Oddział VII ,,Mali odkrywcy”

Godziny pracy oddziału: 6:00 – 16:00

fitness: miesiące nieparzyste: poniedziałek - 12:00 – 12:25

           miesiące parzyste: poniedziałek - 10:00 – 10:25
           
      rytmika: poniedziałek - 13:10 – 13:35

               piątek - 12:30 – 12:55  
    
                  jęz. angielski: w ramach podstawy programowej                         

religia: wtorek, czwartek - 9:30 -9:55      

gimnastyka korekcyjna: miesiące nieparzyste: środa - 9:15 – 9:45

                                                miesiące parzyste: środa - 12:00 – 12:30

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC KWIECIEŃ:

Znam swój organizm

Jestem przyjacielem przyrody

Radosna Wielkanoc

Zielona wiosna

Piosenka 

„WIOSENNA CHA-CHA”

                                       Wiosna radosna, uśmiechnięta                                 
zazieleniła cały świat.
Rozsiała kwiaty kolorowe
pośród zielonych, świeżych traw.

Ref. I nuci cha-cha-cha wesoły wiatr,
i tańczą cha-cha-cha młodziutkie kępy traw.
I śpiewa cha-cha-cha w sadzawce stado żab,
dzięcioł na sośnie wystukuje rytm cha-cha-cha-cha.

Budzą się ze snu zimowego:
niedźwiedź, wiewiórka, suseł, jeż.
Z dalekich stron już powracają
bociany do swych starych miejsc.

Wiersz
„RUCHY”
Iwona Salach

            Mam dwie ręce i dwie nogi
ale jedną głowę,
 dwoje oczu, dwoje uszu
tyle zliczyć mogę.

Głową kręci szyja,
zapachy wącha nos.
Gdy myślę dotykam czoła,
na głowie jeży się włos.

Ręce układam na biodrach,
albo opieram o łokcie.
Paluszki swoje oglądam
o, jakie czyste paznokcie!

 Z nóg robię bramkę małą,
zginam kolana także.
Stopami robię kroki
na palcach stoję, a jakże.

  A teraz posłuchaj uważnie
 o czym w wierszyku jest mowa.
Wykonać te wszystkie ruchy
 możesz ze mną spróbować.

4 kwietnia "Mali odkrywcy" uczestniczyli w warsztatach piernikowych. Dzieci wysłuchały opowieści i ciekawostek związanych z wypiekiem ciasta piernikowego, poznały składniki i przyprawy niezbędne do produkcji tych smakołyków Następnie dzieci miały za zadanie udekorować pierniki lukrem i ozdobami z masy cukrowej. Oto efekty ich pracy.

 
 
Wybraliśmy się do Auchan w Płocku na zajęcia edukacyjne. Poznaliśmy zawód piekarza i cukiernika. Oglądaliśmy wyrób chleba, bułek, makowca, pączków oraz tortu. Samodzielnie dekorowaliśmy bułki ziarenkami słonecznika, sezamu i dyni. Wykonaliśmy ozdoby z masy marcepanowej. Dziękujemy pani Oli i Panu Rafałowi za pouczającą lekcje. 

 

28 marca pojechaliśmy do kina Helios na bajkę pt. „Corgi, psiak królowej”.
Z zainteresowaniem obejrzeliśmy przygody psa o imieniu Rex, który był pupilem brytyjskiej królowej Elżbiety. Z filmu nauczyliśmy się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się po tym, że w potrzebie wyciągną do nas pomocną dłoń.

 

12 marca do przedszkola przyjechało Planetarium. „Mali odkrywcy” wybrali się w podróż dookoła układu słonecznego i zajrzeli w głąb planet.

 

W dniach 18.02.2019 - 22.02.2019 „Mali odkrywcy” wzięli udział w warsztatach realizowanych w ramach Programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt: CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”. Dzieci zwiększyły umiejętności w zakresie radzenia w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Treści programu realizowane były w czasie 5 zajęć edukacyjnych:
Wycieczka – obserwacja różnych rodzajów dymów.
„Co i dlaczego dymi?”.
„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”.
„Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”.
„Jak unikać dymu papierosowego?”.

