Oddział VI ,,Tęczowe nutki”

Godziny pracy oddziału:   
6:00-16:00

Język angielski w ramach podstawy programowej

Zajęcia dodatkowe:

Rytmika: wtorek-  9:35-10;00

Fitness: miesiące nieparzyste: czwartek- 12:00- 12:25
  miesiące parzyste: czwartek- 11:05-11:30   

 


TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC GRUDZIEŃ:

LIST DO MIKOŁAJA

KIM BĘDĘ, KIEDY DOROSNĘ?

ZIMA TUŻ - TUŻ

ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIAWIERSZ

„Świąteczne porządki”

Witold Szwajkowski

Idą święta – więc sprzątanie!

Dzieci już się biorą za nie.

Choć pogoda jest okropna,

Julek żwawo myje okna.

Zosia z mebli ściera kurze,

Tadek woła – Ja odkurzę!

Czy zostało coś dla Anki?

Owszem, może prać firanki.

A, Bożenka jeszcze tu jest,

co pracami ich kieruje –

mówi im, co mają robić,

ale sama nic nie robi.

Inni na nią nie zważają,

bardzo chętnie dom sprzątają,

żeby w święta uroczyste

wszystko w domu było czyste.

PIOSENKA

"ŚWIĘTY MIKOŁAJU"

autor. Urszula Piotrowska

kompozytor: Magdalena Mielnicka-Sypko

 

I. Święty Mikołaju, święty Mikołaju

 dzieci już czekają, gdzieś Ty, gdzie?

A święty Mikołaj, a święty Mikołaj

przez komin zawołał - śpieszę się!

 

Ref: Worek prezentów wielki mam,

dobrze marzenia wasze znam,

wiem, że czekacie cały rok,

więc wydłużałem krok.


II. Święty Mikołaju, święty Mikołaju

dzieci cię kochają,

czy Ty wiesz? A

święty Mikołaj, a święty Mikołaj

do dzieci zawołał - Ja was też!


Ref: Worek prezentów wielki mam,

dobrze marzenia wasze znam,

wiem, że czekacie cały rok,

więc wydłużałem krok.

„Miękki, puchaty i taki z łatką”.

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu.

Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek. 

Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem. Nikt z nas nie ma przecież nic przeciwko celebrowaniu okoliczności, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.

 

"Każda życzliwie wyciągnięta ręka,

uśmiech na twarzy,

drobny gest wdzięczności,

to przecież tak mało,

a tak wiele znaczy w szarej codzienności".

20.11 (piątek) w Naszym przedszkolu po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

Jak je obchodzić?

Wystarczy tylko się uśmiechnąć i wyciągnąć rękę do drugiej osoby. Nic więcej!!!


Dnia 10 listopada 2020 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację pandemiczną i troskę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo - świętowanie miało charakter symboliczny.  

Dlatego też pozostaliśmy w naszej sali, aby uroczyście obchodzić ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania legendy o „O Lechu, Czechu i Rusie”, następnie poznaliśmy znaczenie polskich symboli narodowych. A na koniec włączyliśmy się w akcję „Niepodległa do Hymnu” zainicjowaną w 2018r. przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach, której wraz z dziećmi z oddziału XII odśpiewaliśmy o 11.11 „Mazurek Dąbrowskiego”.

Na kolejny zajęciach propagujących zdrowy tryb życia przedszkolaki obejrzały film edukacyjny "My jesteśmy mikroby", który był doskonałym wprowadzeniem do rozmów na temat dbania o higienę osobistą.  Dzieci przekonały się jak łatwo rozprzestrzeniają się bakterie i wirusy, a na koniec wykonały pracę plastyczną "Bakterie".

,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.
Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.
Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą w przyszłości odbić się negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu naszych dzieci. Wiadomo przecież, że prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową dziecka. Dlatego też w październiku poświeciliśmy dużo uwagi na kształtowanie u dzieci potrzeby prawidłowego żywienia, na zapoznanie z podstawowymi zasadami żywieniowymi, z rolą witamin i innych składników dla organizmu. 

Rozszerzenie treści edukacji matematycznej o koncepcję E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej "Dziecięca matematyka"

W październiku dzieci poznały rytm i rytmiczną organizację czasu.Na podstawie dostrzeżonych regularności uczyły się przewidzieć, co będzie dalej,  skupiały uwagę a rytmach, wychwytywały powtarzające się sekwencje, kontynuowały je, kodowały regularności rytmiczne w układankach i w rysowanych szlaczkach, dostrzegały rytm w wyliczankach. Następnie  Układały kalendarze w których są dni i noce, dni tygodnia, pory roku, dostrzegały rytm i stałe następstwo dnia i nocy, pór roku, dni tygodnia, układały kalendarz (kodowanie) i odczytywały je uwzględniając w nich regularności (dekodowanie). Dowiedziały się, że słowo „tydzień”  ma dwa znaczenia, ćwiczyły opanowanie nazw dni tygodnia i pór roku w kolejności występowania.

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

2 października 2020 r. obchodziliśmy w naszym oddziale Światowy Dzień Uśmiechu.  Rozpoczęliśmy obchody tego dnia o  rozmowie o naszych emocjach, głównie smutku i radości, odwołując się do naszych doświadczeń. Następnie poddaliśmy się zabawom i tańcom, dzięki którym uśmiech nie schodził nam z twarzy. W tym dniu każdy miał dobry humor.

27 września wykonaliśmy pracę w ramach ekologicznej kampanii ukierunkowanej na problematykę odpadów z tworzyw sztucznych. Naszą kosmiczną rakietę będzie można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w przedszkolu.

22.09- PIERWSZY DZIEŃ JESIENI 

Przedszkolaki wesoło przywitały nową porę roku i przez kolejne dni kontynuowały jesienne zabawy i eksperymenty. 

Dnia 23 września gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Płocku. 

Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w rolach pieszego, pasażera czy rowerzysty. Prowadzący spotkanie przekonali dzieci, że nie powinny bać się policjantów, bo to właśnie oni zawsze pomogą im w trudnej sytuacji. By lepiej dotrzeć do wyobraźni przedszkolaków, posłużono się interaktywnymi prezentacjami ze SpongeBobem, który jest postacią z kreskówki dla dzieci i „twarzą” ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. 

20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. My obchodziliśmy ten dzień w piątek 18 września. W przedszkolu zorganizowane zostały różne atrakcje, dzieci brały udział w zabawach tanecznych oraz zespołowych, konkurencjach sportowych.  Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków.  Na koniec dnia dzieci otrzymały medale oraz życzenia od Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka. 

Aktywnie korzystamy ze słonecznej pogody :)