Oddział VIII ,,Mądre sówki”

  Godziny pracy oddziału:   7:00-17:00

ZAJĘCIA DODATKOWE:

religia: poniedziałek, czwartek: 10:30-10:55

rytmika: piątek 12:55-13:25

taniec z el. rytmiki:
miesiące nieparzyste:  poniedziałek 10:00- 10:25
miesiące parzyste: poniedziałek 11:05-11:30

j. angielski:  
miesiące nieparzyste: wtorek,środa: 12:35-13:00
miesiące parzyste: wtorek,środa: 9:55-10:20

fitness:
miesiące nieparzyste: piątek- 11:00-11:30
miesiące parzyste:piątek- 10:00-10:30

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC CZERWIEC: 

Dzieci z całego świata

Zwierzęta duże i małe – z wizytą w ZOO

Wkrótce wakacje …

„Wrażenia i emocje”

PIOSENKA 

,,Lato płynie do nas” 

Muzyka: K. Kwiatkowska, słowa: J. Zuchora

Raz, dwa, raz i dwa
słońce idzie drogą.
Z górki chmurki biegną dwie,
Śpieszą się jak mogą.

Ref.

Hop! Hop! – słuchać w koło.
Hop! Hop! – echo woła.
Po jeziorze łódka mknie,
lato płynie do nas.

Raz, dwa, raz i dwa,
nadszedł czas zabawy,
pędzi, goni w polu wiatr,
chce się z nami bawić.

Ref.
Hop! Hop!......

Raz, dwa, raz i dwa,
wiatr wesoło pląsa,
w górze, w chmurze, w ciszy pól

dzwoni śpiew skowronka.

Ref.

Hop! Hop!......

 

WIERSZ 

„Tato, czy już lato?”

autor: B. Szelągowska

Powiedz, proszę! Powiedz, tato,

Po czym poznać można lato?

Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?

Po prostu:

Po słodkich malinach,

Po białej śmietanie z truskawkami,

Po kompocie z wiśniami,

Po życie, które na polach dojrzewa,

Po słowiku, co wieczorem śpiewa,

Po boćkach uczących się latać,

Po ogrodach tonących w kwiatach,

Po świerszczach koncertujących na łące,

Po wygrzewającej się na mleczu biedronce,

Po zapachu skoszonej trawy i róż,

I już!

WYCIECZKA DO JURA PARKU

14.06.2019 r. Mądre sówki i  Mali odkrywcy wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Jura Parku w Solcu Kujawskim. Celem wycieczki było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów, dostrzeżenie zmienności gatunków, poszerzenie zakresu zainteresowań dzieci. Dzieci odbyły spacer wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej przedstawiającej poszczególne okresy ery dinozaurów. Wzdłuż trasy rozmieszczone zostały rekonstrukcje dinozaurów w naturalnych rozmiarach oraz liczne foto - realistyczne plansze przedstawiające środowiska roślinne. Spacer pozwolił dzieciom uzmysłowić sobie różnorodność i niesamowitość tego zaginionego już świata.  Jednym z  najciekawszych punktów programu był niezapomniany seans w kinie emocji Cinema5D. Dzięki trójwymiarowym okularom  i dodatkowym efektom specjalnym tj. ruchomym fotelom czy  powiewie wiatru staliśmy się aktywnymi uczestnikami scen rozgrywających się na ekranie. Po wyjściu z kina dzieci uczestniczyły w warsztatach ,,W bursztynowym lesie” Po zajęciach wszyscy chętnie udaliśmy się na pyszny obiad, który z apetytem zjedliśmy. Prawdziwą frajdę podczas całej wycieczki stanowił park rozrywki  i plac zabaw, gdzie można było skorzystać z wielu atrakcji m.in. huśtawek, zjeżdżalni, pajęczyny wspinaczkowej, basenu z piłeczkami. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i o godz.16.00 przyszło nam opuścić to ekscytujące miejsce „zamieszkałe” przez prehistoryczne zwierzęta. Wycieczka zakończyła się szczęśliwie i dostarczyła wielu niezapomnianych przeżyć. Dzieci były zachwycone wyjazdem, który zapewne na długo zostanie w ich pamięci.

 

23.05.2019r. z okazji Dnia mamy i taty "Mądre sówki" zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy. Jak wiadomo - Rodzina to najlepsza drużyna! Podczas rodzinnych zmagań sportowych wszyscy świetnie się bawili. Przedszkolaki wręczyły rodzicom piękne prezenty z okazji ich święta.
Mądre Sówki dziękują za świetną zabawę! 

