Oddział III ,,Kropeczki biedroneczki”

Godziny pracy oddziału:
poniedziałek- środa: 6:30-16:30
czwartek- piątek: 6:30-16:00

ZAJĘCIA DODATKOWE:
rytmika:  poniedziałek 12.10-12.30
j. angielski: w ramach podstawy programowej

 

 TEMATYKA  KOMPLEKSOWA  NA MIESIĄC GRUDZIEŃ: 

KIM BĘDĘ, GDY DOROSNĘ ?

GRUDNIOWE ŻYCZENIA

PIOSENKA

„Jedzie Mikołaj”

Ref:. Pędzą sanie, dzwonki dzwonią,
płatki śniegu z wichrem gonią.
A Mikołaj uśmiechnięty
w worku wiezie nam prezenty.
Ma grzebienie dla fryzjera,
dla ślimaka kilo sera,
a dla grochu ma kapustę,
a dla chudych - mleko tłuste.
Ref: Pędzą sanie ....
Okulary ma dla babci,
a dla dziadka - parę kapci,
a dla taty ma żyletki,
a dla mamy - do ust kredki.
Ref: Pędzą sanie ....
Dla dobrego ma cukierka,
a dla złego - rózga wielka.
Grzecznym dzieciom da prezenty.
Kocha nas Mikołaj Święty.

WIERSZ

"Pierniki"
Bożena Forma

Wielkie wydarzenie, 
pierniki pieczemy.
Ciasto wyrobione,
więc je wałkujemy.
Wycinamy w cieście
serca i księżyce, 
domek i aniołka, 
piękną baletnicę. 
Kiedy się upieką,
to je ozdobimy. 
Lukrowane na choince
wspólnie powiesimy.

W czwartek poznaliśmy zawód malarza artysty. Dowiedzieliśmy się jakie powstają nowe barwy z połączenia kolorów dobrze nam znanych. Przez chwilę mogliśmy puścić wodze fantazji i pokolorować otaczający nas świat muzyka i barwą. 

Na początku grudnia poznaliśmy zawód kucharza. Z tej okazji odwiedziliśmy nasze kochane Panie kucharki, które każdego dnia pieczołowicie przygotowują dzieciom smaczne posiłki. Pani Małgosia szefowa kuchni opowiadała dzieciom jak obywa się przygotowywanie posiłków, gdzie są przechowywane i jakich używają urządzeń kuchennych do usprawnienia swojej pracy.  Z dużym zainteresowaniem poznały poszczególne pomieszczenia przynależące do kuchni. Dużym zaskoczeniem dla dzieci była wielkość garnków, patelni oraz winda, która przewozi przygotowane posiłki na I piętro naszego przedszkola.

  

Czary-Mary… Andrzejki w Przedszkolu
W piątek, 30 listopada, od samego rana w naszej grupie trwały przygotowania do Andrzejek. Kiedy wszystko było już gotowe pojawiła się dobra czarownica, która rozpoczęła zabawę. Różnymi sposobami odkrywała z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą kręcenia butelką, kolorowych karteczek, przebijania balonów i innych tajemniczych przedmiotów, dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Mikołaja ” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece

28 listopada maluszki wybrały się do Książnicy Płockiej Filia Biblioteczna nr 7. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.  Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajeczkę o tematyce świątecznej i zachęciła do wykonania pracy plastycznej. Na zakończenie naszej wizyty wypożyczyliśmy dwie książeczki: o przygodach Tupcia Chrupcia i małej dziewczynki Zoe. Każdy maluch wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i zakładką do książki otrzymaną na pamiątkę, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

W środę 21 listopada Biedroneczki uczestniczyły w niecodziennych zajęciach. W naszej grupie gościł pracownik Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Pani przyszła do przedszkola z kilkoma zwierzątkami, m.in.  z wężem, jaszczurką, żółwiem, królikiem i przekazała wiele ciekawych informacji na ich temat. Dzieci dowiedziały się z czego składa się ciało węża oraz że jego język służy do wąchania. Wszyscy już wiemy, że jaszczurka zamiast uszu ma otwory do słuchania. Większość przedszkolaków chętnie głaskała zwierzątka, pozowała z nimi do zdjęć, a najodważniejsi pozwolili sobie założyć węża na ramiona. W nagrodę za aktywne uczestnictwo każdy przedszkolak otrzymał naklejkę.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dzień 15 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z Przedszkola Miejskiego Nr 5 i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.W uroczystości brali udział rodzice 3 letnich "Kropeczek Biedroneczek” oraz pani dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz mały słodki upominek. Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć – Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!

