Oddział IV ,,Wesołe miasteczko”

Godziny pracy oddziału: 
6.00-16.00

Zajęcia dodatkowe:
rytmika : poniedziałek 12.30-12.50, piątek 13.25-13.45

 j. angielski:
miesiące parzyste: wtorek, środa 9.15-9.35
miesiące nieparzyste: wtorek, środa 12.15-12.35

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC CZERWIEC:

Dzień Dziecka

Zwierzęta duże i małe

Lato

Zbliżają się wakacje

PIOSENKA

„Po łące biega lato”

Po łące biega lato
Uwija się jak bąk.
„Dzień dobry” mówi kwiatom
i pieści każdy pąk.

Ref.:Kto chce się z latem spotkać,
Niech idzie z nami tam.
Rumianek i stokrotka
Pokażą drogę nam.

Pomaga lato pszczołom,
Na kwiatach też się zna.
Uśmiecha się wesoło
I w berka z wiatrem gra!

Ref.:Kto chce się z latem spotkać…

Gdy lato jest zmęczone,
W szałasie sobie śpi
I we śnie gra w zielone,
Bo łąka mu się śni.

Ref.:Kto chce się z latem spotkać…

WIERSZ

 „Zoo” (fragmenty)
J. Brzechwa 


Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł

Dzik jest dziki, dzik jest zły,
Dzik ma bardzo ostre kły,
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo szybko zmyka

OJO NEGRO

 

WYCIECZKA DO TEATRU

Dnia 30 maja byliśmy  w Teatrze Dramatycznym w Płocku na spektaklu "Pchła Szachrajka". Dzieci z zaciekawieniem oglądały psoty małej pchełki.

"BADACZE I ODKRYWCY" - "WODNE CZARY - MARY" - co mają wspólnego łodzie podwodne z rodzynkami?

"BADACZE I ODKRYWCY" - ODRZUTOWY BALON

 

"DZIEŃ MAMY I TATY"

 

TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

  13 maja odbyła się w naszym przedszkolu Inauguracja „Tygodnia Czytania Dzieciom” pod hasłem „Mamo, Tato poczytaj mi bajeczkę”. Przez cały tydzień  gościliśmy w naszym oddziale chętnych rodziców oraz dziadków, którzy czytali nam książeczki. Wszystkim serdecznie dziękujemy, sprawiło nam to wiele radości.

 

KONKURS

Z wielka radością możemy ogłosić, iż Oskarek w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Wiosenne słoneczko" zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

BADACZE I ODKRYWCY

Przedszkolaki nadal eksperymentują. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się jak powstaje deszcz, oraz sami wywołaliśmy  "kolorowy deszcz".  Przedszkolaki obserwowały z dużym zainteresowaniem.

 

ZAJĘCIA OTWARTE

Dnia 17 kwietnia mieliśmy ogromną przyjemność gościć w przedszkolu, naszych kochanych rodziców na warsztatach Wielkanocnych. Odczytaliśmy  ukryte hasło, dzieliliśmy wyrazy na sylaby , braliśmy udział w zabawach ruchowych, wspólnie z rodzicami malowaliśmy pisanki oraz wiele innych ciekawych zadań .  Spotkanie przebiegało w pracowitej, ale przede wszystkim miłej atmosferze. Dziękujemy Rodzice!!!

 

WARSZTATY PIERNIKOWE

16 kwietnia w przedszkolu zapachniało świętami.  Wszystko za sprawą warsztatów piernikowych, w których uczestniczyły dzieci. Lukrowanie i ozdabianie wielkanocnego, piernikowego jajeczka sprawiło wszystkim bardzo wiele radości. Wszyscy byli skupieni na swojej pracy.

 

ZOO

Dnia 11 kwietnia gościliśmy w przedszkolu Panią z  Płockiego Ogrodu Zoologicznego, która przywiozła z sobą kilka zwierząt. Mogliśmy dotknąć i  pogłaskać królika, dwie jaszczurki, żółwia oraz węża. Zwierzaczki były bardzo grzeczne i przyjazne. Podziwialiście również pawie pióra. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy odwiedzą zwierzęta w Zoo.

