Oddział I ,,Leśne krasnoludki”

  

Godziny pracy oddziału:   6.15- 16.15

ZAJĘCIA DODATKOWE:

Rytmika: poniedziałek 11.55- 12.10

Język angielski:
miesiące nieparzyste: wtorek,środa: 12:00-12:15
miesiące parzyste: wtorek,środa: 9:00-9:15
 

TEMATYKA KOMPLEKSOWA NA MIESIĄC CZERWIEC:

Dzień dziecka.

Zwierzęta duże i małe.

Lato.

Wakacje.

Piosenka do słuchania:

„Morskie przygody”
sł. Urszula Piotrowska, muz. Magdalena Melnicka-Sypko

Już od dawna o tym marzę,
żeby dzielnym być żeglarzem
 i popłynąć w świat nieznany
przez trzy wielkie oceany! (x 2)

Może spotkam gdzieś syrenkę
i zaśpiewam z nią piosenkę.
Latającą znajdę rybę,
pogawędzę z wielorybem. (x 2)

Ponurkuję z morskim żółwiem,
bo nurkować bardzo lubię.
A rekina minę grzecznie,
bo to zwierzę niebezpieczne. (x 2)

A gdy mama do mnie powie:
„Czas, by wrócił twój żaglowiec.”
Zaraz wrócę, daję słowo,
i popłynę jutro znowu! (x 4)

Wiersz do słuchania:

„Latem”
Cz. Janczarski

Latem tyle jest uciechy 
wśród świeżej zieleni 
w lesie sarna, w stawie ryba 
a my opaleni.

Zaś w ogrodzie tyle kwiatów: 
róże, maki i piwonie. 
Kiedy długo deszczu nie ma 
sami dbamy o nie.

Gdy brakuje bardzo wody 
wtedy ziemia o nią prosi, 
więc biegamy z konewkami 
po ogrodzie cioci Gosi.

12 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Był upalny dzień, dlatego zaopatrzyliśmy się w wodę do picia i nakrycia głowy od słońca. Na miejscu zaskoczyły nas chmary komarów, które bardzo uprzykrzały nam zwiedzanie. Mimo wszystko, wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

 

 

3 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka w naszym przedszkolu. Przedszkolaki brały udział w wielu sportowych konkurencjach, zorganizowanych przez zaproszonych gości w ogrodzie przedszkolnym oraz miały okazję z bliska oglądać wóz strażacki, policyjny, motory i wyposażenie żołnierzy. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i szczęśliwi.

 

31.05.2019 odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców na temat „Na majowej łące”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakie zwierzątka zamieszkują łąkę, rozwiązywały zagadki słowne, układały wzory z kwiatów, rozsiewały kwiaty i zbierały z łąki, podczas zabawy ruchowej przy muzyce odtańczyły „Taniec kwiatów”. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną- wypełniając kontur kwiatka plasteliną. Dziękujemy Rodzicom za obecność oraz za udział w zajęciach.

 

Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą obejrzeli przygotowany na tą okoliczność program artystyczny. Na koniec uroczystości  dzieci wręczyły Rodzicom upominki.

 

13 maja, w poniedziałek rozpoczął się w naszym przedszkolu Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Mamo, tato poczytaj mi bajeczkę!”. Uroczysta inauguracja z udziałem zaproszonych gości odbyła się w sali widowiskowej. Krasnoludki aktywnie włączyły się do imprezy. Tańczyły taniec krasnoludkowy i mówiły wierszyk. Zdjęcia - w galerii przedszkola. Po południu gościliśmy już pierwszego, chętnego do czytania - tatę Natalki. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wierszyka „Kaczka Dziwaczka” oraz książeczki „Urodziny tygryska”. 15 maja gościliśmy - tatę Zuzi, który przeczytał dzieciom książeczkę „Cudaczek - wyśmiewaczek” przedszkolaki z dużym zaciekawieniem wysłuchały treści.  16 maja odwiedziła nas babcia Klary. Przyniosła ze sobą bardzo dużego formatu książeczki, które wzbudziły zainteresowanie dzieci. Dzieci wybrały do wysłuchania bajkę „Kopciuszek”.  Z ciekawością słuchały treści i oglądały obrazki. W tym dniu odwiedziła nas również mama Igorka – która przeczytała dzieciom książeczkę pt” Świnka Peppa - Kocham cię, mamusiu!”. Przedszkolaki były zachwycone.  W ostatnim dniu czytania 17 maja od razu po śniadaniu odwiedziła nas mama Gabrysia, która przeczytała dzieciom 3 książeczki „Gabryś w domu”, „Czy wie kto, jak wygląda STO?” oraz „Psi patrol”.  Natomiast podczas odpoczynku poobiedniego tata Agatki czytał dzieciom bajeczki ze zbioru „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Po wysłuchaniu, wszyscy mieli bajkowe i kolorowe sny.Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt czytania dzieciom.

 

Zajęcia edukacyjne z psem terapeutą.

