Oddział VI ,,Tęczowe nutki”

Godziny pracy oddziału:   
6:00-16:00

Język angielski w ramach podstawy programowej

Zajęcia dodatkowe:

Rytmika: wtorek-  9:35-10;00

Fitness: miesiące nieparzyste: czwartek- 12:00- 12:25
  miesiące parzyste: czwartek- 11:05-11:30   

 

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC MARZEC:

"W marcu jak w garncu"

"Wiosenne uprawy”

"Zwierzęta z wiejskiego podwórka"

„Wiosna-zielona i radosna”

„ Wielkanocne zwyczaje”

 

WIERSZ

„Tylko nic nie mówcie krowie”
H. Szayerowa

Nabiał produkt smaczny, zdrowy,
dostajemy go od krowy.
Tylko nic nie mówcie krowie.
Jak się krowa o tym dowie,
to się jej przewróci w głowie
i przestanie nabiał dawać,
czyli masło, mleko, sery i śmietanę – na desery!
No i jajka – co ja baję!
Przecież jajka kura daje.
Tylko nic nie mówcie kurze!
Niech je znosi jak najdłużej.
bo jak o tym się rozgłosi,
to przestanie jajka znosić.

PIOSENKA

,, Marcowe żabki”

 Już wiosna na polach sadzi krokusy,
Zając siedzi pod sosną, marzną mu uszy.

Ref.: A żaby rechu – rech, żaby się cieszą,
Że ten marzec rechu – rech wszystko pomieszał.
Raz słońce, a raz deszcz, idzie wiosna a tu śnieg.
Bo w marcu jak w garncu rechu – rech żabi śmiech.

A deszczem umyte drzewa są czyste,
Na gałązkach już rosną kotki puszyste.

Ref.: A żaby..

Na łące bociany głośno klekocą.
Rankiem słońce przygrzewa, mróz mrozi nocą.

Ref.: A żaby...

 

Dokarmianie ptaszków

We wtorek 16.02 postanowiliśmy zaopiekować  się ptakami, które przylatują do przedszkolnego ogrodu. Dzieci pamiętają o tym, że zima to bez wątpienia trudny dla ptaków czas – gdy wszystko zasypie śnieg znalezienie pożywienia stanowi często nie lada wyczyn. Dlatego wspólnie przygotowaliśmy karmniki wypełnione po brzegi ziarenkami a następnie wybraliśmy się do ogrodu przedszkolnego.  Będziemy tam często zaglądać i uzupełniać „ptasie stołówki” a także obserwować, czy ptaszkom wszystko smakuje.  Takie działania dają dzieciom satysfakcję i wiele radości, ale także niosą za sobą wspaniały walor edukacyjny. Dokarmiając ptaki, przedszkolaki uczą się odpowiedzialności i dbania o środowisko naturalne. 

W dniu 04.02.2021 w naszej grupie odbył się bal karnawałowy. Dzieci w swoich wymarzonych strojach chętnie uczestniczyły w zabawach tanecznych , rozwijały swoje talenty muzyczno - ruchowe , prezentowały swoje kreacje. Dzieci przebrane za ulubione postacie rozwijały sferę emocjonalną i społeczną.

W ŚWIECIE DINOZAURÓW

 
 
 

Drodzy Rodzice!

W związku z nieoczekiwanym odejściem

na emeryturę

Pani dyrektor Elżbiety Brześcińskiej,

od 1.01.2021 Pani Anna Witkowska została powołana na stanowisko wicedyrektora

Miejskiego Przedszkola nr 5 w Płocku. 

Jednocześnie chcemy poinformować, iż

od 19.01 2021r. jej obowiązki przejmie

nauczyciel wychowania przedszkolnego

Pani Julita Żaglewska.

 

Pani Anna Witkowska, będzie pełniła obowiązki nauczyciela oddziału VI

5 godzin w tygodniu zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzę Ci nadziei, własnego skrawka nieba,
zadumy nad płomieniem świecy,
filiżanki dobrej, pachnącej kawy,
piękna poezji, muzyki,
pogodnych świąt zimowych,
odpoczynku, zwolnienia oddechu,
nabrania dystansu do tego, co wokół,
chwil roziskrzonych kolędą,
śmiechem i wspomnieniami.
Wesołych świąt!

Życzą Nauczycielki: Natalia i Ania

Warsztaty Bożonarodzeniowe

4 grudnia 2020 roku

Mikołajki to okazja wypadająca tradycyjnie 6 grudnia, czyli w dzień wspomnienia świętego Mikołaja biskupa. Zwyczaj Mikołajek polega na wzajemnym obdarowywaniu się prezentami. Okazję tę celebruje się jedynie w Polsce, w innych krajach o obrzędowości chrześcijańskiej tradycja świątecznych prezentów wiąże się raczej z Bożym Narodzeniem. Według legendy, Święty Mikołaj wchodzi do domów przez komin nocą zostawia podarunek dla każdego domownika. My w naszym oddziale w oczekiwaniu na ten wyjątkowy dzień braliśmy udział w tańcach, zabawach, grach dydaktycznych, poznaliśmy legendę o Świętym Mikołaju.

