Koła zainteresowań

PRZEDSZKOLNE KOŁA ZAINTERESOWAŃ ROK SZKOLNY 2018/2019

1. Koło plastyczne ,,Twórczy przedszkolak”

Opiekunowie: Bożena Jędrzejewska, Elżbieta Dobrowolska

         Od października 2017 r. ponownie rozpoczyna swoją działalność koło plastyczne „Twórczy przedszkolak”. Zajęcia będą się odbywały minimum raz w miesiącu w piątek w godzinach: 12.00 – 12.40.

         Głównym celem koła „Twórczy przedszkolak” jest kształtowanie twórczej postawy dzieci w różnych sferach osobowości, a w szczególności:

– rozwijanie własnych zainteresowań dzieci,

– stymulowanie samodzielnego myślenia,

– zaspokojenie potrzeby tworzenia.

Dzieci będą miały możliwość posługiwania się różnymi technikami plastycznymi: wycinanka, kalkografia, frotaż, rysowanie pastelami, składanki z figur geometrycznych – origami, malowanie kulką, sznurkiem, brikolaż, retusz, tworzenie prac przestrzennych, projektowanie i kolorowanie mandali.

Wprowadzane będą zabawy rozwijające myślenie wyobrażeniowe oparte na słowie np. wiersze, bajki i baśnie, rymowanki, tworzenie definicji, nadawanie nowych nazw, znaczeń.

Spotkania będą uatrakcyjnione zabawami i tańcami integracyjnymi, masażykami relaksacyjnymi, zabawami paluszkowymi oraz zabawami z chustą animacyjną.

MARZEC

Na kolejnym spotkaniu koła plastycznego dzieci wykonały pracę na temat „Wiosenne drzewa” metodą dynamicznych obrazów „Edukacja przez ruch”. Pracowały w dwóch grupach tworząc magnolię i jabłoń. Drzewa ozdobiły kwiatami wykonanymi techniką origami płaskie z koła.

LUTY
W lutym na kolejnym spotkaniu kółka plastycznego dzieci wykonały pracę twórczą na temat ,,Wyczarowane z plamy”. Dobierały skojarzenia do różnych plam, próbowały w nich zobaczyć podobieństwo do znanych rzeczy. Następnie zamieniały plamy w coś innego, traktując je jako początek obrazu. Nazywały swoje prace.

 

STYCZEŃ

Na styczniowym spotkaniu koła plastycznego dzieci wykonały pracę pt. „Zimowe drzewa” z wykorzystaniem różnych materiałów: koronek, tiulu, serwetek, wacików kosmetycznych i białego papieru, przedstawiając wygląd drzew podczas zimy. Uczestniczyły w zabawie rytmicznej „Przyszła do nas zima biała”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRUDZIEŃ

Z okazji świąt Bożego Narodzenia na kolejnych zajęciach koła plastycznego dzieci wykonały Aniołka z papierowego talerzyka. Do ozdobienia wykorzystały gotowe elementy: kolorowe piórka, cekiny, koraliki, śnieżynki.

 

LISTOPAD

W listopadzie odbyło się kolejne spotkanie koła plastycznego „Twórczy przedszkolak”. Dzieci wykonały pracę techniką origami płaskie z koła na temat „Sowy na drzewie”. Na zakończenie tańczyły przy piosence „Lecą, lecą liście” demonstrując ruchem jej treść.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAŹDZIERNIK

W październiku  odbyło się  spotkanie kółka plastycznego. Zajęcia rozpoczęły się zabawą  przy piosence pt. ,,Pani jesień”. Dzieci tworzyły też gwiazdę skojarzeń do słowa – jesień. Następnie wykorzystując niekonwencjonalne narzędzia – patyczki do uszu  wykonały pracę pt; „Jesienne liście”.


  


2. Kółko czytelnicze ,,Książkowe moliki”

Nauczycielka: Lidia Dusza

„Czasami wystarczy przeczytana bajka,

aby dać naszemu dziecku pieszczotę,

która pozostaje w sercu na całe życie.”

Pino Pellegrino

Głównym celem koła czytelniczego „Książkowe moliki” jest:
wprowadzenie dzieci w świat literatury,
rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
zainteresowanie dziecka książką.

Przedszkolaki zapoznają się z tekstami literackimi – wierszami, opowiadaniami, baśniami i bajkami dla dzieci. Spotkania z książką   uatrakcyjnione będą  zabawami muzycznymi i plastycznymi inspirowanymi poznanymi utworami literackimi oraz ćwiczeniami ortofonicznymi.