„Gumowe jajo”

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak skorupka jajka niszczy się pod wpływem działania octu. Zanurzyliśmy jajka w dwóch słoikach- z wodą i octem. Dzieci zauważyły, że na powierzchni zanurzonego w occie jaja utworzyły się malutkie bąbelki (pęcherzyki gazu) a po upływie czasu zaczął tworzyć się brzydki osad o ciemnobrązowym zabarwieniu. Doszliśmy do wniosku, że jest to pozostałość po skorupce jaja. Zaobserwowaliśmy, że ocet ją „zjada”.  Po upływie doby, sprawdziliśmy czy nasz eksperyment wyszedł. Po wyjęciu jajek ze słoika wypełnionego wodą- dzieci zauważyły, że nadal mają twardą skorupkę i nic się z nimi nie stało. Natomiast w drugim słoiku- po wyjęciu jajek i umyciu ich w wodzie, zaobserwowaliśmy, że kwas octowy znajdujący się w occie całkowicie rozpuścił skorupkę i jajka stały się elastyczne. Kiedy twarda skorupka rozpuści się, pozostaje miękka część jaja – przeźroczysta błona, która chroni pływające w środku białko i żółtko. Wygląd jajek bez skorupki bardzo nas rozbawił, ponieważ wyglądały  jak galaretka lub gumowa piłka. Takie elastyczne jajo może nawet skakać jak piłeczka. Jednak do zabawy nie polecamy, bo jest delikatne i z takiej piłki szybko może zrobić się żółta plama na podłodze :)


„Co pływa, co tonie?

Dlaczego niektóre przedmioty toną a inne nie? Dzieci postanowiły zbadać to jakże ważne zjawisko dotyczące właściwości różnych przedmiotów zanurzonych w wodzie. Do przeprowadzenia eksperymentu była nam potrzebna duża miska do której wlaliśmy wodę oraz przygotowane przedmioty, które chcieliśmy zbadać, m.in. : piórko, moneta, torebeczka foliowa, piankowa literka, kasztan, spinacz biurowy, drewniana wykałaczka.  Przed rozpoczęciem eksperymentu dzieci po kolei oglądały przygotowane obiekty, określały ich cechy: małe, duże, ciężkie, lekkie, twarde, miękkie, cienkie, grube. Następnie przedszkolaki wrzucały przedmioty do przygotowanej miski z wodą i obserwowały, które z nich opadają na dno, a które utrzymują się na powierzchni wody. Dzieci wspólnie wysunęły właściwe wnioski– że cięższe przedmioty opadają na dno, a lżejsze utrzymują się na powierzchni wody. Przeprowadzony eksperyment wzbudził w dzieciach wielkie zainteresowanie.

"Owocowa przekąska-jeżyk"

SPOTKANIE Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ

W przedszkolu odwiedził nas bardzo miły gość- p. bibliotekarka z Książnicy Płockiej, która umiliła dzieciom czas leżakowania i przeczytała  bajeczkę pt. „Przygody Fenka -skarby jesieni.”

„Mały miś w świecie wielkiej literatury”

Nasza grupa bierze udział w ogólnopolskim projekcie pt.  „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.   Nasz pluszowy miś "Krzyś", będzie wędrował od domu do domu przedszkolaków z dzienniczkiem „pod pachą”. Zadaniem dziecka będzie opieka nad misiem, a zadaniem rodzica poczytanie misiowi na dobranoc. Prosimy, aby w dzienniczku zostawić misiowi pamiątkę – zadanie dla rodzica: pomóc dziecku odrysować jego dłoń i zachęcić do wykonania rysunku dla misia. Należy także wpisać tytuł bajki/książeczki, która została przeczytana.  Na pewno będzie to wspaniała i niezapomniana przygoda !!!


Język angielski

Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem angielskim w przedszkolu jest przede wszystkim zabawą. Stwarzamy dzieciom warunki umożliwiające osłuchanie się z językiem angielskim w różnych sytuacjach życia codziennego. Dziecko ma kojarzyć język angielski  z pozytywnym wyzwaniem, aby na dalszych etapach edukacyjnych chętnie się go uczyło. Zajęcia prowadzimy wykorzystując elementy powszechnie lubiane przez dzieci, takie jak: historyjki obrazkowe, rymowanki, proste wierszyki, zabawy ruchowe, gry i piosenki.

„Czyste ząbki”

Podczas cyklu zajęć na temat higieny i dbania o zdrowie dzieci rozpoczęły przygodę z myciem zębów. Dbanie o codzienną higienę to również znakomita okazja do nauki samodzielności.