W maju odwiedził Nas wyjątkowy gość - piesek o imieniu Gratka wraz ze swoją opiekunką. Na co dzień piesek jest terapeutą. Zajmuje się dogoterapią. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie i przyjacielsko kontaktować się z psem, jak być dobrym opiekunem psa, jak zareagować w sytuacji napotkania obcego psa, oraz gdzie możemy dotykać nasze pupile. Dzieci miały okazję również nakarmić naszego Gościa, w tym celu musiały przejść po drodze ułożonej z materiałowych kostek a następnie za pomocą, łyżki, pęsety lub własnej rączki podać smakołyk.Nasze przedszkolaki były zachwycone!

24 kwietnia, w środę odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców Leśnych Krasnoludków na temat: „Książka moim przyjacielem”. Do zajęć wprowadził dzieci bajkowy tunel. Maluszki wypowiadały się na temat zgromadzonych książeczek, porównywały ich wielkość i kolor. Bawiły się przy muzyce, naśladując różne postaci bajkowe. Segregowały książeczki na półeczki wg koloru. Określały prawdziwość wypowiadanych przez n-la zdań. Poznały zasady poszanowania książek oraz dowiedziały się skąd bierze się papier. Na koniec otrzymały upominki – zakładki do książki, które mogły samodzielnie ozdobić. Zajęciom przyglądali się zgromadzeni rodzice. Bardzo dziękujemy za udział w zajęciach i skorzystanie z możliwości obserwacji swojego dziecka w grupie rówieśniczej.

 

4 kwietnia uczestniczyliśmy w warsztatach piernikowych. Było świątecznie, pisankowo, kolorowo i apetycznie. Lukrowanie i ozdabianie wielkanocnego, piernikowego jajeczka sprawiło wszystkim bardzo wiele radości. Wszyscy byli skupieni na swojej pracy. Efekty zachwyciły nas i rodziców.

  

      26 marca wybraliśmy się na zajęcia edukacyjne do biblioteki, Książnicy Płockiej filii nr 7. Pani bibliotekarka zaproponowała ciekawe zajęcia o tematyce wiosennej, opowiadała o pierwszych zwiastunach wiosny, a także o zwierzątkach żyjących na łąkach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, dlatego nagrodą było pokolorowanie wiosennego obrazka oraz obejrzenie bajki pt. „Miś Uszatek - poszukuje zwiastunów wiosny”.

Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są warzywa, dlatego warto pomóc dziecku polubić je. Nasze „Leśne krasnoludki” wyczarowały z przyniesionych warzyw „Uśmiechnięte buźki” zabawy było co nie miara, a przede wszystkim w ciekawy sposób, dzieci  zostały zachęcone do spożywania warzyw 😊

 

WARSZTATY CERAMICZNE
13 marca Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach ceramicznych. Już od samego rana, zaraz po śniadaniu, dzieci podjęły twórczy trud, by z szarej gliny stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Maluszki na zajęciach wykonały kwiatka - wskazówek udzielała zaproszona pani instruktor z pracowni ceramicznej. Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Zgniatanie, ugniatanie i wałkowanie gliny zaspokajają naturalną potrzebę dziecka, przygotowuje w ten sposób rękę do nauki pisania. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i oczywiście jest wspaniałą zabawą.

 

MOBILNE PLANETARIUM

  Dzieci z naszego oddziału miały okazję uczestniczyć w niezwykłym seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium. Nasze przedszkolaki zobaczyły, galaktyki i Układ Słoneczny. Pokaz, odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, które dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej.W jednej chwili przedszkolaki przeniosły się w zagadkowy świat kosmosu. Pokaz dostarczył wszystkim wiele niezapomnianych kosmicznych wrażeń.

 

Poznajemy, eksperymentujemy, doświadczamy...

22 lutego uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych prowadzonych przez Drużynę Kangura.   „Drużyna Kangura” od PRZEDSZKOLIADA.PL - jest projektem unikalnym, cyklicznym, systemowym i atrakcyjnym, zachęcającym dzieci do podejmowania aktywności fizycznej opartej na zabawie z przewodnim przyrządem programu czyli piłką i przewodnią postacią fabularną, czyli Kangurem Przedszkoliada.pl. Program jest odpowiedzią na potrzebę współczesnego świata, w tym potrzebę rozwoju zainteresowań ruchowych wśród przedszkolaków oraz ich rodziców, chcących zapewnić swoim dzieciom zdrowie teraz i w przyszłości oraz najlepsze warunki do rozwoju fizycznego i motorycznego.

 

19 lutego uczestniczyliśmy w zajęciach o higienie jamy ustnej, które prowadziła higienistka stomatologiczna. Opowiedziała dzieciom o tym, jak prawidłowo czyścić zęby, aby były zdrowe. Pokazała różne szczoteczki, pasty, nitki stomatologiczne. Zademonstrowała również przyrządy, których używają dentyści w swoich gabinetach.