Działalność koła czytelniczego „Książkowe moliki” będzie odbywała się minimum raz w miesiącu

 

GRUDZIEŃ

Na kolejnych zajęciach koła czytelniczego dzieci dowiedziały się jakie są etapy powstawania książki na podstawie historyjki obrazkowej „Od autora do czytelnika”. Wysłuchały wiersz M. Przewoźniaka pt. „Kłopoty w bibliotece”. Doskonaliły umiejętność wypowiadania się nt. „Co to jest książka?”. Na zakończenie zajęć rozwiązały zagadki o znanych postaciach z popularnych bajek.

 

PAŹDZIERNIK

W październiku odbyły się pierwsze zajęcia koła czytelniczego „Książkowe moliki”. Przeczytaliśmy książkę pt. „Elmer” Davida McKee. Elmer to słoń w kratkę – ulubieniec przedszkolaków na całym świecie. Razem z Elmerem dzieci odkrywają swoje indywidualne talenty, uczą się tolerancji i otwartości, budują poczucie własnej wartości i przekonują się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół. Seria książek z Elmerem prostymi środkami chwali subtelność, inteligencję i wyrozumiałość. I przede wszystkim bawi dzieci.Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały słonia w kratkę i zabrały go do domu.


 

3. Koło patriotyczno-turystyczne ,,Mali traperzy z 5”

Przedszkolne koło patriotyczno-krajoznawcze „Mali traperzy z 5” prowadzą nauczycielki:
 Małgorzata Walaszek
 Beata Wojciechowska.
Działalność koła ma na celu rozwijanie poczucia przynależności narodowej, zapoznanie z zabytkami, legendami, historią kraju oraz najbliższej okolicy.

MARZEC

4. Koło ekologiczno-badawcze ,,Eko-Przedszkolak’’

Nauczycielka: Justyna Lewandowska

„Uczmy miłości do przyrody,

uczmy spostrzegać jej piękno,

cieszyć się nim, podziwiać je,

a jednocześnie przestrzegajmy dzieci,

by tego piękna nie niszczyły”.

(Hanna Zdzitowiecka)

 Celem Koła ekologiczno –badawczego ,,Eko-Przedszkolak’’ jest dostarczenie wiedzy na temat podstawowych pojęć ekologicznych, wykształcenie umiejętności mądrego korzystania z zasobów natury, rozumienia mechanizmów zjawisk przyrodniczych, kształtowania postaw proekologicznych oraz wyrobienia u dzieci świadomości przyrodniczej. Program koła stwarza warunki do działania w obszarze aktywności poznawczej, zabaw badawczych i eksperymentów, które pozwolą przedszkolakom rozwijać myślenie przyczynowo-skutkowe, porównywać i zgłębiać fascynujący świat przyrody. Działalność koła będzie odbywała się minimum raz w miesiącu.

 

Sadzimy cebulę na szczypiorek

Mamy już wiosnę, przyszedł więc czas na zabawy badawcze z ziemią oraz sadzenie cebuli. W piątek 29.03.2019r. dzieci oglądały ziemię, oceniały – za pomocą zmysłów– jej wygląd, zapach i strukturę. Poznaliśmy zasady pielęgnacji roślin, wiemy, jak ważny jest dostęp wody i światła. Potem nadszedł czas na sadzenie cebuli. Każde dziecko posadziło cebulki do nietypowych doniczek- wydmuszek po jajkach, a ciocia Justyna podlała je wodą. Tak przygotowane roślinki wszyscy zabrali do domu, aby dalej je pielęgnować i obserwować wzrost szczypiorku.

 

Ptaki wokół nas

Przedszkolacy na zajęciach koła zapoznały się z popularnymi ptakami występującymi w Polsce np. gilem, łabędziem, dzięciołem, sroką, wroną, wróblem itd. Określaliśmy, które z nich przylatują do nas na zimę, a jakie odlatują oraz które z nich możemy obserwować przez cały rok. Następnie na podstawie filmu edukacyjnego pt. ,,Ptaki w czasie zimy’’ dzieci dowiedziały się, jakie przysmaki możemy dawać ptakom do jedzenia, aby mogły przetrwać srogą i śnieżną zimę, a jaki pokarm może im zaszkodzić.