 

WYCIECZKA DO LEROY MARLIN

Dnia 5 kwietnia dzieci były na wycieczce w sklepie Leroy Marlin na zajęciach dydaktycznych pt: "Dzieciaki sadzeniaki". Najpierw  dzieci obejrzały film,  z którego dowiedziały się jak ważną rolę spełniają drzewa. Następnie przeszliśmy do sadzenia roślinek. Dzieci własnoręcznie posadziły w pięknych doniczkach  bukszpany.  Na koniec otrzymały dyplomy oraz słodką niespodziankę.

Zrealizowaliśmy kolejny moduł  projektu  Mały Miś - KUFEREK KREATYWNOŚCI MAŁEGO MISIA

 

WIOSENNY OGRÓDEK

30 marca dzieci z  Wesołego miasteczka zabrały się do pracy. Wspólnie wsialiśmy nasionka i zasadziliśmy  cebulki. Teraz bacznie będziemy obserwować ich wzrost. Już nie możemy się doczekać. 

 

EDUKIDO

Dnia 26 marca odbyły sie warsztaty Edukido z wykorzystaniem klocków Lego. Dzieci mogły samodzielnie zbudować  z klocków Lego pojazd dwuśladowy. Na koniec wszystkie pojazdy zjechały na" rampie", niektóre musiały zostać przebudowane, aby mogły ponownie zjechać. Dzieci otrzymały również dyplom.

 

POZNAJEMY ZAWODY

11 marca gościliśmy w naszej grupie Panią Sulkowską mamę Miłosza, która jest fryzjerką. Mama Milosza opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała specjalne nożyczki  do obcinania włosów oraz wiele innych przyborów. Dzieci z pomocą pani fryzjerki wykonały koloryzację włosów modelki. Było przy tym wiele zabawy i radości. Na koniec otrzymały dyplom. Dziękujemy za odwiedziny !

 

Konkursy

W marcu kilkoro dzieci z naszego oddziału wzięło udział w konkursach plastycznych, dzięki temu rozwijały swoją wyobraźnię i zdolności plastyczne oraz rozbudzały zainteresowania światem przyrody. Antosia i Lenka wzięły udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Pani Wiosna". Oskarek w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Wiosenne słoneczko". Ninka w Ogólnopolskim konkursie Matematyczno - plastycznym pt. "Wiosna na okrągło i kwadratowo". Maks i Zuzia w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Na wiosennej łące". Wszystkim dzieciom życzymy powodzenia!

 

MOBILNE PLANETARIUM

  Dnia 13 marca dzieci z naszego oddziału miały okazję uczestniczyć w niezwykłym seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Nasze przedszkolaki zobaczyły, galaktyki i Układ Słoneczny. Pokaz odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, które dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w zagadkowy świat kosmosu. Pokaz dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych kosmicznych wrażeń.

BADACZE I ODKRYWCY - "ZACZAROWANE OŁÓWKI"

Dnia 15 marca przedszkolaki eksperymentowały i doświadczały.

 

DZIEŃ KOBIET

Dnia 8 marca dziewczynki w naszej sali obchodziły Dzień Kobiet.
Chłopcy przygotowali niespodziankę - zaśpiewali sto lat, wręczyli  małe upominki. Dziewczynki były pod ogromnym wrażeniem. 

