Oddział IV ,,Wesołe miasteczko”

Godziny pracy oddziału: 
6.00-16.00

Zajęcia dodatkowe:
rytmika : poniedziałek 12.30-12.50, piątek 13.25-13.45

 j. angielski:
miesiące parzyste: wtorek, środa 9.15-9.35
miesiące nieparzyste: wtorek, środa 12.15-12.35

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC LUTY:

Zimą pomagamy zwierzętom.

W dawnych czasach.

PIOSENKA

ZMARTWIENIE WRÓBELKA”

Śnieg zasypał wszystkie pola,
dla wróbelków to niedola.

Refren: Ćwir, ćwir, ćwir, rzuć ziarenko
na parapet, pod okienko.
Ćwir, ćwir, ćwir, podziękuję,
gdy się mną zaopiekujesz.

Mały wróbel wciąż się smuci,
czy mu ktoś ziarenko rzuci.

Refren: Ćwir, ćwir, ćwir...

Szuka w parku i ogrodzie,
by zapomnieć już o głodzie.

Refren: Ćwir, ćwir, ćwir...

WIERSZ

„DINOZAURY"
autor A. Wojtyła

Dinozaury to takie stworzenia,
których już od dawna na świecie nie ma.
Niektóre były duże, wielkości wieżowca,
a inne małe, na przykład jak owca.
Dinozaury wyginęły miliony lat temu
i do dzisiaj nie wiemy czemu.

WALENTYNKI

Dnia 14 lutego nasze przedszkole obchodziło „Walentynki”. Wszystkie dzieci bawiły się wspólnie na Balu Walentynkowym z animatorami „Fikołki ”. Były różnego rodzaju tańce oraz balony. Wesołe miasteczko świętowało również ten dzień ze swoimi paniami w sali.

 

BIBLIOTEKA

Dnia 24 stycznia „Wesołe miasteczko” nie bało się mrozu i odwiedziło Filię Biblioteczną Nr 7 w Płocku. Braliśmy  udział w zajęciach dydaktycznych: wysłuchaliśmy wiersza o rodzinie pingwinów, rozwiązywaliśmy zagadki, kolorowaliśmy kolorowankę oraz wiele innych rzeczy. Czas minął szybko. Gdy już byliśmy rozgrzani to zorientowaliśmy się, że musimy wracać  do przedszkola na obiad.

 

„Badacze i odkrywcy”

Ostatnio realizując program edukacji poznawczej  wspólnie z dziećmi stworzyliśmy sztuczny śnieg, poznaliśmy właściwości polimeru. Dzieci z ciekawością obserwowały i dotykały sztuczny śnieg. Dokonaliśmy również obserwacji  i podsumowania wcześniejszego doświadczenia „Krystalizacja wody”. Byliśmy pod wrażeniem naszych kryształów.

 

"DZIEŃ BABCI I DZIADKA"

 

„Badacze i odkrywcy”

Dzieci zaczęły Nowy Rok bardzo pracowicie. Wspólnie przez zabawę eksperymentujemy i badamy. Wykonaliśmy „Wybuchający wulkan” –  ocet w reakcji z sodą oczyszczoną tworzy dwutlenek węgla oraz „Krystalizacja wody z” – czyli jak wyhodować kryształy soli. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem eksperymentów cierpliwie obserwowały jak powstają kryształki.

 

"Spotkanie przy choince"

Wizyta naszych rodziców z grupy teatralnej Miejskiego Przedszkola Nr 5 w Płocku.

 

Realizacja programu „Przedszkolak w świecie twórczości”.

 

18 grudnia 2018 r. odwiedziły nas dwie mamy – mama Julka i mama Witka, które zachęciły dzieci do dekorowania świątecznych ozdób na choinkę. Dzieci były zachwycone, bo dekorowały ozdoby kolorowym brokatem. Mamy przygotowały również zabawy muzyczne przy których bawiły się razem z dziećmi. Radości i uśmiechu na twarzach dzieci nie było końca. Dziękujemy 

 

17 grudnia 2018 r. w sali „Wesołego miasteczka” unosił się zapach korzennych przypraw. Tego dnia gościliśmy mamę Tosi, która przyniosła do przedszkola upieczone własnoręcznie pierniczki, które należało ozdobić. Dzieci świetnie bawiły się podczas dekorowania ciasteczek. Dziękujemy za odwiedziny.

 

W czwartek 13 grudnia 2018 r. naszych przedszkolaków odwiedziła farmaceutka, pani Iwona Adamiak-Truskowska, mama Gabrysia. Pani Iwona przybliżyła dzieciom zawód farmaceuty i charakter pracy w aptece. Opowiedziała o asortymencie apteki, wytłumaczyła czym są tabletki i jakie są ich rodzaje, co to są kapsułki, maści, syropy i krople. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta. Mama Gabrysia przestrzegała przedszkolaków, że pod żadnym pozorem nie wolno brać lekarstw, które są w domu. Należy je przyjmować tylko, jeśli jest się chorym. Jednak największą atrakcją spotkania było własnoręczne wykonanie maści. Dzieci z wielkim zaangażowaniem ucierały w moździerzu wszystkie składniki potrzebne do jej wykonania. Kiedy krem był gotowy pani Iwona przełożyła go do pudełeczka, a następnie posmarowała swoje dłonie i dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od mamy Gabrysia apteczne kolorowanki, naklejki i lizaki. Dziękujemy za odwiedziny!!!

 

WARSZTATY CERAMICZNE

Dnia 3 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ceramicznych. Samodzielnie lepiły z gliny świąteczne świeczniki, które przedstawiały aniołka. Warsztaty przysporzyły wszystkim wiele  radości.

