Oddział VIII ,,Mądre sówki”

  Godziny pracy oddziału:   7:00-17:00

ZAJĘCIA DODATKOWE:

religia: poniedziałek, czwartek: 10:30-10:55

rytmika: piątek 12:55-13:25

taniec z el. rytmiki:
miesiące nieparzyste:  poniedziałek 10:00- 10:25
miesiące parzyste: poniedziałek 11:05-11:30

j. angielski:  
miesiące nieparzyste: wtorek,środa: 12:35-13:00
miesiące parzyste: wtorek,środa: 9:55-10:20

fitness:
miesiące nieparzyste: piątek- 11:00-11:30
miesiące parzyste:piątek- 10:00-10:30

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC LUTY: 

Baśnie, bajki i legendy

Projekt ,,Czyste powietrze wokół nas”

Wynalazki

Poznajemy pracę fryzjera

PIOSENKA 

Piosenka o Dinku 

muzyka D. Kleczkowska, słowa A. Dobrowolska

Ref. Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek
Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.
Papieros to nasz wróg , zdrowie zabiera.
Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!

Żył dinozaur, mały Dinek,
co przyjaciół ma w przedszkolu,
na wycieczki chodzi z nami,
czasem w lesie, w parku, w polu.

Raz się wybrał na wakacje –
zaraz pociąg szybko ruszy,
a w wagonie pech – palący,
zmienić miejsce Dinek musi.

Ref. Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek
Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.
Papieros to nasz wróg, zdrowie zabiera.
Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!

 

WIERSZ 

„Bezpiecznie w internecie”

autor: D. Niemiec

Wiele rzeczy w dzisiejszym świecie
dzieje się w sieci, a więc w Internecie.
Jednak pamiętaj drogi użytkowniku,
że tam niebezpieczeństw czeka bez liku.
By serfowanie w necie bezpieczne było
lepiej, by nic cie nie zaskoczyło.
Używaj stron tylko dobrze znanych,
przez twoich rodziców zaakceptowanych.
Gdy ktoś cię pyta o prywatne sprawy,
nie traktuj tego jak dobrej zabawy.
Nie mów mu o swych sekretach, o tym co masz w domu,
o tych sprawach w internecie nie mówi się nikomu.
Gdy ktoś do czegoś złego namówić próbuje cię,
powiedz o tym rodzicom, ni chwili nie wahaj się.
Musisz czuć się bezpiecznie zawsze i wszędzie,
a wtedy, także w sieci, fantastycznie będzie.

 

ŻEBY ZDROWE ZĘBY MIEĆ, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ

15 lutego 2019 r. odbyła się prelekcja higienistki stomatologicznej na temat profilaktyki. Podczas prelekcji Mądre sówki dowiedziały się m.in: czym zajmują się higienistki stomatologiczne i jak prawidłowo szczotkować zęby oraz jak dbać o higienę jamy ustnej,  jakie pasty mogą stosować i jakie szczoteczki są dla nich przeznaczone. I co zwykle wzbudza duże zainteresowanie, czyli temat – czym jeszcze można czyścić zęby i jamę ustną. A więc nici dentystyczne i skrobaczki do języka. Osobna sprawa to temat słodyczy. Dzieci dowiedziały się, że należy ograniczyć ich spożywanie ponieważ, powodują próchnicę zębów. A także o tym, że bardzo zdrowe są warzywa, owoce i mleko. Warto o tym mówić, chociaż bardzo wiele zależy tu od rodziców. Takie spotkanie warto powtórzyć w przedszkolu za jakiś czas. W ten sposób wiedza na temat higieny jamy ustnej utrwali się przedszkolakom. Wyrazem dużego uznania, może być niejedna taka historia, kiedy po wizycie higienistki stomatologicznej w przedszkolu, dziecko odpytuje potem rodziców czy oni już umyli zęby. Można powiedzieć, że to efekt uboczny prelekcji higienistki, ale za to jaki satysfakcjonujący.

NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĄ – MĄDRE SÓWKI

Po feriach „Mądre sówki” wzięły udział w działaniach realizowanych w  ramach  programu „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”. Podjęte działania wzbogaciły wiedzę pięciolatków na temat szkodliwości dymu tytoniowego i pomogły poznać sposoby radzenia sobie z tym dymem. Przedszkolaki zapoznały się z postacią dinozaura Dinka, który promuje zdrowy styl życia. Chętnie nauczyły się piosenki o Zielonym Dinku, oraz przygotowały dla swoich najbliższych ulotki pod hasłem „Nie pal przy mnie! Proszę”, na których umieszczony został wiersz pani Anety Makarewicz

Wielką akcję ogłaszamy.
Do palaczy przemawiamy.
Oto nadszedł czas najwyższy,
Zrobić prezent swym najbliższym,
Czas pożegnać się z paleniem,
Zaciąganiem i dymieniem.
Już nie trujcie otoczenia.
Koniec. Dosyć już palenia,
Bo papieros niszczy zdrowie.
Każdy o tym Wam opowie,
Psuje serce, niszczy płuca.
Dopływ tlenu Wam zakłóca.
A więc Panie i Panowie,
Jeśli miłe Wam jest zdrowie,
To palenie rzućcie wraz
Zdrowe życie zacząć czas!