 

Mamo, tato poczytaj mi bajeczkę

13 maja odbyła się w naszym przedszkolu  Inauguracja Tygodnia Czytania Dzieciom z  udziałem zaproszonych gości. Od poniedziałku do piątku, chętni rodzice naszych wychowanków czytali książki ,,Mądrym sówkom”.   Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i piękne czytanie bajek: panu Fronc, pani Elgebaly, pani Głowackiej, pani Zielińskiej M., pani Zielińskiej J.,    pani Chylińskiej i pani Świć.   Zachęcamy rodziców do czytania dzieciom 20 minut codziennie. Głośne czytanie jest jak szczepionka przeciw wielu niepożądanym wpływom  i zagrożeniom dla umysłu i psychiki dziecka. Głośne czytanie ma ogromny wpływ na jego rozwój umysłowy i emocjonalny. Samo przebywanie u boku ojca lub matki, możliwość przytulenia się, kontaktu psychicznego   i fizycznego, wspólne przeżywanie tych samych treści są wielkimi wartościami niezależnymi od treściowej zawartości opowiadania lub bajki.

 

25 kwietnia br. Zosia Zielińska uczestniczyła w Rozstrzygnięciu XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o tematyce ekologicznej pt. „Polska mój dom".

Dzieci zmagały się z różnymi zadaniami, m.in.: układały puzzle przedstawiające symbole Polski; projektowały   makiety  przedstawiające  różne  regiony Polski,  wykorzystując do tego  zgromadzone materiały; projektowały własne logo na ekologicznej torbie. Nie zabrakło także dobrej zabawy. Przedszkolaki
z uśmiechem na buzi uczestniczyły w zabawach muzyczno – ruchowych. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie przez panią dyrektor Agatę Matuszewską nagród.

 

ZAPACHNIAŁO PIERNIKAMI

4 kwietnia zapachniało świętami i to dosłownie. Wszystko za sprawą warsztatów piernikowych, w których uczestniczyły dzieci. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej opowieści o historii piernikowego ciasta, a także poznania przypraw i składników potrzebnych do produkcji tych słodkich przysmaków. Następnie ,,Madre sówki” z dużym zaangażowaniem lukrowały i ozdabiały pierniki w kształcie zajączków, rozwijając umiejętności artystyczne.Oto efekty dziecięcych prac.

 

28 marca „Mądre Sówki” wybrały się do Kina Helios na bajkę pt. „Corgi, psiak Królowej”. Rex to nieziemsko rozpuszczony śliczny mały corgi, ulubiony piesek brytyjskiej królowej. Mieszka w Pałacu Buckingham pławiąc się w iście królewskich luksusach i powszechnym uwielbieniu. Pewnego dnia na skutek szalonego zbiegu okoliczności Rex traci swoją pozycję w pałacu i trafia do londyńskiego schroniska. Próbując odnaleźć drogę do domu, Rex odkryje, że prawdziwych przyjaciół nie poznaje się po pięknie wyczesanej sierści, ale po tym, że w potrzebie potrafią wyciągnąć do ciebie pomocną łapę.

Korzystając z okazji odwiedziliśmy także Pracownię Działań Twórczych Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Mądre Sówki podziwiały Wystawę Fotograficzną „BIELIK” autorstwa Arkadiusza Miaśkiewicza i Piotra Statkiewicza.

 

PLANETARIUM W PRZEDSZKOLU

12 marca do przedszkola przyjechało Planetarium – ogromny czarny namiot z projektorem w środku. Mądre sówki wybrały się w podróż dookoła układu słonecznego i odwiedziły planety.

 

CZY TO JUŻ WIOSNA?

6 marca 2019 r. Mądre sówki wybrały się na spacer w pobliżu przedszkola. W ogródkach przydomowych na osiedlu ,,Międzytorze” przedszkolaki zobaczyły pierwsze wiosenne kwiaty. Dobrze że ciocia wzięła aparat i mogła utrwalić to piękne zjawisko na zdjęciach.

 

WYCIECZKA DO SALONU FRYZJERSKIEGO

Chociaż zakład fryzjerski był już znany dzieciom, bo przecież chodzą tam często ich mamy, babcie, ciocie, czy też one same, to wycieczka była niezapomnianą, wspaniałą przygodą i jednocześnie ciekawą lekcją, po której niejeden przedszkolak zapragnie w przyszłości zostać fryzjerem. ,,Mądre sówki” w dniu 26.02.2019 r. udały się na wycieczkę do pobliskiego salonu fryzjerskiego. Panie pracujące w zakładzie przyjęły dzieci bardzo serdecznie i chętnie opowiadały o swojej pracy. Przedszkolaki poznały urządzenia i przybory służące do pielęgnacji i stylizacji włosów, oglądały palety z kolorowymi pasemkami. Niezapomnianym doznaniem było siadanie na regulowanym fotelu, którym można było jeździć niczym na karuzeli, przeglądając się jednocześnie w olbrzymich lustrach.Wycieczka do salonu fryzjerskiego była wspaniałą przygodą dzięki której przedszkolaki poszerzyły swoje wiadomości na temat pracy fryzjera i która zainspiruje je do zabaw w przedszkolu.