 

„ANDRZEJKI”

30 października nasze przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską,  i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radością oraz integracji grupy.

 

„BADACZE I ODKRYWCY”

Kolejnym eksperymentem było sprawdzenie „Co rozpuszcza się w wodzie ?” czyli poznanie substancji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Dzieci były pod wrażeniem.
Tym razem dzieci sprawdziły „Dlaczego kaczka nie moknie” i co zapobiega wchłanianiu się wody w pióra kaczki. Dzieci sprawdziły to same dotykając piórek.

 

WYCIECZKA

26 października wybraliśmy się na wycieczkę do „Zakątka odkrywców w Stróżewku. Na dzieci czekało wiele atrakcji m.in. warsztaty dydaktyczne PT. „Kredki” oraz pan iluzjonista, które wykonał piękny pokaz z udziałem dzieci. Pobyt w zakątku dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń i wprawił w doskonały humor. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Zmęczone, lecz uśmiechnięte powróciły do przedszkola.

 

Serdecznie gratulujemy Natalce za zajęcie III miejsca w konkursie plastycznym -  Międzynarodowym  pt. „Rower przyszłości” oraz Witkowi za zajęcie II miejsca Ogólnopolskim konkursie plastyczno – technicznym pt. „Wielozmysłowa książka”. Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków.

BIBLIOTEKA

Dnia 21 listopada „Wesołe miasteczko” odwiedziło bibliotekę -  Filia  Nr. 7 Książnica Płocka. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o tematyce patriotycznej. Obejrzały film pt. „Polak Mały”, układały puzzle w grupach, wysłuchały legendy o Lechu Czechu i Rusie oraz pokolorowały kolorowankę. Jednym słowem było interesująco. Mamy nadzieję, że ta lekcja na bardzo długo pozostanie w ich pamięci.

„BADACZE I ODKRYWCY”

Dnia 13 listopada dzieci ponownie eksperymentowały. Tym razem bawiliśmy się w „Barwy pochodne” barwiliśmy wodę na różne kolory. Poznaliśmy podstawowe trzy kolory żółty, czerwony i niebieski. Dzieci były podekscytowane, że z podstawowych kolorów powstają inne piękne barwy. Myślały, że to czary. Zachęcamy do czarowania w domu razem z pociechami.

„BADACZE I ODKRYWCY”

Wesołe miasteczko zaczęło realizować program edukacji poznawczej dla dzieci w wieku przedszkolnym „Badacze i odkrywcy”. Pierwszym eksperymentem były zabawy pt: „Co pływa a co tonie w wodzie”. Celem było poznanie przedmiotów, które utrzymują się na powierzchni wody i tych, które toną. Dzieci bawiły się wspaniale.

29 września do przedszkola z wizytą przybyła pani policjantka. Pani policjantka spotkała się z przedszkolakami wszystkich grup wiekowych. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Na zakończenie spotkania dzieci przechodziły przez pasy stosując się odpowiednio do sygnalizacji świetlnej.

Już drugi rok realizujemy program stymulujący rozwój aktywności twórczej dzieci w wieku przedszkolnym „Przedszkolak w świecie twórczości”. Uważamy, iż twórczość dziecka jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą.  Dla dziecka jego własna twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy  o otaczającej rzeczywistości. W miesiącu październiku realizowaliśmy ćwiczenia i zabawy, które miały na celu zaktywizowanie dzieci i pobudzenie ich do specyficznego sposobu myślenia m. in. zabawy słowne – „Co by było gdyby…”, „Gdy mówię las, to myślę o…”, „Co to może być…” oraz zabawy rysunkowe – „Zwierzaki cudaki”, „Trójkącik”, „Leśny duszek”.

Konkursy

W październiku kilkoro dzieci z naszego oddziału wzięło udział w konkursach plastycznych, dzięki temu rozwijały swoją wyobraźnię i zdolności plastyczne. Łucja wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Jesienne jabłuszka”, Natalka  wzięła udział w Międzynarodowym konkursie plastycznym pt. „Rower przyszłości” natomiast Witek w Ogólnopolskim konkursie plastyczno – technicznym pt. „Wielozmysłowa książka”  z pomocą rodziców wykonał sensoryczną książeczkę pt. „Entliczek – Pętliczek” J. Brzechwa. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

Dnia 18.10.2018 r. oddziały przedszkolne: „Wesołe miasteczko” i „Brykające tygryski” wybrały się na wycieczkę do kina – NoveKino Przedwiośnie. Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę animowaną pt. „Kopciuszek. Historia prawdziwa”. Film przedstawiał jedną z najpiękniejszych baśni świata, która powróciła w wydaniu, jakiego jeszcze nie było. Humor, magia, wartka akcja i przesympatyczna bohaterka, gotowa stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Oto historia, którą miały okazję obejrzeć dzieci. Były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia.

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

Wesołe miasteczko z oddziału IV jak co roku, bierze udział w akcji promującej czytanie, to znaczy,  realizujemy projekt pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Powitaliśmy już misia Bruna, który tym razem przygotował dla nas kilka zadań. Pierwsze z nich właśnie realizujemy, każdy z przedszkolaków zabiera na jedną noc misia Michalinkę  do swojego domku, gdzie rodzice, czytają mu bajeczkę i razem z dzieckiem uzupełniają dzienniczek podróży. Kolejnym zadaniem misia Bruna, było zapoznanie wszystkich naszych dzieciaków z zasadami dobrego i bezpiecznego zachowania w przedszkolu. Nasze dzieci świetnie dały sobie radę.