Słowa wiersza, jak i prośba dziecka niech będzie najlepszym impulsem do rzucenia palenia papierosów.

 

 

Zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego

 

Dzień babci i dziadka

 

MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia w przedszkolu, to czas w którym dzieci poznawały tradycje z nimi związane, przygotowywały się do świątecznego spotkania z bliskimi. Spotkania z rodzicami na stałe wpisały się w harmonogram uroczystości w przedszkolu i są kontynuowane od wielu lat.
19 grudnia ,,Mądre sówki” z niecierpliwością oczekiwały swoich gości.  5 – latki wystąpiły na scenie prezentując swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Wzruszenie dorosłych, łezka w oku i gromkie brawa były wyrazem uznania dla małych artystów.

 

Wycieczka do Urzędu Pocztowego

12 grudnia ,,Mądre sówki” wybrały się do Urzędu Pocztowego, aby utrwalić zdobyte wiadomości na temat użyteczności tej instytucji – a przede wszystkim zobaczyć jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty oraz przyglądały się pracy urzędnika pocztowego. Dokładnie obejrzały skrzynkę pocztową oraz dowiedziały się co do niej można wrzucać. Poznały również pana listonosza w ubraniu służbowym i dowiedziały się o jego potrzebnej i odpowiedzialnej pracy. Podczas odwiedzin  przedszkolaki utrwaliły nawyk właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Dziękujemy serdecznie pracownikom Poczty na osiedlu ,,Międzytorze” za wspaniałe przyjęcie ,,Mądrych sówek”.

 

W  piątek 30 listopada Mądre Sówki z okazji Andrzejek zostały zaproszone przez dobrą czarownicę do wspólnej zabawy. Przedszkolaki chcąc poznać „swoją przyszłość”  wróżyły między innymi rzucając monetą, losując z magicznej czapki dobrej czarownicy oraz przechodząc bucikami przez próg. Po świetnej zabawie dobra czarownica zaprosiła Mądre Sówki na słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu słodkości w tym radosnym dla nas dniu.

 

Zajęcia w bibliotece o tematyce patriotycznej

14 listopada ,,Mądre sówki” były w Filii bibliotecznej nr 7 na zajęciach dydaktycznych. Pani bibliotekarka przypomniała dzieciom określenie słowa ,,patriota” a następnie przedstawiła film pt.: ,,Mały Polak”. Przedszkolaki omówiły symbole Polski: godło, flaga i hymn. Podczas zabaw ruchowych potrafiły ułożyć flagę Polski z prostokątów biało – czerwonych, wysłuchały również ,,Legendy o Bazyliszku” W. Chotomskiej. Na zakończenie dzieci przystąpiły do kolorowania symboli swojej ojczyzny. Zajęcia w bibliotece były wspaniałą lekcją patriotyzmu.

WYCIECZKA DO STRÓŻEWKA

22 października Mądre Sówki były w Zakątku Odkrywców i uczestniczyły w warsztatach naukowych pt.: ,,Kredka”. Przedszkolaki miały możliwość obcowania z niezwykłym światem barw. Mali odkrywcy własnoręcznie wykonali swoje kredki, które zaskakiwały nie tylko żywymi kolorami, ale także zapachami. Atrakcją był pokaz zaczarowanego ołówka, który przeniósł wszystkich w zadziwiający świat magii. Mądre Sówki rozbudziły swoją ciekawość i odwagę do samodzielnego poznania świata. Było wspaniale!

Do czego wykorzystaliśmy szyszki?

19 października na zajęciach plastycznych, dzieci uczyły się wykorzystywać materiał przyrodniczy i łączyć go z plasteliną. Ćwiczyły przy tym sprawności manualne. Powstały piękne jeżyki, które ozdobiły nasz ,,Kącik przyrodniczy”.

Jesienne zajęcia w bibliotece

Sala zabaw „Fikołki”

 

„Mądre Sówki” odwiedziły bibliotekę, w której Pani zaproponowała ciekawe zajęcia o tematyce jesiennej. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z jesiennymi zagadkami, potrafiły odpowiadać na pytania do tekstu oraz chętnie pokolorowały jesienny obrazek.  Pani zachęca dzieci do odwiedzania biblioteki również w rodzicami!

We wrześniu przypominaliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.   W utrwaleniu naszej wiedzy pomogła nam Pani Policjantka. Na zajęciach wspólnie trenowaliśmy bezpieczne przechodzenie przez ulicę, z sygnalizacją świetlną  oraz bez sygnalizacji. Wszystkie przedszkolaki świetnie poradziły sobie z zadaniem. Po zajęciach „Mądre Sówki” będą ostrożne
i bezpieczne w ruchu drogowym.