 

WYCIECZKA DO MUZEUM MAZOWIECKIEGO

21 lutego 2019 r. dzieci 5 – letnie odwiedziły Muzeum Mazowieckie w Płocku. Oglądały największą kolekcję sztuki secesyjnej w Polsce. W czasie lekcji muzealnej przedszkolaki poznały życie bogatych mieszczan z przełomu XIX i XX wieku. Z wielkim zainteresowaniem podziwiały aranżację mieszczańskiego mieszkania z ok. 1900roku. W dziesięciu salach mieszczących się na pierwszym i drugim piętrze muzeum, odtworzono wygląd dwóch secesyjnych apartamentów z przełomu XIX i XX wieku. W skład wystawy wchodzą : 2 pokoje stołowe, 2 salony, gabinet pana domu, biblioteka, 2 sypialnie, buduar, pokój dziecka. Wszystkie wnętrza wypełniają oryginalne zestawy mebli, przedmioty użytkowe i dekoracyjne, dzięki którym uchwycony został charakter i styl secesyjnego wnętrza z ok. 1900 roku. Pięciolatki były też zachwycone kolekcją rzemiosła artystycznego, secesyjnym szkłem i ceramiką. Wzbogaciły słownictwo o nowe pojęcia: muzeum, eksponaty, ekspozycja. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja „Tajemnicze stworzenia”. Najwięcej emocji wzbudził ogromny jesiotr złowiony w 1934 r. w Wiśle pod Płockiem. Lekcja muzealna bardzo podobała się przedszkolakom, a czas spędzony na zwiedzaniu minął bardzo szybko. Wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do przedszkola.

 

"Od owieczki do czapeczki" zajęcia edukacyjno-warsztatowe

Dnia 19 lutego 2019 r. do naszego przedszkola przybyli goście z Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego "BabaLuda". Podczas spotkania z właścicielami gospodarstwa dzieci poznały przesympatyczną owieczkę oraz uczestniczyły w zajęciach edukacyjno-warsztatowych "Od owieczki do czapeczki".


ŻEBY ZDROWE ZĘBY MIEĆ, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ

15 lutego 2019 r. odbyła się prelekcja higienistki stomatologicznej na temat profilaktyki. Podczas prelekcji Mądre sówki dowiedziały się m.in: czym zajmują się higienistki stomatologiczne i jak prawidłowo szczotkować zęby oraz jak dbać o higienę jamy ustnej,  jakie pasty mogą stosować i jakie szczoteczki są dla nich przeznaczone. I co zwykle wzbudza duże zainteresowanie, czyli temat – czym jeszcze można czyścić zęby i jamę ustną. A więc nici dentystyczne i skrobaczki do języka. Osobna sprawa to temat słodyczy. Dzieci dowiedziały się, że należy ograniczyć ich spożywanie ponieważ, powodują próchnicę zębów. A także o tym, że bardzo zdrowe są warzywa, owoce i mleko. Warto o tym mówić, chociaż bardzo wiele zależy tu od rodziców. Takie spotkanie warto powtórzyć w przedszkolu za jakiś czas. W ten sposób wiedza na temat higieny jamy ustnej utrwali się przedszkolakom. Wyrazem dużego uznania, może być niejedna taka historia, kiedy po wizycie higienistki stomatologicznej w przedszkolu, dziecko odpytuje potem rodziców czy oni już umyli zęby. Można powiedzieć, że to efekt uboczny prelekcji higienistki, ale za to jaki satysfakcjonujący.

 

NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĄ – MĄDRE SÓWKI

Po feriach „Mądre sówki” wzięły udział w działaniach realizowanych w  ramach  programu „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”. Podjęte działania wzbogaciły wiedzę pięciolatków na temat szkodliwości dymu tytoniowego i pomogły poznać sposoby radzenia sobie z tym dymem. Przedszkolaki zapoznały się z postacią dinozaura Dinka, który promuje zdrowy styl życia. Chętnie nauczyły się piosenki o Zielonym Dinku, oraz przygotowały dla swoich najbliższych ulotki pod hasłem „Nie pal przy mnie! Proszę”, na których umieszczony został wiersz pani Anety Makarewicz

Wielką akcję ogłaszamy.
Do palaczy przemawiamy.
Oto nadszedł czas najwyższy,
Zrobić prezent swym najbliższym,
Czas pożegnać się z paleniem,
Zaciąganiem i dymieniem.
Już nie trujcie otoczenia.
Koniec. Dosyć już palenia,
Bo papieros niszczy zdrowie.
Każdy o tym Wam opowie,
Psuje serce, niszczy płuca.
Dopływ tlenu Wam zakłóca.
A więc Panie i Panowie,
Jeśli miłe Wam jest zdrowie,
To palenie rzućcie wraz
Zdrowe życie zacząć czas!