„Miękki, puchaty i taki z łatką”.

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu.

Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek. 

Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem. Nikt z nas nie ma przecież nic przeciwko celebrowaniu okoliczności, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.

"Każda życzliwie wyciągnięta ręka,

uśmiech na twarzy,

drobny gest wdzięczności,

to przecież tak mało,

a tak wiele znaczy w szarej codzienności".

20.11 (piątek) w Naszym przedszkolu po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

Jak je obchodzić?

Wystarczy tylko się uśmiechnąć i wyciągnąć rękę do drugiej osoby. Nic więcej!!!


Dnia 10 listopada 2020 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację pandemiczną i troskę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo - świętowanie miało charakter symboliczny.  

Dlatego też pozostaliśmy w naszej sali, aby uroczyście obchodzić ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy o „O Lechu, Czechu i Rusie”, następnie poznaliśmy znaczenie polskich symboli narodowych. A na koniec włączyliśmy się w akcję „Niepodległa do Hymnu” zainicjowaną w 2018r. przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach, której wraz z dziećmi z oddziału XII odśpiewaliśmy o 11.11 „Mazurek Dąbrowskiego”.

Na kolejny zajęciach propagujących zdrowy tryb życia przedszkolaki obejrzały film edukacyjny "My jesteśmy mikroby", który był doskonałym wprowadzeniem do rozmów na temat dbania o higienę osobistą.  Dzieci przekonały się jak łatwo rozprzestrzeniają się bakterie i wirusy, a na koniec wykonały pracę plastyczną "Bakterie".

,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.
Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.
Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu naszych dzieci. Wiadomo przecież, że prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową dziecka. Dlatego też w październiku poświeciliśmy dużo uwagi na kształtowanie u dzieci potrzeby prawidłowego żywienia, na zapoznanie z podstawowymi zasadami żywieniowymi, z rolą witamin i innych składników dla organizmu. 

Rozszerzenie treści edukacji matematycznej o koncepcję E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej "Dziecięca matematyka"

W październiku dzieci poznały rytm i rytmiczną organizację czasu.Na podstawie dostrzeżonych regularności uczyły się przewidzieć, co będzie dalej,  skupiały uwagę a rytmach, wychwytywały powtarzające się sekwencje, kontynuowały je, kodowały regularności rytmiczne w układankach i w rysowanych szlaczkach, dostrzegały rytm w wyliczankach. Następnie  Układały kalendarze w których są dni i noce, dni tygodnia, pory roku, dostrzegały rytm i stałe następstwo dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia, układały kalendarz (kodowanie) i odczytywały je uwzględniając w nich regularności (dekodowanie). Dowiedziały się, że słowo „tydzień”  ma dwa znaczenia, ćwiczyły opanowanie nazw dni tygodnia i pór roku w kolejności występowania.

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

2 października 2020 r. obchodziliśmy w naszym oddziale Światowy Dzień Uśmiechu.  Rozpoczęliśmy obchody tego dnia o  rozmowie o naszych emocjach, głównie smutku i radości, odwołując się do naszych doświadczeń. Następnie poddaliśmy się zabawom i tańcom, dzięki którym uśmiech nie schodził nam z twarzy. W tym dniu każdy miał dobry humor.

27 września wykonaliśmy pracę w ramach ekologicznej kampanii ukierunkowanej na problematykę odpadów z tworzyw sztucznych. Naszą kosmiczną rakietę będzie można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w przedszkolu.

22.09- PIERWSZY DZIEŃ JESIENI 

Przedszkolaki wesoło przywitały nową porę roku i przez kolejne dni kontynuowały jesienne zabawy i eksperymenty. 

Dnia 23 września gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Płocku. 

Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w rolach pieszego, pasażera czy rowerzysty. Prowadzący spotkanie przekonali dzieci, że nie powinny bać się policjantów, bo to właśnie oni zawsze pomogą im w trudnej sytuacji. By lepiej dotrzeć do wyobraźni przedszkolaków, posłużono się interaktywnymi prezentacjami ze SpongeBobem, który jest postacią z kreskówki dla dzieci i „twarzą” ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. 

20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. My obchodziliśmy ten dzień w piątek 18 września. W przedszkolu zorganizowane zostały różne atrakcje, dzieci brały udział w zabawach tanecznych oraz zespołowych, konkurencjach sportowych.  Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.  Na koniec dnia dzieci otrzymały medale oraz życzenia od Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka. 

Aktywnie korzystamy ze słonecznej pogody :)