 

POZNAJEMY ZAWODY RODZICÓW

Dnia 7 marca nasze przedszkolaki odwiedził niezwykły gość Pan policjant - tata Ali. Pan policjant opowiedział dzieciom o swoim zawodzie oraz pokazał niezbędne rzeczy w swojej pracy. Szczególną uwagę zwrócił  na zachowanie  bezpieczeństwa na ulicy, placu zabaw, kontaktach z nieznajomymi osobami oraz jak mamy się zachować kiedy na drodze  spotkamy groźnego psa. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

 

"BADACZE I ODKRYWCY"

W dalszym ciągu realizujemy program "Badacze i odkrywcy". Dnia 6 marca dzieci  kontynuowały  działalność badawczą, tym razem sprawdziliśmy jakie właściwości ma lód i skąd się bierze. Dzieci posługiwały się określeniami: zimny, twardy, przeźroczysty. Nasi mali badacze zaobserwowali, że gdy wrzucimy go do ciepłej wody znacznie szybciej się roztopi oraz zabarwi czystą wodę. Wniosek był taki, że lód znacznie szybciej roztopił się w ciepłej wodzie, a ciepła woda uległa znacznemu ochłodzeniu. Sprawdziliśmy  co się stanie gdy lód posypiemy solą oraz cukrem. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że lód posypany solą szybciej topnieje.

 

OWOCOWE SZASZŁYKI

Dnia 5 marca dzieci z oddziału "Wesołe miasteczko" bawiły się w małych kucharzy. Najpierw kroiły owoce a następnie nabijały je na patyczki. W ten sposób powstały smaczne i kolorowe szaszłyki. Po skończonej pracy, dzieci  mogły zjeść swojego szaszłyka. Wszystkim rodzicom dziękujemy za przyniesienie owoców na kolorowe szaszłyki.

 

Nasze przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych prowadzonych przez „Przedszkoliadę”.

Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zajęciach.

 

WIEJSKIE GOSPODARSTWO EDUKACYJNE „BABALUDA”

Dnia 19 lutego odwiedziło nas Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne „Babaluda” i przedstawiło nam zajęcia pt. „Od owieczki do czapeczki”. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawych rzeczy na temat jak powstaje wełna, poznaliśmy potrzebne do tego przyrząd, lecz główną atrakcją i zainteresowaniem cieszyła się owieczka o imieniu Pola. Nie było dziecka, które nie chciałoby  pogłaskać Poli.

 

SPOTKANIE Z HIGIENISTKĄ STOMATOLOGICZNĄ

19 lutego atrakcji było co niemiara. Po przyjściu na salę czekała już na nas pani higienistka stomatologiczna. Przedstawiła nam jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej, zaprezentowała różne ciekawe przyrządy dentystyczne. Na koniec pokolorowaliśmy kolorowankę – „Wesoły ząbek”.

 

WALENTYNKI

Dnia 14 lutego nasze przedszkole obchodziło „Walentynki”. Wszystkie dzieci bawiły się wspólnie na Balu Walentynkowym z animatorami „Fikołki ”. Były różnego rodzaju tańce oraz balony. Wesołe miasteczko świętowało również ten dzień ze swoimi paniami w sali.

 

BIBLIOTEKA

Dnia 24 stycznia „Wesołe miasteczko” nie bało się mrozu i odwiedziło Filię Biblioteczną Nr 7 w Płocku. Braliśmy  udział w zajęciach dydaktycznych: wysłuchaliśmy wiersza o rodzinie pingwinów, rozwiązywaliśmy zagadki, kolorowaliśmy kolorowankę oraz wiele innych rzeczy. Czas minął szybko. Gdy już byliśmy rozgrzani to zorientowaliśmy się, że musimy wracać  do przedszkola na obiad.

 

„Badacze i odkrywcy”

Ostatnio realizując program edukacji poznawczej  wspólnie z dziećmi stworzyliśmy sztuczny śnieg, poznaliśmy właściwości polimeru. Dzieci z ciekawością obserwowały i dotykały sztuczny śnieg. Dokonaliśmy również obserwacji  i podsumowania wcześniejszego doświadczenia „Krystalizacja wody”. Byliśmy pod wrażeniem naszych kryształów.

 

"DZIEŃ BABCI I DZIADKA"

 

„Badacze i odkrywcy”

Dzieci zaczęły Nowy Rok bardzo pracowicie. Wspólnie przez zabawę eksperymentujemy i badamy. Wykonaliśmy „Wybuchający wulkan” –  ocet w reakcji z sodą oczyszczoną tworzy dwutlenek węgla oraz „Krystalizacja wody z” – czyli jak wyhodować kryształy soli. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem eksperymentów cierpliwie obserwowały jak powstają kryształki.