Słowa wiersza, jak i prośba dziecka niech będzie najlepszym impulsem do rzucenia palenia papierosów.

 

 

Zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego

Dzień babci i dziadka

 

MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia w przedszkolu, to czas w którym dzieci poznawały tradycje z nimi związane, przygotowywały się do świątecznego spotkania z bliskimi. Spotkania z rodzicami na stałe wpisały się w harmonogram uroczystości w przedszkolu i są kontynuowane od wielu lat.
19 grudnia ,,Mądre sówki” z niecierpliwością oczekiwały swoich gości.  5 – latki wystąpiły na scenie prezentując swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Wzruszenie dorosłych, łezka w oku i gromkie brawa były wyrazem uznania dla małych artystów.

 

Wycieczka do Urzędu Pocztowego

12 grudnia ,,Mądre sówki” wybrały się do Urzędu Pocztowego, aby utrwalić zdobyte wiadomości na temat użyteczności tej instytucji – a przede wszystkim zobaczyć jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty oraz przyglądały się pracy urzędnika pocztowego. Dokładnie obejrzały skrzynkę pocztową oraz dowiedziały się co do niej można wrzucać. Poznały również pana listonosza w ubraniu służbowym i dowiedziały się o jego potrzebnej i odpowiedzialnej pracy. Podczas odwiedzin  przedszkolaki utrwaliły nawyk właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Dziękujemy serdecznie pracownikom Poczty na osiedlu ,,Międzytorze” za wspaniałe przyjęcie ,,Mądrych sówek”.

 

W  piątek 30 listopada Mądre Sówki z okazji Andrzejek zostały zaproszone przez dobrą czarownicę do wspólnej zabawy. Przedszkolaki chcąc poznać „swoją przyszłość”  wróżyły między innymi rzucając monetą, losując z magicznej czapki dobrej czarownicy oraz przechodząc bucikami przez próg. Po świetnej zabawie dobra czarownica zaprosiła Mądre Sówki na słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu słodkości w tym radosnym dla nas dniu.

 

Zajęcia w bibliotece o tematyce patriotycznej

14 listopada ,,Mądre sówki” były w Filii bibliotecznej nr 7 na zajęciach dydaktycznych. Pani bibliotekarka przypomniała dzieciom określenie słowa ,,patriota” a następnie przedstawiła film pt.: ,,Mały Polak”. Przedszkolaki omówiły symbole Polski: godło, flaga i hymn. Podczas zabaw ruchowych potrafiły ułożyć flagę Polski z prostokątów biało – czerwonych, wysłuchały również ,,Legendy o Bazyliszku” W. Chotomskiej. Na zakończenie dzieci przystąpiły do kolorowania symboli swojej ojczyzny. Zajęcia w bibliotece były wspaniałą lekcją patriotyzmu.

 

WYCIECZKA DO STRÓŻEWKA

22 października Mądre Sówki były w Zakątku Odkrywców i uczestniczyły w warsztatach naukowych pt.: ,,Kredka”. Przedszkolaki miały możliwość obcowania z niezwykłym światem barw. Mali odkrywcy własnoręcznie wykonali swoje kredki, które zaskakiwały nie tylko żywymi kolorami, ale także zapachami. Atrakcją był pokaz zaczarowanego ołówka, który przeniósł wszystkich w zadziwiający świat magii. Mądre Sówki rozbudziły swoją ciekawość i odwagę do samodzielnego poznania świata. Było wspaniale!

 

Do czego wykorzystaliśmy szyszki?

19 października na zajęciach plastycznych, dzieci uczyły się wykorzystywać materiał przyrodniczy i łączyć go z plasteliną. Ćwiczyły przy tym sprawności manualne. Powstały piękne jeżyki, które ozdobiły nasz ,,Kącik przyrodniczy”.

Jesienne zajęcia w bibliotece

 

Sala zabaw „Fikołki”

 

„Mądre Sówki” odwiedziły bibliotekę, w której Pani zaproponowała ciekawe zajęcia o tematyce jesiennej. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z jesiennymi zagadkami, potrafiły odpowiadać na pytania do tekstu oraz chętnie pokolorowały jesienny obrazek.  Pani zachęca dzieci do odwiedzania biblioteki również w rodzicami!

 

We wrześniu przypominaliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.   W utrwaleniu naszej wiedzy pomogła nam Pani Policjantka. Na zajęciach wspólnie trenowaliśmy bezpieczne przechodzenie przez ulicę, z sygnalizacją świetlną  oraz bez sygnalizacji. Wszystkie przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zadaniem. Po zajęciach „Mądre Sówki” będą ostrożne
i bezpieczne w ruchu drogowym.