 

Wizyta higienistki stomatologicznej 

 
19 lutego "Mali odkrywcy" uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. "Od owieczki do czapeczki" organizowanych przez Wiejskie Gospodarstwo Ekologiczne "Babaluda". Podczas zajęć dzieci miały okazję dotknąć sierści żywej owcy, czesać ją i głaskać. Dzieci oglądały rzeczy wykonane z prawdziwej owczej wełny np. szalik, rękawiczki oraz przędli na kołowrotku. 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

JASEŁKA

 

GRATULUJEMY MAI P. WYRÓŻNIENIA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

„PLUSZOWY MIŚ MOIM PRZYJACIELEM JEST”.

 

12 grudnia byliśmy w Książnicy Płockiej Filia Nr 7 w Płocku na zajęciach edukacyjnych pt.: „Wigilijne tradycje”. Słuchaliśmy opowiadania „Pracowity dzień Świętego Mikołaja”, rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce świątecznej, oglądaliśmy film „Święta u Peppy”, kolorowaliśmy Mikołaja. Pani bibliotekarka zachęcała nas do wypożyczania i czytania książek.


SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ


Andrzejkowe wróżby

W dniu 30 listopada Mali Odkrywcy przenieśli się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły "poznać swoją przyszłość" dzięki rzucaniu monetą i przechodzeniu butami przez próg. Dodatkowo dzieci poznały swój "przyszły" zawód i imię sympatii. Po udanych wróżbach przyszedł czas na taniec i grupową zabawę przy muzyce. Ten magiczny dzień był okazją  na zapoznanie się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy. 
 


ZAJĘCIA W BIBLIOTECE O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ.

15 listopada "Mali odkrywcy" odwiedzili Książnice Płocką Filia nr 7 w Płocku, gdzie odbyły się zajęcia dydaktyczne. Na początku dzieci odpowiedziały na pytanie "Kto to jest patriota?" i obejrzały film pt. "Mały Polak". Następnie przedszkolaki wysłuchały "Legendy o złotej kaczce", czytanej przez Panią bibliotekarkę. Podczas zabawy ruchowej dzieci układały flagę Polski, a na zakończenie kolorowały symbole swojej ojczyzny. 


14 listopada dzieci z grupy "Mali odkrywcy" uczestniczyły w zajęciach muzyczno-plastycznych pt. "Muzyczny obraz, podczas której zainspirowane utworem "Jesień" Antonio Vivaldiego tworzyły wspólnie obrazy. Podczas tworzenia tego "dzieła" każdy bardzo się starał i wzajemnie sobie pomagał. 

Dziękujemy rodzicom Laury M., Zofii J. i Tymoteusza J. za wspólne wykonanie pocztówek z okazji „100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

W środę 31 października „Mali odkrywcy” piekli bananowe ciasteczka.


25 października wybraliśmy się do Książnicy Płockiej Filia Nr 7 w Płocku na zajęcia edukacyjne pt.: „Skarby jesieni”. Słuchaliśmy ilustrowanego opowiadania „Przygody Fenka. Skarby jesieni”, rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce jesiennej, oglądaliśmy film pt.: „Jesienna przygoda”, kolorowaliśmy kosz z owocami i warzywami, tańczyliśmy przy „Jesiennym kujawiaczku”.


24 października dzieci uczestniczyły w uroczystości pod hasłem „Na marchewki urodziny, wszystkie zeszły się jarzyny” czynnie włączając się w jej przygotowanie. Zaprezentowały wiersz pt.: „Marchewka” oraz inscenizację pt.: „Doktor Zdrówko”.


10 października wybraliśmy się na wycieczkę do Modelowego Wiejskiego Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku w Sendeniu. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Nadleśnictwie w Łącku w Izbie Przyrodniczo-Leśnej. Wędrowaliśmy z panem leśniczym po Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, który opowiadał nam o drzewach, roślinach i zwierzętach zamieszkujących las. Następnie pojechaliśmy do SSM Zielonej Szkoły w Sendeniu Małym, gdzie samodzielnie wyrabialiśmy i piekliśmy chlebki, oglądaliśmy hotel dla dzikich owadów, poznaliśmy odnawialne źródła energii oraz legendę o powstaniu Sendenia. Bawiliśmy się również na placu zabaw i jedliśmy smaczne kiełbaski prosto z ogniska.