"Spotkanie przy choince"

 

Wizyta naszych rodziców z grupy teatralnej Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Płocku.

Realizacja programu „Przedszkolak w świecie twórczości”.

 

18 grudnia 2018 r. odwiedziły nas dwie mamy – mama Julka i mama Witka, które zachęciły dzieci do dekorowania świątecznych ozdób na choinkę. Dzieci były zachwycone, bo dekorowały ozdoby kolorowym brokatem. Mamy przygotowały również zabawy muzyczne przy których bawiły się razem z dziećmi. Radości i uśmiechu na twarzach dzieci nie było końca. Dziękujemy 

 

17 grudnia 2018 r. w sali „Wesołego miasteczka” unosił się zapach korzennych przypraw. Tego dnia gościliśmy mamę Tosi, która przyniosła do przedszkola upieczone własnoręcznie pierniczki, które należało ozdobić. Dzieci świetnie bawiły się podczas dekorowania ciasteczek. Dziękujemy za odwiedziny.

 

W czwartek 13 grudnia 2018 r. naszych przedszkolaków odwiedziła farmaceutka, pani Iwona Adamiak-Truskowska, mama Gabrysia. Pani Iwona przybliżyła dzieciom zawód farmaceuty i charakter pracy w aptece. Opowiedziała o asortymencie apteki, wytłumaczyła czym są tabletki i jakie są ich rodzaje, co to są kapsułki, maści, syropy i krople. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta. Mama Gabrysia przestrzegała przedszkolaków, że pod żadnym pozorem nie wolno brać lekarstw, które są w domu. Należy je przyjmować tylko, jeśli jest się chorym. Jednak największą atrakcją spotkania było własnoręczne wykonanie maści. Dzieci z wielkim zaangażowaniem ucierały w moździerzu wszystkie składniki potrzebne do jej wykonania. Kiedy krem był gotowy pani Iwona przełożyła go do pudełeczka, a następnie posmarowała swoje dłonie i dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od mamy Gabrysia apteczne kolorowanki, naklejki i lizaki. Dziękujemy za odwiedziny!!!

 

WARSZTATY CERAMICZNE

Dnia 3 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ceramicznych. Samodzielnie lepiły z gliny świąteczne świeczniki, które przedstawiały aniołka. Warsztaty przysporzyły wszystkim wiele  radości.

 

„ANDRZEJKI”

30 października nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską,  i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radością oraz integracji grupy.

 

„BADACZE I ODKRYWCY”

Kolejnym eksperymentem było sprawdzenie „Co rozpuszcza się w wodzie ?” czyli poznanie substancji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Dzieci były pod wrażeniem.
Tym razem dzieci sprawdziły „Dlaczego kaczka nie moknie” i co zapobiega wchłanianiu się wody w pióra kaczki. Dzieci sprawdziły to same dotykając piórek.

WYCIECZKA

26 października wybraliśmy się na wycieczkę do „Zakątka odkrywców w Stróżewku. Na dzieci czekało wiele atrakcji m.in. warsztaty dydaktyczne PT. „Kredki” oraz pan iluzjonista, które wykonał piękny pokaz z udziałem dzieci. Pobyt w zakątku dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń i wprawił w doskonały humor. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Zmęczone, lecz uśmiechnięte powróciły do przedszkola.

Serdecznie gratulujemy Natalce za zajęcie III miejsca w konkursie plastycznym -  Międzynarodowym  pt. „Rower przyszłości” oraz Witkowi za zajęcie II miejsca Ogólnopolskim konkursie plastyczno – technicznym pt. „Wielozmysłowa książka”. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków.

 

BIBLIOTEKA

Dnia 21 listopada „Wesołe miasteczko” odwiedziło bibliotekę -  Filia  Nr. 7 Książnica Płocka. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o tematyce patriotycznej. Obejrzały film pt. „Polak Mały”, układały puzzle w grupach, wysłuchały legendy o Lechu Czechu i Rusie oraz pokolorowały kolorowankę. Jednym słowem było interesująco. Mamy nadzieję, że ta lekcja na bardzo długo pozostanie w ich pamięci.