 

Bal walentynkowy

14 lutego odbył się w naszym przedszkolu bal walentynkowy. Była to doskonała okazja do tego, aby dzielić się ze wszystkimi pozytywną energią, uśmiechem i radością. Zabawę uświetniły nam animatorki z sali zabaw „Fikołki”. Leśne krasnoludki chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych i tańcu.

 

19 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli  Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego Babaluda na warsztatach „Od owieczki do czapeczki”. Dzieci miały okazję pogłaskać i nakarmić owieczkę, przędły wełnę na kołowrotku, obserwowały jak się ją wyczesuje.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Przedszkolaki bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Na koniec tych wyjątkowych występów dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki.

 

Poznajemy, eksperymentujemy, doświadczamy...

 

  Dzień Babci i Dziadka to bardzo ważne święto, dlatego Nasze „Leśne Krasnoludki” z tej okazji postanowiły wcześniej się przygotować i stworzyć piękne upominki ……. 

19 grudnia odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, przedstawienie było wyjątkowe.
Pięknie przygotowana scenografia, choinka sprawiły, że rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali dzieci, które wprowadziły wszystkich w szczególny świąteczny nastrój. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia.

Andrzejkowe wróżby

W piątek, 30 listopada, przenieśliśmy się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji grupy.

Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece

29 listopada „Leśne Krasnoludki” wybrały się do Książnicy Płockiej Filia Biblioteczna nr 7.  Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę o tematyce świątecznej, a następnie zachęciła do wykonania pracy plastycznej.Spotkanie bardzo się spodobało dzieciom, przedszkolaki wróciły do przedszkola uśmiechnięte i zadowolone.

W dniu 21 listopada 2018r. odwiedził Nas pracownik płockiego ZOO. Pani przyszła do przedszkola z kilkoma zwierzątkami i przekazała wiele ciekawych informacji na ich temat. Dzieci mogły zwierzęta dotknąć i  pogłaskać. Byli także i tacy odważni, którzy nie bali się owinąć węża na szyję. Przedszkolacy wykazali się niezwykłą ciekawością i z ogromnym skupieniem słuchali wszystkiego, co miała im do przekazania Pani z ZOO. W nagrodę za aktywne uczestnictwo każdy przedszkolak otrzymał naklejkę.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dzień 15 listopada pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z Przedszkola Miejskiego Nr 5 i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości brali udział rodzice 3 letnich oraz pani dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz mały słodki upominek. Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć – Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!

Leśne Krasnoludki zaangażowały się w projekt 100 kartek na stulecie. Wykonaliśmy wspólnie prace pięcioma technikami. Powstały flagi biało-czerwone z mozaiki, z serduszek, z kulek bibułkowych, z piórek i nakrętek. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zgromadzeniu materiałów.

Eksperymentujemy

Na dworze jesień, a my eksperymentujemy z jesiennymi kolorami. Dowiedzieliśmy się jak powstaje kolor pomarańczowy. Użyliśmy wody, żółtej i czerwonej bibułki. Wszyscy byli bardzo ciekawi, jaki będzie efekt. Potem zbieraliśmy jesienne dary do pomarańczowych koszyczków.

Krasnoludki myją ząbki

Jesienne spacery krasnoludków

Korzystając z ostatnich promyków słońca, spacerujemy w pobliżu przedszkola. Zbieramy kolorowe liście, które wkrótce wykorzystamy do pracy  plastycznej.

SPOTKANIE Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ

09 października odwiedziła nas p. bibliotekarka z Książnicy Płockiej, filii nr 7 która umiliła dzieciom czas leżakowania i przeczytała „ do podusi” bajeczkę pt. „Przygody Fenka -skarby jesieni.”

„Mały miś w świecie wielkiej literatury”

Nasze „Leśne krasnoludki” wzięły udział w ogólnopolskim projekcie pt. „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Projekt ten ma na celu rozwijanie czytelnictwa i współpracy między przedszkolami. Został on jednak rozszerzony do współpracy z rodzicami oraz rozwijania czytelnictwa w domach przedszkolaków.  Pluszowy miś, będzie wędrował od domu do domu przedszkolaków z dzienniczkiem „pod pachą”. Zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Należy też w dzienniczku zostawić misiowi pamiątkę – zadanie dla rodzica: pomóc dziecku odrysować jego dłoń i zachęcić pociechę do wykonania rysunku dla misia. Należy wpisać tytuł bajki/książeczki, która została przeczytana. Na pewno będzie to wspaniała zabawa. 😊  

3 października Leśne Krasnoludki na zajęciach robiły szaszłyki owocowe. Rodzice zaopatrzyli dzieci w fartuszki, deseczki, nożyki i mnóstwo pysznych owoców. Maluszki nazywały owoce, określały ich smak, kroiły na plasterki banany, śliwki, brzoskwinie  i nawlekały na patyczki szaszłykowe. Gotowe szaszłyki wyglądały bardzo kolorowo i smacznie. Na koniec zajęć dzieci rozkoszowały się smakiem zdrowych przekąsek.