogowska
„Krawcowa”

Kto sukienkę uszył Hani?
Kto przerobił ten kaftanik?
Kto paltocik zreperował
Wiemy, wiemy to krawcowa.
Ma dwie ręce pracowite
Ma żelazko, naparsteczek.
Ma szufladę pełną nitek,
Szpilek, igieł i szpuleczek.
Nożyczkami machu, machu
Na maszynie tur, tur, tur
Chodźmy do niej, dostaniemy
Pstrych gałganków cały wór. 

 

W miniony piątek (30.11) nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską,  i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radością oraz integracji grupy.

 

Dzieci z oddziału X, 16 października uczestniczyły w zajęciu ekologicznym na temat „Co to jest powietrze?” przeprowadzonym przez pracownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Przedszkolaki poznały właściwości powietrza, a także poznały źródła zanieczyszczeń, wiedzą również jak można im przeciwdziałać.

 

Dzieci z oddziału X, 16 października uczestniczyły w zajęciu ekologicznym na temat „Co to jest powietrze?” przeprowadzonym przez pracownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Przedszkolaki poznały właściwości powietrza, a także poznały źródła zanieczyszczeń, wiedzą również jak można im przeciwdziałać.

 

Zajęcia w bibliotece

15 października wybraliśmy się do biblioteki, Książnicy Płockiej filii nr 7. na zajęcia edukacyjne o tematyce patriotycznej. Podczas zajęć Pani starała się przybliżyć dzieciom słowo patriotyzm, a także uświadomić im, co oznacza słowo Ojczyzna. Ponadto dzieci wymieniły poznane wcześniej symbole narodowe: Flagę, Godło, Hymn. Obejrzeliśmy również legendę „Złota kaczka”. Podczas zabawy ruchowej zadaniem przedszkolaków było ułożenie wspólnie flagi Polski z kartoników biało-czerwonych. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki z symbolami narodowymi. Mamy nadzieję, że ta lekcja na bardzo długo pozostanie w ich pamięci.

 

Tym razem udało nam się zrealizować, aż 4 zadania zaproponowane przez organizatorów projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, a mianowicie: zadanie nr 4- uroczyście zaśpiewaliśmy piosenkę „Rodzinny kraj”, zadanie nr 9- wszyscy bawiliśmy się w ludową zabawę „Jawor”, zadanie nr 15- zorganizowaliśmy pokaz mody patriotycznej, zadanie nr 20- zorganizowaliśmy zawody sportowe biało- czerwone.

 

9 listopada udało nam się zrealizować aż trzy zadania projektu: Piękna Nasza Polska Cała, a mianowicie, uroczyście odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu (zadanie nr 1), zatańczyliśmy taniec ludowy- polonez (zadanie nr 5) oraz wyrecytowaliśmy piękny wiersz patriotyczny pt. „Katechizm polskiego dziecka” (zadanie nr 6).

 

W czwartek, 8 listopada odbył  się „XIII Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej”. W wydarzeniu wzięło udział ok 100 dzieci, poszczególne placówki reprezentowane były przez kilkuosobowych artystów. W Festiwalu wzięli również udział ks. biskup Roman Marcinkowski, ks. kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Przedszkolaki z oddziału X: Łucja, Gabryś, Jaś i Weronika- zaśpiewały piosenkę pt. „Z dawna Polski Tyś Królową”. Na zakończenie Festiwalu wszyscy odśpiewaliśmy ulubiony utwór papieża Jana Pawła II- Barkę. Były również wspólne zdjęcia. Organizatorem Festiwalu jak co roku jest Miejskie Przedszkole nr 15 „Pod Aniołami”.

6 listopada przedszkolaki z oddziału X zrealizowały kolejne zadanie z projektu: Piękna Nasza Polska Cała- zadanie nr 16, tzn. zasadzenie „Drzewa Pamięci” w ogrodzie przedszkolnym, które jest symbolem życia i wolności. Dziękujemy rodzicom za zakup sadzonki- brzozy. 

Tropiciele przygód od października realizują projekt pt. „Piękna Nasza Polska Cała”, organizowany przez Bliżej przedszkola, którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, a także kształtowanie tożsamości narodowej. Projekt zawiera 20 zadań do realizacji. W poniższej galerii przedstawiamy pierwsze zadania jakie udało nam się zrealizować, a mianowicie: zadanie nr 7- zorganizowanie kącika patriotycznego, oraz zadanie nr 8- wykonanie stroju ludowego.

btrmdn

22 października w naszym przedszkolu gościliśmy Nadwornego Kronikarza Księcia Bolesława wraz z Bajkowymi Rycerzami z płockiej drużyny kuszniczej. Goście przybyli do nas w ramach realizowanego projektu "Płock na Szlaku Książąt Mazowieckich". Projekt ten realizuje Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. Dzieci poznały historię miasta Płocka. Miały również okazję przymierzać rycerskie rekwizyty. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało kolorowankę, która zawierała historyczną opowieść naszego miasta.