 

„BADACZE I ODKRYWCY”

Dnia 13 listopada dzieci ponownie eksperymentowały. Tym razem bawiliśmy się w „Barwy pochodne” barwiliśmy wodę na różne kolory. Poznaliśmy podstawowe trzy kolory żółty, czerwony i niebieski. Dzieci były podekscytowane, że z podstawowych kolorów powstają inne piękne barwy. Myślały, że to czary. Zachęcamy do czarowania w domu razem z pociechami.

 

„BADACZE I ODKRYWCY”

Wesołe miasteczko zaczęło realizować program edukacji poznawczej dla dzieci w wieku przedszkolnym „Badacze i odkrywcy”. Pierwszym eksperymentem były zabawy pt: „Co pływa a co tonie w wodzie”. Celem było poznanie przedmiotów, które utrzymują się na powierzchni wody i tych, które toną. Dzieci bawiły się wspaniale.

29 września do przedszkola z wizytą przybyła pani policjantka. Pani policjantka spotkała się z przedszkolakami wszystkich grup wiekowych. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Na zakończenie spotkania dzieci przechodziły przez pasy stosując się odpowiednio do sygnalizacji świetlnej.

Już drugi rok realizujemy program stymulujący rozwój aktywności twórczej dzieci w wieku przedszkolnym „Przedszkolak w świecie twórczości”. Uważamy, iż twórczość dziecka jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą.  Dla dziecka jego własna twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy  o otaczającej rzeczywistości. W miesiącu październiku realizowaliśmy ćwiczenia i zabawy, które miały na celu zaktywizowanie dzieci i pobudzenie ich do specyficznego sposobu myślenia m. in. zabawy słowne – „Co by było gdyby…”, „Gdy mówię las, to myślę o…”, „Co to może być…” oraz zabawy rysunkowe – „Zwierzaki cudaki”, „Trójkącik”, „Leśny duszek”.

Konkursy

W październiku kilkoro dzieci z naszego oddziału wzięło udział w konkursach plastycznych, dzięki temu rozwijały swoją wyobraźnię i zdolności plastyczne. Łucja wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Jesienne jabłuszka”, Natalka  wzięła udział w Międzynarodowym konkursie plastycznym pt. „Rower przyszłości” natomiast Witek w Ogólnopolskim konkursie plastyczno – technicznym pt. „Wielozmysłowa książka”  z pomocą rodziców wykonał sensoryczną książeczkę pt. „Entliczek – Pętliczek” J. Brzechwa. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

Dnia 18.10.2018 r. oddziały przedszkolne: „Wesołe miasteczko” i „Brykające tygryski” wybrały się na wycieczkę do kina – NoveKino Przedwiośnie. Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę animowaną pt. „Kopciuszek. Historia prawdziwa”. Film przedstawiał jedną z najpiękniejszych baśni świata, która powróciła w wydaniu, jakiego jeszcze nie było. Humor, magia, wartka akcja i przesympatyczna bohaterka, gotowa stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Oto historia, którą miały okazję obejrzeć dzieci. Były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia.

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

Wesołe miasteczko z oddziału IV jak co roku, bierze udział w akcji promującej czytanie, to znaczy,  realizujemy projekt pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Powitaliśmy już misia Bruna, który tym razem przygotował dla nas kilka zadań. Pierwsze z nich właśnie realizujemy, każdy z przedszkolaków zabiera na jedną noc misia Michalinkę  do swojego domku, gdzie rodzice, czytają mu bajeczkę i razem z dzieckiem uzupełniają dzienniczek podróży. Kolejnym zadaniem misia Bruna, było zapoznanie wszystkich naszych dzieciaków z zasadami dobrego i bezpiecznego zachowania w przedszkolu. Nasze dzieci świetnie dały sobie radę.