Sala zabaw „Fikołki”

19 października wybraliśmy się na wycieczkę do nowo otwartej sali zabaw „Fikołki” w galerii Mazovia. Na dzieci czekały różne atrakcje: m.in. kilka rodzajów zjeżdżalni, tyrolka, sieć Spidermana, tor przeszkód, 8 tras ścianki wspinaczkowej oraz boisko do piłki nożnej. Pobyt w bawialni dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń i wprawił w doskonały humor. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Zmęczone, lecz uśmiechnięte powróciły do przedszkola.

Warsztaty dietetyczno – ruchowe

12.10.2018r. przedszkolaki z oddziału X uczestniczyły w warsztatach dietetyczno – ruchowych. Zajęcia poprowadziła Pani Ewa Kępczyńska. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom zasad zdrowego odżywiania oraz potrzebę ruchu. Przedszkolaki wspólnie tworzyły dzieła z owoców oraz wykonywały ćwiczenia ruchowe pod okiem Pani Ewy. Na koniec nastąpiła oczekiwana przez dzieci degustacja. Dzieciaki chętnie uczestniczyły w zajęciach, była radość oraz  świetna zabawa.  

"Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

Tropiciele przygód z oddziału X jak co roku, biorą udział w akcji promującej czytanie, to znaczy,  realizujemy projekt pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Powitaliśmy już misia Bruna, który tym razem przygotował dla nas kilka zadań. Pierwsze z nich właśnie realizujemy, każdy z przedszkolaków zabiera na jedną noc misia Grzesia do swojego domku, gdzie rodzice, czytają mu bajeczkę i razem z dzieckiem uzupełniają dzienniczek podróży. 

Kolejnym zadaniem misia Bruna, było zapoznanie wszystkich naszych dzieciaków z zasadami dobrego i bezpiecznego zachowania w przedszkolu. Nasi Tropiciele przygód świetnie się spisali, ich wiedza na ten temat jest bardzo duża, w końcu już nie jesteśmy maluszkami  i to właśnie one mogą z nas brać przykład ;)


2 października wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki, Książnicy Płockiej filii nr 7. Zajęcia odbywały się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Wspólnie bawiliśmy się przy muzyce, rozwiązywaliśmy jesienne zagadki, obejrzeliśmy bajkę o Misiu Uszatku, a na koniec czekały na nas bardzo ciekawe kolorowanki.

ZIELONA SZKOŁA

We wtorek, 9 października dzieci z oddziału X wybrały się na wycieczkę do SSM Zielonej Szkoły w Sendeniu. Swoją przygodę rozpoczęły od wizyty w Nadleśnictwie w Łącku w Izbie Przyrodniczo- Leśnej, wędrowały po lesie z panem leśniczym, który opowiadał nam o drzewach, roślinach i zwierzętach zamieszkujących las. Natomiast już w Sendeniu miały okazję upiec swój własny chlebek. Pani opowiedziała przedszkolakom legendę o powstaniu Sendenia, a także pokazała hotel dla dzikich owadów i zapoznała z odnawialnymi źródłami energii.


21 września przedszkolaki z oddziału X uczestniczyły w sprzątaniu świata pod hasłem AKCJA- SEGREGACJA. Wszystkie dzieci otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie zapełnione worki zostały odłożone przy bramie wjazdowej do przedszkola, gdzie czekały na odbiór . Tropiciele przygód na pewno będą pamiętały, że należy dbać i szanować naszą przyrodę.

Dzień Jesieni
24 września Mali Odkrywcy z oddziału X powitały wyjątkowego gościa- Panią Jesień, która w swoim koszu przyniosła wiele jesiennych darów. Wspólnie rozwiązywaliśmy wiele matematycznych łamigłówek. Nie zabrakło również wspólnych zabaw ruchowych, czy też tańca. Na koniec malowaliśmy farbami kolorowe, jesienne listki i stemplowaliśmy nimi kartki. Wspólne świętowanie zachęciło dzieci do poznawania i odkrywania jesiennej przyrody.